Silničáři kvůli sněžení uzavřeli pro kamiony silnici na Harrachov

ČTK ČTK
6. 3. 2018 21:00
Objízdná trasa pro kamiony povede přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Na dodržování zákazu vjezdu budou dohlížet policisté.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Silničáři v Libereckém kraji v úterý po 20 hodině kvůli intenzivnímu sněžení uzavřeli pro nákladní vozy nad 3,5 tuny frekventovanou silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Osobní auta a autobusy projedou úsekem bez problémů. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou, řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která zajišťuje údržbu komunikací v Libereckém kraji.

"Silnici se nedaří udržet ve sjízdném stavu pro kamiony a vzhledem k předpovědi počasí jsme se ji po dohodě s policií rozhodli pro kamiony uzavřít," řekl Šén. Sněžení je podle něj v horách poměrně intenzivní a při teplotách jen těsně pod nulou se sníh na vozovce uklouzává. Problémy mají kamiony hlavně ve stoupáních na Kořenov. Podle informací z policie jsou hlášeny problémy kamionů i na silnici 9 u Svoru Českolipsku, jinak jsou ale hlavní tahy v kraji většinou jen mokré a s opatrností sjízdné.

"Na dodržování zákazu bude dohlížet Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií Tanvald. Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasy a nepokoušeli se projet uzavřenými úseky," dodal Šén. Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech při sněžení pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů vždy preventivně uzavírá. K zablokování dopravy na tomto úseku totiž stačí jediný kamion uvízlý v kopci.

Zledovatělá silnice zkomplikovala v podvečer dopravu také v Kryštofově Údolí a ve Světlé pod Ještědem na Liberecku, mezi Dolní Brannou a Studencem na Semilsku. Nehody automobilů řešili policisté u Lomnice nad Popelkou, ale také na několika místech v krajském městě. "Nehody jsou způsobené hlavně klimatickými podmínkami," poznamenal mluvčí policie Vojtěch Robovský. Nejvážnější nehoda se stala v Jablonci nad Nisou, kde v Poštovní ulici porazilo auto chodkyni, vyvázla ale jen s lehkým zraněním.

Motoristé by si měli dát pozor i na led z vody, která na vozovky vytéká z okolních strání. Na řadě míst při předchozích silných mrazech zamrzly propustky a voda, která by za normálních okolností protekla pod silnicí, vytéká na vozovku a vytváří ledové plotny. Třeba v Jablonci jsou kvůli tomu některé úseky silnic neprůjezdné. Led tam postupně odstraňují ručně. "Největší problémy byly v Lukášově a také v Kokoníně," dodal Šén.

Teploty v Libereckém kraji se pohybovaly těsně kolem nuly. Celý den se objevovaly sněhové přeháňky, v nižších polohách přecházely v dešťové. Sněžit by mělo podle meteorologů i v noci na středu, na horách bude sněžení četnější. Teploty by se měly držet kolem nuly, v horách mohou klesnout k minus čtyřem stupňům Celsia.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy