Šéf inzertního webu se musí bránit útoku konkurence. Blokuje roboty a vymyslel novou tajnou fintu

Petr Koděra Petr Koděra
21. 7. 2016 19:30
Majitel jednoho z největších inzertních webových portálů Bazoš.cz Radim Smička v rozhovoru popisuje, jak se snaží bránit nájezdu konkurenčního nováčka na trhu. Smičkovi klienti dostávají na svůj mobil SMS s nabídkou inzerce právě u tohoto rivala. Stane se tak hned poté, co lidé prostřednictvím portálu podají inzerát. Podle advokáta Antonína Janáka, který se specializuje na nekalou soutěž a autorské právo, jde o jasný případ parazitování na pověsti zavedené firmy. Spolumajitel nového webového bazaru prý o praktikách své společnosti nic neví, vše zařizuje externí marketingová firma.
Klienti Bazoše dostávají SMS od konkurenčního Bazomatu.
Klienti Bazoše dostávají SMS od konkurenčního Bazomatu. | Foto: Tomáš Tesař

Víte o tom, že vašim klientům chodí z neznámého čísla nabídka na inzerci u konkurenčního serveru Bazomat.cz hned poté, co si u vás zadají inzerát? V esemesce s doporučením konkurence je podepsaný jakýsi Honza.

Vím, volaly desítky klientů a stěžovaly si. Dostali jsme i maily, kde se ptají, co to má znamenat. Paradoxně nám lidé ještě většinou vynadají, protože si myslí, že to posíláme my. Že jsme z nějakého tajného důvodu založili ještě jeden inzertní portál. Nejsem z toho nadšený, že někdo takhle kontaktuje naše zákazníky.

Snažil jste se nějak bránit?

Firmu Bazomat.cz jsem oslovil s žádostí o vysvětlení a co s tím hodlají dělat. Protože jsem nenašel telefonní čísla, psal jsem mail, ale zůstal zatím bez reakce. Také jsem odhalil robota na několika IP adresách, který ty SMS posílal na mobilní čísla našich klientů, které si automat našel na našem webu. Snažil jsem se ty IP adresy blokovat, ale jde to ztuha. Chvilku dají pokoj, než změní IP adresu. Robot pak přišel odjinud.

Spolumajitel vašeho konkurenčního serveru Bazomat.cz mi říkal, že portál má jako koníček. Že podniká hlavně v realitách, vlastní autobazary a že o téhle praxi neví. Prý si na to najali externí marketingovou firmu. Její jméno tají, údajně by nechtěla prozradit své know-how.

Ono to takhle chodí… Zjistí si nové inzeráty, vysosají telefonní čísla a okamžitě na to pošlou esemesku. Naprogramovat takového robota trvá chvilku. Jde o to, že posílají lidem nevyžádanou reklamu. Vadí mi to.

Co budete dělat?

Radim Smička

Podnikatel z Prostějovska založil inzertní portál Bazoš.cz v roce 2003. Původně jako "hračku" - odnož serveru o novinkách ze světa počítačového hardware. Aby naprogramoval internetový bazar, jej přesvědčil kamarád. Po dvou letech, kdy inzertní portál úspěšně rostl, se mu začal věnovat naplno a dnes spolu s ním živí i tým lidí. Smička navíc rozšířil své podnikání i na Slovensko, do Německa a Rakouska. Inzerce na serveru Bazoš.cz je zdarma, klient si ale může prostřednictvím SMS zaplatit zvýhodnění a tedy lepší pozici zobrazení na webu.

Moc nevím, ještě to musím promyslet. Je možné se soudit. Nebo shromáždit všechny ty uživatele, kterým SMS s nabídkou přišla, a podat hromadnou stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Ale to je vždycky na dlouho, než rozhodnou.

Máte podobné zkušenosti ze svého třináctiletého podnikání i z minulosti?

Jistě. Podobné praktiky v různých formách používá mnoho serverů. Pamatuji si, že když jeden z velkých tuzemských aukčních portálů založil inzertní server, tak dokonce naše klienty obvolával. To bylo vlastně svým způsobem ještě horší než ty esemesky, protože tomu se nedalo zabránit vůbec. Nikde nebyl robot, který by se dal dohledat a zablokovat. Prostě zavolali, slušně pozdravili a klienta oslovili, zda nechce dát inzerát i k nim. Dokonce ho i vložili do systému, lidé to měli úplně bez práce. Nebo jeden z inzertních portálů nám kdysi bral inzeráty komplet. To dělají občas i menší servery. Okopírují prostě od nás pět set inzerátů. Patnáctiletý borec si zakládá inzertní server a potřebuje obsah do začátku. Mávnu nad tím rukou, vždyť co bych si z něho vzal. Když to dělá větší firma, tak už se bráníme.

Jak?

Robota se snažíme blokovat, jak jsem říkal. A pak v posledních dnech používám ještě jednu fintu, kterou si však z taktických důvodů nechám pro sebe.

 

Právě se děje

Další zprávy