Prarodičům a mladší sestře nasypala do pití jed na krysy, soud ji poslal do vězení

ČTK ČTK
18. 2. 2020 17:56
Soud poslal do vězení na 2,5 roku šestnáctiletou dívku z obce nedaleko Heřmanova Městce na Chrudimsku za to, že se loni v květnu pokusila otrávit své prarodiče a třináctiletou sestru jedem na krysy, který jim nasypala do pití. Její stejně stará kamarádka, s níž celou věc konzultovala na sociální síti, odešla s tříletou podmínkou, uvedl v úterý server iDNES.cz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Rozsudek pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání, právní zástupce hlavní aktérky také a její kamarádka se po domluvě s advokátkou odvolala.

"Tohle není štěbetání dvou holek, sranda nebo klukovina. Obě byly přesvědčené, že se překážka odstraní, když jim dají do pití jed na krysy," řekla podle serveru v odůvodnění verdiktu předsedkyně trestního senátu Anna Sobotková. Dávka jedu nebyla život ohrožující. Přesto museli dva členové rodiny vyhledat lékařskou pomoc.

Státní zástupkyně Lucie Žabková uvedla, že dívka je disharmonickou osobností a mohla by čin zopakovat, což podle ní obžalovaná sama připustila v průběhu hlavního líčení, které bylo až do vyhlášení rozsudku neveřejné. Takové riziko vyplynulo i ze znaleckých posudků. Soud poslal dívku do vězení, kde by měla být v případě pravomocného odsouzení v oddělení pro mladistvé. Rozhodl také o tom, že má podstoupit psychiatrickou a terapeutickou léčbu.

Její kamarádka, která jí radila, dostala trest 2,5 podmíněně odložený na tři roky a nařízený pobyt v zařízení pro mladistvé.

Ani jedna z dívek u hlavního líčení nevypovídala. Obě před soudem pouze řekly, že činu litují. Tomu ovšem senát neuvěřil. "Neprojevily lítost, empatie nula, svědomí nula," prohlásila soudkyně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy