Babiš je pro mě přijatelný, Dědka vnímám pozitivně, říká zlínský hejtman Čunek

Jan Štětka
4. 8. 2017 19:05
Hranice úspěchu a neúspěchu KDU-ČSL v příštích volbách leží podle lidoveckého senátora a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka výše než na 6,7 procenta hlasů z roku 2013. "Průzkumy ohledně chystané koalice naznačily, že když uchopíme volby dobře, tak máme na daleko lepší výsledek," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. V pokusech o voličské rozkročení má KDU-ČSL pokračovat, nutný je podobný pohled partnerských stran na svět. Éru Topolánkovy vlády dnes probabišovsky orientovaný Čunek vnímá negativně.
Zlínský hejtman Jiří Čunek.
Zlínský hejtman Jiří Čunek. | Foto: DVTV

Praha - Regionální hvězda a prořízlá pusa. Takovou pověst má dnes v KDU-ČSL její bývalý předseda Jiří Čunek. Politik, který se jako vicepremiér Topolánkovy vlády v letech 2007 až 2009 "proslavil" sérií afér zvanou čunkiáda, je dnes hejtmanem Zlínského kraje a senátorem a veřejnost jej vnímá jako konzervativního oponenta současného stranického předsedy Pavla Bělobrádka.

Na květnovém sjezdu KDU-ČSL se Čunek s Bělobrádkem neúspěšně utkal o předsednické křeslo, zpochybnil jím prosazovanou volební koalici lidovců a Starostů a prohlásil, že po volbách by KDU-ČSL měla spolupracovat s hnutím ANO Andreje Babiše. Teď naopak Bělobrádek svádí krach koaličního projektu na Čunka, protože prý odradil Starosty označením akce homosexuálů Prague Pride jako "pochod smrti této civilizace". Dokonce Čunkovi vzkázal, aby se držel regionálních témat, kterým rozumí a jimiž oslovuje voliče.

Jak vnímáte výtky pana předsedy Bělobrádka?

Není to nic, co by mně vzalo klidnou mysl a úsměv z tváře. Myslím, že prasečí mor mi vadí daleko více (ve Zlínském kraji byl vyhlášen stav nebezpečí kvůli šíření afrického moru prasat - pozn. red.).

Pavel Bělobrádek už oznámil, že pokud bude volební výsledek KDU-ČSL horší než v minulých volbách, tedy nižší než 6,7 procenta hlasů, odstoupí z předsednické funkce. Znamená to, že v případě lepšího výsledku bude krach volební spolupráce se Starosty zapomenut a nebude se hledat viník?

Tuto debatu není v tuto chvíli dobré vést. My se teď nemáme soustředit na sebe, ale na kampaň, abychom přesvědčili voliče o tom, že má cenu nás volit. Tomu musíme podřídit všechno. A co bude potom, kdo bude v čele, kdo převezme odpovědnost za výhru, kdo převezme odpovědnost za případný neúspěch - to nyní není důležité.

Jiří Čunek (58)

- Vyučený automechanik odmaturoval na SPŠ strojní v bývalém Gottwaldově.

- Roku 1990 vstoupil do KDU-ČSL.

- V letech 1998 až 2007 byl starostou Vsetína.

- Na podzim 2006 se stal senátorem.

- V letech 2006 až 2009 zastával post předsedy KDU-ČSL.

- Ve vládě Mirka Topolánka byl vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj (2007 a 2007 až 2009). Odvolán byl kvůli četným vleklým skandálům, pro něž se vžil název čunkiáda.

- Od roku 2012 byl zastupitelem Zlínského kraje, v roce 2016 byl zvolen hejtmanem.

Do rozpadu koalice ležela hranice mezi lidoveckým úspěchem a neúspěchem na deseti procentech hlasů ve volbách. Teď se výrazně snížila. Nevadí vám to?

Myslím, že to tak může zůstat. Bylo ale chybou soustředit se právě na těch deset procent. Důvod, proč jsem říkal, abychom raději od koaličního projektu ustoupili, nebyla ona procentuální laťka, ale nedůvěra spolustraníků v její překonání. Prošel jsem řadou voleb a nikdy jsem nebyl nepřiměřeně nervózní, jak to dopadne. Když jdete do voleb a věříte si, máte nadhled a jste svobodnější. Jsem přesvědčen, že je důležité, abychom si toto všichni osvojili, a pak se nebudeme bavit o procentech a můžeme slavit úspěch.

A kde tedy podle vás bude v říjnu ležet hranice mezi úspěchem a neúspěchem KDU-ČSL?

Rozumím tomu, že byste chtěl slyšet nějaké číslo.

Ano. Je to i pro vás 6,7 procenta, tedy volební výsledek z roku 2013?

Měli jsme nějaký výsledek, a když dosáhneme lepšího, tak je to vždycky lépe. Faktem je, že průzkumy ohledně chystané koalice naznačily, že když uchopíme volby dobře, tak máme na daleko lepší výsledek.

Rozkročování KDU-ČSL je nadále možné

Jak se nyní díváte na další voličské rozkročování KDU-ČSL? Strana se o to snaží už více než dvacet let, od dob Josefa Luxe, avšak projekty volebních koalic typu Čtyřkoalice nebo pravicové integrace typu německé CDU/CSU nevycházejí. Jsou ale vůbec nutné? Nebylo by podle vás lidovcům lépe jako menší regionální straně moravských katolíků?

Jsem přesvědčen, že rozkročování je nadále možné. Ale musí to být tak, že partnerské strany mají opravdu podobné vidění světa. Není důležité mít obdobný pohled na procento daní, ale musíme si rozumět v tom, jak podporovat lidi, rodiny a činnosti, třeba školství. Tím se totiž formuje budoucí společnost.

V křesťansky konzervativním nazírání na svět ale KDU-ČSL partnera na české politické scéně asi snadno nenajde. Snad TOP 09?

To tak není. Zdálo se mi, že se Starosty bychom si v tomto rozumět mohli, ale my jsme se bohužel ani nedostali k diskusi.

Co říkáte tomu, že za STAN se nyní rozhodl kandidovat podnikatel a miliardář Dalibor Dědek? Počítalo se s jeho podporou už v době, kdy se tvořila kolice lidovců a Starostů?

O tom nevím. Ale každý takový silný kandidát, který přináší nejenom peníze, ale i myšlenky a je dobře vnímán, tak je vítán. Určitě vnímám pana Dědka jako pozitivní postavu.

Éru Topolánkovy vlády vnímám negativně

Pan Dědek v minulosti podpořil Andreje Babiše a i vy jste na rozdíl od předsedy Pavla Bělobrádka uvedl, že KDU-ČSL by po volbách měla spolupracovat s Babišovým hnutím ANO. Přitom pan Babiš často připomíná, že jeho hnutí vyrostlo na kritice systému za vlády Mirka Topolánka - v níž byli lidovci koaličním partnerem a vy vicepremiérem. Nepopíráte tím sám sebe?

Já s tím nemám žádný problém, protože dobu našeho spojenectví s Topolánkovou ODS a Bursíkovými zelenými nevidím vůbec růžově. Pro mě osobně to vůbec nebyla dobrá a lehká doba. Podobně jako si tehdy média všímala mě a ostatní členy vlády tak nechávala v klidu, všímají si i teď sdělovací prostředky významně Andreje Babiše a ostatní vládní politikové jsou jak na dovolené. Působení Topolánkova kabinetu vnímám zpětně celkem negativně. Ne ani tak kvůli tomu, co udělal, ale spíš co neudělal.

Takže dnes dáváte kritice Andreje Babiše na adresu takzvaného matrixu za pravdu?

Určitě. Jsem k tomu období poměrně kritický. Mé vyjádření, že Andrej Babiš pro mě není nepřijatelný vládní partner, se však neváže k minulosti, ale k tomu, jaká by ta spolupráce mohla být do budoucna. Mám zkušenost, že pan Babiš respektuje racionální argumenty kolegů. Zuřivé odmítání spolupráce navíc bývá falešné, vzpomeňme si, jak ODS a ČSSD uzavřely v roce 1998 navzdory původním ujištěním opoziční smlouvu a jak pak měly plnou pusu slov o obětování se pro národ. Důsledky toho spojení pociťujeme dodnes, pořád se tu snaží vládnout někdo jiný než ten, kdo vládne. Už bych to nechtěl znovu zažít.

 

Právě se děje

Další zprávy