Šel chovatel do kotce se lvy dobrovolně? Policie šetří, zda se nestal trestný čin

Domácí Domácí
6. 3. 2019 15:45
Policisté, kteří prověřují smrt chovatele ve Zděchově na Vsetínsku po napadení lvem, prošetřují i variantu, zda se nejednalo o násilný trestný čin, ve kterém mohl figurovat někdo další. Otec usmrceného muže tvrdí, že jeho syn do kotce se lvy nešel dobrovolně a stal se obětí zločinu. Informaci přinesl server Novinky.cz.
Chovatel M. P. se lvem v Zděchově na archivním snímku z 12. 8. 2016.
Chovatel M. P. se lvem v Zděchově na archivním snímku z 12. 8. 2016. | Foto: Profimedia.cz

"Podnět oznamovatele, který věc uváděl i do médií, prověřujeme. Zjišťujeme, zda nemohlo dojít ke spáchání nějakého trestného činu," řekla ve středu pro Novinky.cz mluvčí policie Lenka Javorská s tím, že vyšetřování je v začátcích a kriminalisté čekají na výsledky pitvy.

Kotec pro lvy monitorovaly kamery. Podle těch také otec zjistil, že jeho syn je v kleci bez známek života. "Syn nebyl v kleci ze své vůle, muselo tam dojít ke kriminálnímu činu," řekl v úterý Právu otec napadeného muže.

Policejní mluvčí potvrdila, že kamerové záznamy policie má a vyhodnocuje je. Zda kamery zachytily samotné napadení muže, neprozradila.

K incidentu došlo v úterý ráno ve Zděchově na Vsetínsku. V kotci byla kromě lva také lvice, jež měla být březí. Na místo přijeli policisté, kteří po konzultaci se zlínskou zoo obě šelmy zastřelili. Zdůvodnili to tím, že se potřebovali dostat k napadenému muži, protože existovala šance, že ještě žije.

Místní obyvatelé lvy v obci nechtěli

Chovatel přivezl tehdy šestiletého lva do valašské obce v létě 2016. Na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem, na což si delší dobu stěžovali někteří místní. Úřady však muži nedokázaly v chovu zabránit, přestože už dostal za nepovolený chov několik pravomocných pokut.

Předloni chtěli pracovníci vsetínských technických služeb z rozhodnutí stavebního úřadu oplocený výběh odstranit. Muž však přes výzvu policistů na pozemek nikoho nepustil.

Veterinární správa neměla možnost lva odvézt. V případu by mohla vydat opatření k odebrání zvířete, muselo by se však prokázat týrání, což se ve Zděchově nedělo.

 

Právě se děje

Další zprávy