Silničáři kvůli sněžení uzavřeli pro kamiony silnici na Harrachov

ČTK ČTK
6. 3. 2018 21:00
Objízdná trasa pro kamiony povede přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Na dodržování zákazu vjezdu budou dohlížet policisté.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Silničáři v Libereckém kraji v úterý po 20 hodině kvůli intenzivnímu sněžení uzavřeli pro nákladní vozy nad 3,5 tuny frekventovanou silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Osobní auta a autobusy projedou úsekem bez problémů. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou, řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která zajišťuje údržbu komunikací v Libereckém kraji.

"Silnici se nedaří udržet ve sjízdném stavu pro kamiony a vzhledem k předpovědi počasí jsme se ji po dohodě s policií rozhodli pro kamiony uzavřít," řekl Šén. Sněžení je podle něj v horách poměrně intenzivní a při teplotách jen těsně pod nulou se sníh na vozovce uklouzává. Problémy mají kamiony hlavně ve stoupáních na Kořenov. Podle informací z policie jsou hlášeny problémy kamionů i na silnici 9 u Svoru Českolipsku, jinak jsou ale hlavní tahy v kraji většinou jen mokré a s opatrností sjízdné.

"Na dodržování zákazu bude dohlížet Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií Tanvald. Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasy a nepokoušeli se projet uzavřenými úseky," dodal Šén. Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech při sněžení pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů vždy preventivně uzavírá. K zablokování dopravy na tomto úseku totiž stačí jediný kamion uvízlý v kopci.

Zledovatělá silnice zkomplikovala v podvečer dopravu také v Kryštofově Údolí a ve Světlé pod Ještědem na Liberecku, mezi Dolní Brannou a Studencem na Semilsku. Nehody automobilů řešili policisté u Lomnice nad Popelkou, ale také na několika místech v krajském městě. "Nehody jsou způsobené hlavně klimatickými podmínkami," poznamenal mluvčí policie Vojtěch Robovský. Nejvážnější nehoda se stala v Jablonci nad Nisou, kde v Poštovní ulici porazilo auto chodkyni, vyvázla ale jen s lehkým zraněním.

Motoristé by si měli dát pozor i na led z vody, která na vozovky vytéká z okolních strání. Na řadě míst při předchozích silných mrazech zamrzly propustky a voda, která by za normálních okolností protekla pod silnicí, vytéká na vozovku a vytváří ledové plotny. Třeba v Jablonci jsou kvůli tomu některé úseky silnic neprůjezdné. Led tam postupně odstraňují ručně. "Největší problémy byly v Lukášově a také v Kokoníně," dodal Šén.

Teploty v Libereckém kraji se pohybovaly těsně kolem nuly. Celý den se objevovaly sněhové přeháňky, v nižších polohách přecházely v dešťové. Sněžit by mělo podle meteorologů i v noci na středu, na horách bude sněžení četnější. Teploty by se měly držet kolem nuly, v horách mohou klesnout k minus čtyřem stupňům Celsia.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy