Šéf Národního parku Šumava skončil

Pavel Baroch
30. 3. 2007 14:11
Vimperk - Novým šéfem Národního parku Šumava se po Aloisu Pavličkovi stane dosavadní ředitel Státního fondu životního prostředí František Krejčí.
Exředitel parku Alois Pavličko
Exředitel parku Alois Pavličko | Foto: Ludvík Hradilek

Odvoláním ředitele Pavlička udělal ministr životního prostředí Martin Bursík to, co se už dlouhé měsíce očekávalo.

"Pavličko je velký odborník, ale není dobrým manažerem," řekl Aktuálně.cz jeden ze zaměstnanců národního parku. "Vědělo se dlouho dopředu, že to takhle skončí," dodal.

Vázla spolupráce s obcemi

Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

Už Bursíkův předchůdce Libor Ambrozek si při neoficiálních rozhovorech stěžoval například na to, že Pavličko vůbec nezvládl spolupráci se šumavskými obcemi. Ty měly například výhrady k rozšiřování zón, kde se nechá příroda samovolnému vývoji bez zásahu člověka - včetně působení kůrovce.

Také ministr Bursík dnes v oznámení Pavličkova odchodu napsal, že si od nového ředitele Krejčího slibuje "intenzivní spolupráci s obcemi při prosazování důsledné ochrany šumavské přírody."

Krejčík situaci na Šumavě dobře zná. Působil tu už jako náměstek ředitele. "Před novým ředitelem stojí spousta nevyřešených úkolů - od rozsahu prvních zón parku až po turistiku," řekl již citovaný pracovník šumavského parku.

Bursík uvedl, že s Pavličkem hodlá nadále spolupravat. "Jeho práce si velmi vážím. Nadále se bude věnovat ochraně šumavské přírody, na starosti bude mít rozvoj Biosférické rezervace Šumava," řekl Bursík.

Změna i ve státním fondu

Na místo Františka Krejčího, který ze Státního fondu životního prostředí odchází do Národního parku Šumava, nastupuje Petr Štěpánek, kam přichází z dozorčí rady společnosti Raven Consulting.

"Petr Štěpánek přináší do Státního fondu životního prostředí zkušenosti s dotačními projekty a jeho úkolem bude celý systém dotací zpřehlednit tak, aby byl pro občany srozumitelnější," řekl Bursík.

Fond rozděluje desítky milionů korun, podporuje například stavbu čistíren odpadních vod nebo stavby větrných elektráren.

 

Právě se děje

Další zprávy