Poslanecké "rušení" 17. listopadu proběhlo nenápadně. Pozornost odvedl Karel IV.

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
3. 3. 2016 19:03
Přestože po hlasování o přejmenování státního svátku 17. listopadu následovala ostrá slova a velké emoce, při samotném projednávání procházel tento bod zcela v klidu a tichosti. Poslanci se mnohem více soustředili na to, zda a jak označit v kalendáři den, kdy se narodil Karel IV. Teprve po schválení změny 17. listopadu se ozvaly hlasy, podle kterých celá úprava nejvíce potěší komunisty. Kteří ostatně stejnou úpravu už v minulosti neúspěšně navrhovali.
17. listopad bude možná nově i Dnem mezinárodního studenstva
17. listopad bude možná nově i Dnem mezinárodního studenstva | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Jen výjimečně se v Poslanecké sněmovně stane, aby v průběhu projednávání změny zákona nepadlo téměř ani jedno slovo výhrad a emoce naplno vypukly až jejím schválení. Přesně to je však případ úpravy názvu státního svátku 17. listopadu, kterou schválili poslanci.

Ten se už nebude nazývat 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii, ale 17. listopad - Mezinárodní den studenstva a den boje za svobodu a demokracii. Zdánlivě nepodstatná úprava, která vyvolala velké protesty pravicových poslanců, přitom "proplula" Sněmovnou původně takřka bez pozornosti.

Jak se to přihodilo? Když poslanci začali loni v září projednávat novelu zákona, která se týkala svátků a významných dnů, nebylo tam původně o 17. listopadu ani slovo. Skupina poslanců se ve svém návrhu soustředila na úplně jiné datum a zcela odlišné historické kulisy.

Eliška Přemyslovna, Jan Lucemburský.... A 17. listopad
Zákonodárci chtěli v rámci "pozvednutí" národního sebevědomí a hrdosti dostat do kalendáře 31. srpen jako významný den české státnosti, protože v tento den roku 1310 se spojily vládnoucí rody Přemyslovců a Lucemburků. Eliška Přemyslovna se totiž provdala za Jana Lucemburského a společně měli později syna Karla IV.

Ve Sněmovně na podzim následovala dlouhá debata, ve které poslanci proprali historii českého státu všemi možnými způsoby. Takže jim zřejmě nezůstaly síly ani pozornost sledovat vystoupení exministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové, která jen tak mimochodem navrhla úpravu názvu svátku 17. listopadu.

Nejdříve tento návrh přednesla v prvním čtení právě v loňském září - a nikdo z poslanců neměl jakékoliv připomínky. Podruhé se připomněla ve druhém čtení letos v únoru - a zase nikdo nic nenamítal. Téměř ticho bylo dokonce i teď ve středu, kdy se Válková připomněla potřetí.

Podobný návrh komunistů neuspěl

Jedinou výjimkou byl Martin Novotný z ODS. Těsně přes schvalováním upozorňoval, že studentské hnutí, které by se podle návrhu Válkové v názvu nově objevilo, bylo v minulosti zneužíváno komunisty a dalšími ultralevicovými hnutími. "Ta měla shodou okolností sídlo v naší zemi, jejichž funkcionáři byli také vysocí představitelé budoucí naší komunistické strany," namítal Novotný.

Mimochodem, poklidný průběh byl o to překvapivější, že Válkové návrh byl obdobný předloňské předloze komunistů. Ta ale vyvolala odpor a Sněmovna jej vůbec neschválila. 

Tentokrát ale dopadlo hlasování zcela jinak, Novotný a další zástupci pravice byli přehlasovaní. Pro návrh Válkové hlasovala ze 172 poslanců rovná stovka přítomných, mimo jiné 36 zákonodárců z ČSSD, 24 z ANO, 28 komunistů (všichni přítomní), a tři z KDU-ČSL.

Kalousek dlouho mlčel. Nečekal, že to projde

Až po hlasování se spustila bouře. Nejostřeji vystupoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nemám právo vás soudit, ale dovolte, aby mi z toho bylo špatně od žaludku," řekl mimo jiné na adresu těch, kteří byli pro změnu.

Proč se ale neozval už během projednávání zákona? "Mě ani ve snu nepadlo, že poslanci návrh schválí, všichni jsme měli přece v paměti ještě to, jak s obdobným návrhem jako paní poslankyně Válková přišli komunisté. A teď najednou takový výsledek hlasování... prostě jsem to nečekal," přiznal pro Aktuálně.cz Kalousek a trval na tom, že úprava názvu svátku 17. listopadu je mnohem větší změnou, než se může na první pohled zdát.

"V dosavadním názvu Den boje na svobodu a demokracii je obsažený i boj studentů. Ale název Mezinárodního dne studenstva byl zprofanovaný komunisty, a proto tolik usilovali o to, dostat tento svátek do kalendáře. Jde o symbol, přitom už před 23 lety jsme něco takového odmítli, a teď jsme se v tomto vrátili do komunistických časů," stěžuje si Kalousek.

Deník Aktuálně.cz se během celého čtvrtka snažil kontaktovat exministryni a poslankyni Válkovou s dotazem, za jakých okolností vznikal její pozměňovací návrh, ale Válková celý den telefon nebrala. 

Pokud jde o hlavní věc, kterou poslanci řešili, tedy Elišku Přemyslovnu a Jana Lucemburského, vše dopadlo jinak. Jejich sňatek nebude svátečním dnem, dokonce ani jejich jména. Svátečním dnem bude 14. květen, kdy se jim narodil Karel IV.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Podolski skončil v Japonsku a má namířeno do Antalyasporu

Bývalý německý fotbalový reprezentant Lukas Podolski skončil po dvou a půl letech v japonském Kóbe a má namířeno do Turecka. Podle tamních médií podepíše mistr světa z roku 2014 smlouvu na rok a půl se sestupem ohroženým Antalyasporem.

Čtyřiatřicetiletý útočník Podolski hrál za Vissel Kóbe od léta roku 2017 a na závěr svého působení mu na Nový rok pomohl vyhrát poprvé v klubové historii domácí pohár. V japonském klubu, v němž byli jeho spoluhráči i španělští mistři světa Andrés Iniesta a David Villa, následně Podolski po vypršení smlouvy skončil.

Další misí rodáka z polských Gliwic bude pomoc Antalyasporu, který je v ligové tabulce třetí od konce. V Turecku už Podolski působil před odchodem do Japonska v letech 2015-2017 v Galatasarayi.

Podolski byl dlouhá léta stabilním členem německé reprezentace, za kterou si zahrál na třech mistrovstvích světa a čtyřech mistrovstvích Evropy. V národním týmu nastoupil bývalý hráč Kolína nad Rýnem, Bayernu Mnichov, Arsenalu a Interu Milán ke 130 zápasům, v nichž vstřelil 49 branek.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch. Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česko a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy