Silný vítr odřízl v Česku od elektřiny 17 000 odběratelů, na Liberecku zastavil vlaky

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2018 23:48
Poruchy na vedení kvůli spadlým stromům nebo větvím postihly ve čtvrtek zejména Liberecký, Ústecký a Středočeský kraj a večer i Moravu.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek | Foto: Reuters

Praha / Liberec - Silný vítr odřízl ve čtvrtek odpoledne v Česku od elektřiny až 17 000 odběratelů, večer jich stále bylo bez proudu víc než 8000. Poruchy na vedení kvůli spadlým stromům nebo větvím energetici odstraňovali zejména v Libereckém, Ústeckém a Středočeském kraji, později večer také na severní Moravě. Sdělila to mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Před silným větrem varovali meteorologové.

"Vítr se utišil a nám se daří dodávky elektřiny obnovovat. Po severních a středních Čechách zasáhl vítr i Moravu, aktuálně řešíme poruchy především na Olomoucku, Karvinsku a Opavsku," popsala mluvčí situaci k 21:00.

Podle Holingerové byly zatím odstraněny poruchy na Semilsku, Liberecku, Benešovsku, Litoměřicku a podařilo se připojit malé obce v okrese Praha-západ. "Na řadu míst se musíme prořezávat a velmi nám pomáhají jednotky hasičského záchranného sboru," uvedla mluvčí. Dřív jako místa s poruchami jmenovala také Českolipsko a Jablonecko, Lounsko a Ústecko a ve středních Čechách Kladensko, Mladoboleslavsko a Rakovnicko.

ČEZ Distribuce předpokládala, že dodávky elektřiny budou "z velké většiny" obnoveny ještě ve čtvrtek večer a v noci. "Bohužel již teď víme, že práce budou pokračovat i během zítřejšího dne (pátku)," doplnila mluvčí.

Distribuční firma podle Holingerové už ve čtvrtek v poledne v reakci na výstrahu meteorologů zvýšila počty pracovníků v terénu, na dispečinku i v telefonním centru. "V případě nahlášení poruchy prosím využije linku zdarma 800 850 860," vyzvala mluvčí.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval pro čtvrteční odpoledne před bouřkami s nárazy větru do 90 kilometrů v hodině. Výstraha se týkala většiny území ČR.

V hlavním městě vyjížděli hasiči k následkům silného větru do 21:00 dvanáctkrát. "Jednalo se o nalomené stromy a větve. V jednom případě zajistili povalené stavební oplocení," uvedli pražští hasiči na twitteru.

Stály vlaky i lanovka na Ještěd

V Libereckém kraji ve čtvrtek hasiči od 14:00 vyjížděli zhruba k 50 případům technické pomoci. Většinou šlo o popadané stromy. Nejvíce jich bylo na Liberecku, ale také na Českolipsku a Semilsku, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Popadané stromy zastavily lanovku na Ještěd a také vlaky na několika tratích.

"Nejvíce událostí jsme řešili kolem Hrádku nad Nisou, naštěstí nikdo nebyl usmrcen ani zraněn," řekla Bílková. Situace se podle ní uklidňuje. "Očekáváme ještě další zásahy, ale již s klesající tendencí," dodala.

Popadané stromy zastavily ve čtvrtek podle informací z Českých drah i provoz na některých železničních tratích. Spadlý strom zastavil v podvečer mezi Železným Brodem a Malou Skálou rychlík jedoucí z Hradce Králové do Liberce. Další spadlý strom přerušil provoz na trati z Železného Brodu na Semily. Kvůli spadlým stromům nejezdily ani vlaky mezi Novým Borem a Svorem nebo z Bezdězu na Bělou pod Bezdězem. Kvůli silnému větru se odpoledne zastavila také kabinová lanovka na vrchol Ještědu.

 

Právě se děje

Další zprávy