Chartisté se sejdou po 40 letech. Na setkání starých přátel se přihlásily už dvě stovky signatářů

Domácí Domácí
20. 12. 2016 20:13
Signatáři Charty 77 se v lednu sejdou v pražské Lucerně, aby si připomněli události, které se odehrály před 40 lety. Jeden z organizátorů akce Mikuláš Kroupa si od setkání slibuje to, že by mohlo inspirovat, aby se i dnes lidé s odlišnými názory spojovali. "Hlavním účelem setkání je, aby se sešli staří přátelé, kteří společně čelili režimu a po revoluci se často rozprchli," upřesnil Kroupa.
Dana Němcová. | Video: Post Bellum

Praha – Po čtyřiceti letech od vzniku Charty 77 se opět sejdou její signatáři. Půjde o setkání starých přátel, které dříve spojoval boj proti komunistickému režimu, uvedli organizátoři akce. Ta se uskuteční 7. ledna v pražské Lucerně. "Po těch čtyřiceti letech se chceme znovu setkat, těšíme se na to, až se navzájem uvidíme, až si zase pohovoříme, až uvidíme, co se s námi, kteří jsme do té doby žili, stalo," řekla v pozvánce na událost bývalá mluvčí a signatářka Charty 77 Dana Němcová.

S nápadem zorganizovat setkání přišlo Kolegium Paměti národa v čele s Danou Němcovou, Danielem Kroupou, Janem Dobrovským, Alexandrem Vondrou a Jiřím Gruntorádem. "Hlavním účelem setkání je, aby se sešli staří přátelé, kteří společně čelili režimu a po revoluci se často rozprchli," upřesnil jeden z organizátorů akce Mikuláš Kroupa.

Charta 77 podle Kroupy spojovala názorově velmi různorodé lidi, kteří společně stáli proti tehdejšímu režimu. "Bylo by dnes něco takového možné? Asi těžko," myslí si Kroupa. Setkání by podle něj mohlo inspirovat k tomu, aby se i dnes lidé s odlišnými názory spojili. Kritizoval zároveň příklon Česka k Číně a Rusku. "Orientace Česka na východ chartistům rozhodně nesedne," dodal s tím, že v zemích se nedodržují lidská práva, za která signatáři bojovali.

Účast na akci už nyní potvrdilo na dvě stovky signatářů. "Slibujeme si, že jich přijde ještě více," doufá Kroupa. Celkem Chartu 77 podepsaly téměř dvě tisícovky lidí.

Charta 77 byla neformální občanská iniciativa československých občanů, která kritizovala "politickou a státní moc" za nedodržování lidských a občanských práv, k jejichž respektování se ČSSR zavázala při podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE) v Helsinkách.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy