Schůzka Zemana s Babišem a Hamáčkem se odkládá na čtvrtek, premiér zůstal v Bruselu

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2019 21:05
Setkání prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem, předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, které se mělo konat v úterý večer v Lánech, se odkládá. Uskuteční se pravděpodobně ve čtvrtek, uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Politici měli jednat o výměně ministra kultury.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Schůzka měla původně začít v 17:00, termín byl pak kvůli pokračujícímu summitu EU v Bruselu posunut na 20:00. Jednání Evropské rady se ale stále protahuje a Babiš by do Lán nestihl dorazit. "Setkání v Lánech se na žádost pana premiéra opět odkládá, uskuteční se pravděpodobně ve čtvrtek," napsal Ovčáček.

"Já jsem se nakonec rozhodl zůstat v Bruselu, protože jsme zde rozhodovali o budoucnosti Evropy na příštích pět let. Proto jsem požádal pana prezidenta o odklad toho plánovaného setkání," uvedl na tiskové konferenci premiér. Podle svých slov se snažil schůzku posunout na zítřek, na státní návštěvu však přijede na návštěvu maltský premiér. "Pan prezident jde navíc na pohřeb na Moravu, takže jsem tento termín nezískal. Sejdeme se ve čtvrtek či v neděli v podvečer. Zatím není žádný fixní termín," dodal.

Hamáček má pro další odklad schůzky pochopení. "Vzhledem k tomu, že se jedná o objektivní důvod - neustále se protahující jednání summitu EU, tak ano," napsal v textové zprávě. Podobně se vyjádřil také předseda sociálnědemokratických poslanců Jan Chvojka. "Pokud je to z důvodu jednání pana premiéra v Bruselu, tak je to určitě důvod, pro který mám pochopení," uvedl. Místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová sdělila, ze odklad nebude komentovat.

Babiš chtěl Zemana přesvědčit, aby jeho návrhu na odvolání ministra Antonína Staňka (ČSSD) po více než měsíci vyhověl. Sociální demokracie podmiňuje změnou v ministerské funkci své další setrvání ve vládě. Hamáček označoval dnešní schůzku v Lánech za zásadní.

Situace kolem Staňka se vyhrotila minulý týden. ČSSD požadovala, aby byla výměna Staňka za místopředsedu ČSSD Michala Šmardu dořešena do konce června. Zeman přitom nenaznačuje, že by se Staňka chystal odvolat, naopak avizuje, že se pokusí ministra s Hamáčkem usmířit.

Ústava uvádí, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne premiér. Ústavní právníci Jan Kysela a Jan Kudrna se už dřív shodli na tom, že Zeman jedná protiústavně, když s výměnou ministra kultury otálí. Podle nich by měla hlava státu postupovat bez zbytečného odkladu. Zeman naopak argumentuje tím, že ústava nestanoví prezidentovi pro odvolání ministra žádnou lhůtu.

Babiš se dnes před novináři v Bruselu zmínil o blíže neurčeném kompromisu, kterého chtěl v Lánech dosáhnout. Premiér řekl, že jednání nebude jednoduché, ale určitě nechce s prezidentem žádný konflikt a nechce na něj podávat žalobu. Sociální demokraté dřív mluvili o kompetenční žalobě na prezidenta, kterou ale může podat výhradně ministerský předseda.

Hamáček mluvil minulý týden v souvislosti s počínáním prezidenta o tom, že Česko je na hraně ústavní krize. Na páteční schůzce se s Babišem dohodli na tom, že ČSSD počká na výsledek dalšího jednání premiéra s prezidentem. Hrad poté oznámil, že v úterý přijme v Lánech Babiše i Hamáčka.

Zeman nejprve odmítl přijmout Staňkovu demisi. Dosud prezident nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, který mu na konci května poslal předseda vlády. Staněk v pondělí večer Babišovi potvrdil, že demisi mínil vážně a že racionální řešení situace nebude blokovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy