Jsem připraven Zemanovi doporučit Valachovou na ombudsmanku, oznámil Hamáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2020 13:40
Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček je připraven doporučit prezidentovi Miloši Zemanovi poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou jako kandidátku na ombudsmanku. Zeman zmínil jméno bývalé ministryně školství poté, co svou kandidaturu stáhla jeho adeptka Helena Válková (ANO). Hamáček však zdůraznil, že nominace je na prezidentovi, nikoliv na politických stranách.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: Libor Fojtík

Válková byla v posledních dnech kritizována kvůli svému článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Odmítnutí nominace ale Válková zdůvodnila jen svým někdejším členstvím v komunistické straně. Hamáček zopakoval, že by uvítal, kdyby Válková skončila i jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Odkázal v tom však na premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Já premiérovi řeknu svůj názor. Pokud bude paní Válková pokračovat ve funkci, tak z mého pohledu se bude věnovat víc obhajobě svého působení než samotnému fungování úřadu," uvedl Hamáček. Podle něj by to mohlo komplikovat chod celé agendy rady "Nicméně hnutí ANO má (ve vládě) většinu, pokud se premiér rozhodne paní Válkovou držet, sociální demokracie nemá sílu na to, aby ji odvolala," dodal.

Zda je možné navrhnout Valachovou ještě nyní jako druhý návrh hlavy státu, který zákon předpokládá, nebo by ji musel prezident nominovat až po případné neúspěšné první volbě veřejného ochránce práv, nechtěl Hamáček předjímat. "Na to musí odpovědět někdo z legislativy sněmovny nebo kanceláře prezidenta," uvedl. Dodal, že Valachovou je připraven Zemanovi doporučit. "Ale upozorňuji, že tím, kdo navrhuje, je prezident, nikoliv strany," uvedl.

Válková se diskvalifikovala z politických funkcí, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že o postoji k Válkové jako zmocněnkyni pro lidská práva ještě bude debatovat s kolegy. "Připadá mi, že způsob, jak se paní Válková hájila, ji fakticky diskvalifikuje pro politické funkce," uvedl.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) novinářům řekl, že pozice vládní zmocněnkyně v případě Válkové doposud nikomu nevadila. "Čili nevidím úplný důvod, proč by měla v tuto chvíli z toho odstupovat. Pokud na tom bude širší koaliční shoda nebo hlavně pokud ona se rozhodne, že tak učiní, tak to je samozřejmě na ní," konstatoval.

Babiš se o víkendu v médiích vyjádřil ve smyslu, že by kandidát na ombudsmana neměl být současný ani bývalý politik. "To je pak na diskusi mezi prezidentem a premiérem, zda premiér je ochoten podpořit kandidátku pana prezidenta," konstatoval Hamáček.

Sněmovna bude volit nového veřejného ochránce práv nejdříve 12. února. Návrhy kandidátů se teoreticky mohou měnit do konce ledna, řekl v pondělí předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Válková sice už oznámila, že svou kandidaturu stáhne, sněmovní volební komise v pondělí dopoledne její oficiální vyjádření ještě neměla. Kandidatury se může vzdát kdykoli do konce měsíce. Druhou možností podle Kolovratníka je, že by Zeman nominaci Válkové stáhl. Prezident o víkendu uvedl, že k takovému kroku není důvod, když Válková kandidaturu sama odmítla.

Video: Válkové nevěřím, psala články s komunistickým vrahem, lež se stala normou, říká Schovánek

Je směšné, když právnička řekne, že nevěděla, kdo byl Josef Urválek. Válková pracovala v represivním aparátu, říká historik Radek Schovánek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy