Senátoři schválili zákon o trestní odpovědnosti firem, šanci vyklouznout jim však zrušili

Martin Ťopek Martin Ťopek
27. 4. 2016 11:47
Zákon o trestním stíhání firem a právnických osob, který hladce prošel Poslaneckou sněmovnou, se zasekl v Senátu. Senátorům vadilo, že by návrh zákona umožnil stíhat mimo jiné i univerzity, nadace nebo města, nebo že je šitý na míru některým stíhaným firmám. Nakonec ho ale po odsouhlasení dvou změn schválili také.
Foto: Thinkstock

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán předložil v Senátu návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a trestního řízení proti nim. A nakonec uspěl, byť senátoři prosadili dvě změny.

"Trestní stíhání právnických osob byla zatím vedena jako výjimečná. Jenomže právnické osoby v našem životě hrají stále větší úlohu. Budeme je stíhat jen v případě, že trestný čin byl spáchán jen v zájmu právnické osoby buď managementem, nebo běžným pracovníkem na pokyn vedení, či zanedbáním prevence," argumentoval ministr Pelikán před senátory. 

Dodal, že návrh není v rozporu s mezinárodními závazky země. " Na OECD v tom nevidí problém, jde jen o to, jakým způsobem budeme pravidlo naplňovat, ale berou to spíše za pozitivní krok," uvedl ministr Pelikán.

Senátoři zákon nakonec schválili, měli k němu však několik výhrad, které vyústily v odsouhlasení dvou pozměňovacích návrhů. "Podle zákona jsou odpovědné také univerzity, nadace a politické strany," vadilo například poslanci Jiřímu Čunkovi.

Benešové výjimka pro Metrostav neprošla

Poslanci za ODS Jaroslavu Kuberovi vadilo, že navrhovaný zákon je v českém právním prostředí v podstatě zbytečný, navíc na místo s největším potenciálem na trestnou činnost stejně nemůže.

"Trestní právo má být až na konci řešení. Když firma neoprávněně kácí stromy, jsou desítky jiných zákonů, jak to vyřešit, než obvinit celou společnost. Vyňat je pouze stát, což je divné, protože zadává veřejné zakázky, ale protože je to pán, tak si to tak napsal," řekl senátor Kubera.

Při hlasování nakonec prošly dva pozměňovací návrhy ze čtyř navrhovaných. Senátoři odmítli například vyjmout ze zákona odpovědnost právnických osob za pomluvu, naproti tomu se v něm nově objevila možnost obvinění právnické osoby ze spoluúčasti na sebevraždě. 

Stejně tak senátoři vypustili pasáž navrhovanou bývalou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou z ČSSD. Ta do zákona prosadila únikovou cestu pro stíhanou firmu Metrostav, kterou Benešová dříve zastupovala. Týká se to i Agrotecu z holdingu ministra financí Andreje Babiše. Agrotec policie viní z machinací u zakázek České pošty.

Návrh bývalé ministryně jim měl umožnit se obvinění zbavit, pokud by prokázaly, že měly etický kodex nebo řádně poučené manažery. "Byl bych rád, kdyby i v dolní sněmovně pochopili, že o vině má rozhodovat soud, a ne sepsaný kodex," dodal ke změně zpravodaj zákona Miroslav Antl. 

Zákon nyní míří po změnách opět do sněmovny.

 

Právě se děje

před 56 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy