Senát schválil zrušení většiny zdravotnických poplatků

ČTK ČTK
22. 10. 2014 11:39
Změna má platit od začátku příštího roku. Pacienti zaplatí pouze za návštěvu pohotovosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Senát podle očekávání schválil zrušení třicetikorunových poplatků za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách. Změna má platit od začátku příštího roku.

Zachovány zůstanou jen devadesátikorunové platby za návštěvu pohotovosti. Počítá s tím novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

Kritizované poplatky zavedla před šesti lety tehdejší vláda Mirka Topolánka (ODS) s cílem regulovat návštěvy pacientů s banálními chorobami.

Odpůrci poplatků, například senátor ČSSD Jan Žaloudík, během středeční více než hodinové debaty argumentovali tím, že tato platba připravila pacienty o zhruba šest miliard korun z jejich peněženek a žádnou regulaci ani snížení výdajů na zdravotnictví nepřinesla.

Zrušení poplatků přinese výpadek příjmů ambulancí a lékáren ve výši zhruba 3,27 miliardy Kč. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok.

V případě farmaceutů chce ministerstvo zdravotnictví zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění. Celkově by to podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) nemělo být více než 800 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy