Silničáři kvůli sněžení uzavřeli pro kamiony silnici na Harrachov

ČTK ČTK
6. 3. 2018 21:00
Objízdná trasa pro kamiony povede přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Na dodržování zákazu vjezdu budou dohlížet policisté.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Silničáři v Libereckém kraji v úterý po 20 hodině kvůli intenzivnímu sněžení uzavřeli pro nákladní vozy nad 3,5 tuny frekventovanou silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Osobní auta a autobusy projedou úsekem bez problémů. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou, řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která zajišťuje údržbu komunikací v Libereckém kraji.

"Silnici se nedaří udržet ve sjízdném stavu pro kamiony a vzhledem k předpovědi počasí jsme se ji po dohodě s policií rozhodli pro kamiony uzavřít," řekl Šén. Sněžení je podle něj v horách poměrně intenzivní a při teplotách jen těsně pod nulou se sníh na vozovce uklouzává. Problémy mají kamiony hlavně ve stoupáních na Kořenov. Podle informací z policie jsou hlášeny problémy kamionů i na silnici 9 u Svoru Českolipsku, jinak jsou ale hlavní tahy v kraji většinou jen mokré a s opatrností sjízdné.

"Na dodržování zákazu bude dohlížet Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií Tanvald. Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasy a nepokoušeli se projet uzavřenými úseky," dodal Šén. Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech při sněžení pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů vždy preventivně uzavírá. K zablokování dopravy na tomto úseku totiž stačí jediný kamion uvízlý v kopci.

Zledovatělá silnice zkomplikovala v podvečer dopravu také v Kryštofově Údolí a ve Světlé pod Ještědem na Liberecku, mezi Dolní Brannou a Studencem na Semilsku. Nehody automobilů řešili policisté u Lomnice nad Popelkou, ale také na několika místech v krajském městě. "Nehody jsou způsobené hlavně klimatickými podmínkami," poznamenal mluvčí policie Vojtěch Robovský. Nejvážnější nehoda se stala v Jablonci nad Nisou, kde v Poštovní ulici porazilo auto chodkyni, vyvázla ale jen s lehkým zraněním.

Motoristé by si měli dát pozor i na led z vody, která na vozovky vytéká z okolních strání. Na řadě míst při předchozích silných mrazech zamrzly propustky a voda, která by za normálních okolností protekla pod silnicí, vytéká na vozovku a vytváří ledové plotny. Třeba v Jablonci jsou kvůli tomu některé úseky silnic neprůjezdné. Led tam postupně odstraňují ručně. "Největší problémy byly v Lukášově a také v Kokoníně," dodal Šén.

Teploty v Libereckém kraji se pohybovaly těsně kolem nuly. Celý den se objevovaly sněhové přeháňky, v nižších polohách přecházely v dešťové. Sněžit by mělo podle meteorologů i v noci na středu, na horách bude sněžení četnější. Teploty by se měly držet kolem nuly, v horách mohou klesnout k minus čtyřem stupňům Celsia.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy