Mimořádná zpráva

Mše za Karla Gotta uzavře na půl dne část Hradu, v katedrále promluví i Bohdalová

ČTK ČTK
12. 10. 2019 6:03
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se v sobotu uskuteční zádušní mše za zpěváka Karla Gotta, který zemřel 1. října ve věku 80 let. Mši bude sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Pozvány jsou stovky hostů. Vláda vyhlásila na den Gottova pohřbu státní smutek.
Rakev na pražském Žofíně.
Rakev na pražském Žofíně. | Foto: Lukáš Bíba

Pražský hrad se kvůli poslednímu rozloučení s populárním zpěvákem částečně veřejnosti uzavře. Pro turisty se nejnavštěvovanější česká památka znovu otevře od 14:00. Katedrála, kde se pieta uskuteční, bude uzavřena po celý den.

Veřejnost bude moci církevní obřad sledovat v areálu Hradu na třetím nádvoří. Velkoplošná obrazovka bude umístěna v rohu nádvoří. Pro návštěvníky bude vymezen prostor tvořící asi polovinu nádvoří, do areálu Hradu mohou vstupovat od 08:00 z Hradčanského náměstí. Tam mohou lidé přenos z chrámu sledovat také.

Obřad doplní projevy a hudební vystoupení. Kromě Duky by měla promluvit také herečka Jiřina Bohdalová. Operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová společně zazpívají skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka.

Urbanová poté přidá biblickou píseň od Antonína Dvořáka Hospodin je můj pastýř. V podání Lucie Bílé zazní Ave Maria Franze Schuberta a píseň Pie Jesu Andrewa Lloyda Webbera z jeho Requiem. O vystoupení je požádala manželka zesnulého umělce Ivana Gottová.

Už v pátek se za účasti desítek tisíc lidí uskutečnilo veřejné rozloučení s Gottem v paláci Žofín.

Video: Smutek, slzy, dojetí. Tak se loučili fanoušci v pátek. 

Smutek, slzy, dojetí. Tak se fanoušci rozloučili s Karlem Gottem | Video: ČTK, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy