Sestra rysího cestovatele Luďka má koťata. Otcem je nejspíš bavorský rodák Jan

Domácí Domácí
30. 11. 2016 12:53
Rysí rodinu zachytila fotopast v Novohradských horách. Je to první důkaz o rozmnožování rysů v české části pohoří. Rysice Jiskra, která je na snímku i s mláďaty, je sestrou rysího "cestovatele" Luďka. Ten je znám díky své cestě z Prachaticka do Lince a do Novohradských hor. Otcem mláďat je nejspíše rys Jan, který pochází z Bavorska. Fotopast ho zachytila v době říje právě s rysicí Jiskrou.
Rysice Jiskra s mláďaty.
Rysice Jiskra s mláďaty. | Foto: ALKA Wildlife

Novohradské hory – Fotopast na české straně Novohradských hor poprvé zachytila mláďata rysa ostrovida. "V Novohradských horách sledujeme rysa ostrovida od jara 2013, ale až nyní se nám podařilo zdokumentovat jeho rozmnožování," upřesňuje Tereza Mináriková z ALKA Wildlife.

Rysice Jiskra, která nyní na svět přivedla mláďata, se narodila v roce 2014 na Prachaticku. Známější je ale spíše její bratr Luděk. "Rysí cestovatel", jehož pouť z Prachaticka do Lince a nakonec do Novohradských hor odborníci mapovali prostřednictvím fotopastí. "Sourozenci se tedy znovu setkali, po více než ročním odloučení, v místě 70 kilometrů vzdáleném od jejich rodiště," doplňuje Thomas Engleder z rakouského projektu Luchsprojekt Osterreich Nordwest, který s organizací ALKA Wildelife spolupracuje.

Otcem mláďat by mohl být rys Jan, který je původem z Bavorska. Dvouletého samce totiž fotopasti zachytily v období říje společně s Jiskrou. "Lze tak spekulovat o jeho možném otcovství koťat," doplňují odborníci.

Rys ostrovid je vysoce ohroženým druhem v Česku i v Rakousku a odborníci poukazují na nutnost ho chránit. "Příběh rysice Jiskry, Luďka i Jana, kteří všichni přišli do Novohradských hor / Freiwaldu ze vzdálených oblastí a při své cestě opakovaně překračovali státní hranice, ukazuje na nutnost mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany rysa," dodává Engleder.

 

Právě se děje

Další zprávy