Šincl se odmítá sejít s Babišem. Spor končí, tvrdí ministr

ČTK ČTK
19. 6. 2015 15:51
Koalice se shodla, že by se měl Babiš se Šinclem sejít a vše by měli probrat, poslanec sociální demokracie ale schůzku odmítl.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš považuje svůj spor s poslancem sociální demokracie Ladislavem Šinclem za uzavřený.

Předsedy vládních stran informoval o tom, že se s ním poslanec odmítá setkat, jak to ve čtvrtek navrhla koaliční rada. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to vzal na vědomí, řekl v pátek Babiš.

Naopak podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se spor ještě neuzavřel. Bude se táhnout tak dlouho, dokud se někteří poslanci budou bát Babiše zeptat, míní.

Na kritiku jsem zvyklý, ale opravdu nejsem zvyklý na to, aby se kdokoli dotýkal mojí manželky, mojí matky a popisoval lži. S Babišem se stýkat nechci, nemám to zapotřebí, říká Ladislav Šincl.
20:32
Na kritiku jsem zvyklý, ale opravdu nejsem zvyklý na to, aby se kdokoli dotýkal mojí manželky, mojí matky a popisoval lži. S Babišem se stýkat nechci, nemám to zapotřebí, říká Ladislav Šincl. | Video: Martin Veselovský

Odmítá se omluvit

Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den na koaličním jednání údajně obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a prý ho i zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.

Babiš to popírá a odmítá se omluvit, k čemuž ho vyzvala ČSSD. Koaliční rada doporučila oběma politikům, aby si věc vyříkali. Šincl se ale nyní s Babišem setkat nechce.

"Já jsem informoval koaliční radu, že nemůžu plnit ten závazek, že mám se s ním potkat. On to odmítá, tak jsem napsal panu premiérovi a (šéfovi lidovců Pavlu) Bělobrádkovi. A pro mě je to uzavřený," řekl v pátek Babiš. Další debatu o tématu ale očekává, až se znovu bude projednávat návrh zákona o pojištění.

Bělobrádek vidí věc úplně jinak. "Já myslím, že to uzavřené není, protože se to bude táhnout tak dlouho, dokud tady bude strach některých poslanců vůbec se na něco zeptat pana Babiše, aby na ně zase nevytáhl nějaké mediální výstupy, které často jsou nepravdivé nebo kontroverzní," řekl v pátek novinářům. Věc se ještě bude muset řešit.

Sobotka: Pojďme se soustředit na důležité věci

Premiér Sobotka si stále myslí, že tečkou za celou kauzou by měla být omluva ministra financí Šinclovi. Řekl to v pátek novinářům v Bratislavě. Zdá se ale, že k ní nedojde.

"V situaci, kdy se ministr financí omluvit nechce, poslanec Šincl se zase nechce sejít s ministrem financí, tak těžko říct, jakým způsobem lze tuto kauzu ukončit; pravděpodobně tím, že se v koalici budeme soustředit na důležité věci, které jsou před námi," podotkl Sobotka.

Šincl o Babišovu omluvu nestojí, sdělil v pátek v prohlášení. "Pouze podotýkám, že nepravdivá obvinění, která mi vmetl do tváře, rozhodně otevřené zdroje neobsahují.

Na druhou stranu mne těší, že jsem jej donutil podat prostřednictvím poslance Romana Kubíčka (ANO) pozměňující návrh, který v části souzní s mým návrhem, avšak neobsahuje zastropování provize pojišťovacím zprostředkovatelům," uvedl. Svůj návrh považuje za výhodnější pro klienty pojišťoven.

I když se ve čtvrtek ČSSD dohodla, že podpoří Šinclův pozměňovací návrh k pojišťovnickému zákonu, nemusí tomu tak nakonec být. "Jak se zdá, tak budeme schopni najít na půdě Poslanecké sněmovny nějaké řešení. Jestli to bude návrh poslance Šincla, jestli to bude nový návrh ministerstva financí, o tom je třeba ještě jednat," řekl dnes premiér.

Bělobrádek: Na Babiše mám pořád stejný názor

Poslanci podle lidoveckého předsedy musí mít možnost ptát se ministrů a ti mají povinnost odpovídat, nikoli říci, že se s nimi nebudou bavit, protože o nich vyšly nějaké články. Bělobrádek se v pátek také nechal slyšet, že i po kauze má na Babiše stále stejný názor. Veřejně ho ale sdělovat nechce.

Také podle předsedy Sněmovny a místopředsedy sociální demokracie Jana Hamáčka mají poslanci právo se ministrů dotazovat. Babiš podle něj svým jednáním překročil pomyslnou čáru.

Na politickém jednání není možné používat osobní argumenty, míní. Debata by měla být věcná. Věří, že se ministr financí poučil a že se věc nebude opakovat.

Ke sporu se dnes vyjádřil i prezident Miloš Zeman, který ho nepovažuje za významný. "Hlavní a skutečný spor uvnitř koalice nastane až při projednávání státního rozpočtu," řekl novinářům ve Sněmovně.

 

Právě se děje

Další zprávy