Sestra rysího cestovatele Luďka má koťata. Otcem je nejspíš bavorský rodák Jan

Domácí Domácí
30. 11. 2016 12:53
Rysí rodinu zachytila fotopast v Novohradských horách. Je to první důkaz o rozmnožování rysů v české části pohoří. Rysice Jiskra, která je na snímku i s mláďaty, je sestrou rysího "cestovatele" Luďka. Ten je znám díky své cestě z Prachaticka do Lince a do Novohradských hor. Otcem mláďat je nejspíše rys Jan, který pochází z Bavorska. Fotopast ho zachytila v době říje právě s rysicí Jiskrou.
Rysice Jiskra s mláďaty.
Rysice Jiskra s mláďaty. | Foto: ALKA Wildlife

Novohradské hory – Fotopast na české straně Novohradských hor poprvé zachytila mláďata rysa ostrovida. "V Novohradských horách sledujeme rysa ostrovida od jara 2013, ale až nyní se nám podařilo zdokumentovat jeho rozmnožování," upřesňuje Tereza Mináriková z ALKA Wildlife.

Rysice Jiskra, která nyní na svět přivedla mláďata, se narodila v roce 2014 na Prachaticku. Známější je ale spíše její bratr Luděk. "Rysí cestovatel", jehož pouť z Prachaticka do Lince a nakonec do Novohradských hor odborníci mapovali prostřednictvím fotopastí. "Sourozenci se tedy znovu setkali, po více než ročním odloučení, v místě 70 kilometrů vzdáleném od jejich rodiště," doplňuje Thomas Engleder z rakouského projektu Luchsprojekt Osterreich Nordwest, který s organizací ALKA Wildelife spolupracuje.

Otcem mláďat by mohl být rys Jan, který je původem z Bavorska. Dvouletého samce totiž fotopasti zachytily v období říje společně s Jiskrou. "Lze tak spekulovat o jeho možném otcovství koťat," doplňují odborníci.

Rys ostrovid je vysoce ohroženým druhem v Česku i v Rakousku a odborníci poukazují na nutnost ho chránit. "Příběh rysice Jiskry, Luďka i Jana, kteří všichni přišli do Novohradských hor / Freiwaldu ze vzdálených oblastí a při své cestě opakovaně překračovali státní hranice, ukazuje na nutnost mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany rysa," dodává Engleder.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy