Prarodičům a mladší sestře nasypala do pití jed na krysy, soud ji poslal do vězení

ČTK ČTK
18. 2. 2020 17:56
Soud poslal do vězení na 2,5 roku šestnáctiletou dívku z obce nedaleko Heřmanova Městce na Chrudimsku za to, že se loni v květnu pokusila otrávit své prarodiče a třináctiletou sestru jedem na krysy, který jim nasypala do pití. Její stejně stará kamarádka, s níž celou věc konzultovala na sociální síti, odešla s tříletou podmínkou, uvedl v úterý server iDNES.cz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Rozsudek pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání, právní zástupce hlavní aktérky také a její kamarádka se po domluvě s advokátkou odvolala.

"Tohle není štěbetání dvou holek, sranda nebo klukovina. Obě byly přesvědčené, že se překážka odstraní, když jim dají do pití jed na krysy," řekla podle serveru v odůvodnění verdiktu předsedkyně trestního senátu Anna Sobotková. Dávka jedu nebyla život ohrožující. Přesto museli dva členové rodiny vyhledat lékařskou pomoc.

Státní zástupkyně Lucie Žabková uvedla, že dívka je disharmonickou osobností a mohla by čin zopakovat, což podle ní obžalovaná sama připustila v průběhu hlavního líčení, které bylo až do vyhlášení rozsudku neveřejné. Takové riziko vyplynulo i ze znaleckých posudků. Soud poslal dívku do vězení, kde by měla být v případě pravomocného odsouzení v oddělení pro mladistvé. Rozhodl také o tom, že má podstoupit psychiatrickou a terapeutickou léčbu.

Její kamarádka, která jí radila, dostala trest 2,5 podmíněně odložený na tři roky a nařízený pobyt v zařízení pro mladistvé.

Ani jedna z dívek u hlavního líčení nevypovídala. Obě před soudem pouze řekly, že činu litují. Tomu ovšem senát neuvěřil. "Neprojevily lítost, empatie nula, svědomí nula," prohlásila soudkyně.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy