Ryby se dusí, rybáři prosekávají led

Redakce DOM, čtk
12. 1. 2006 13:38
Třeboň - Jihočeští rybáři musí v těchto dnech prosekávat desítky zamrzlých rybníků. Pod zmrzlou hladinou totiž ubývá kyslíku a rybám hrozí udušení.

Například třeboňští rybáři kontrolují každý den zhruba 150 rybníků. Práci jim ztěžuje nejen mráz, ale i sníh, který rybník zatemňuje a ubírá rybám kyslík. Otvory do ledu, místy přes deset centimetrů silného, tak musejí prorážet skoro každý den.

"Tyto takzvané komorové rybníky kontrolujeme denně. Začali jsme po víkendu, neboť předtím hrozilo, že by se kvůli slabé vrstvě mohli naši pracovníci propadnout," řekl výrobní ředitel Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Díry, většinou obdélníkového tvaru, rybáři označují vyřezanými krami nebo postavenými větvemi, aby na otevřenou hladinu upozornili bruslaře či lidi na procházkách.

Na některých rybnících nasazují i areátory, které čeří hladinu. "To jde ale jen tam, kde je elektřina," dodal výrobní ředitel největšího rybářství v zemi.

Rybáři průduchy na zamrzlých hladinách rybníků nejčastěji prosekávají u výpusti. Silný led řežou dál od břehu speciální motorovou pilou, která zvládne až 30 centimetrů tlustý krunýř. Ve vodě je totiž pod ledovou a sněhovou vrstvou tma a rostliny ubírají rybám velké množství kyslíku. Nařezané kusy rybáři pomocí dlouhých seker potápějí a zasouvají pod okolní led.

Mrazy přidělávají práci také zaměstnancům Blatenské ryby, kteří obhospodařují rybníky na Strakonicku, Písecku a Příbramsku. Letos má rybářství přes zimu obsazenou zhruba třetinu z celkových 1600 hektarů vodní plochy.

"Nejhorší je, když do rybníků nepřitéká žádná voda. Proto nejohroženější rybníky, kde je víc ryb a bahna, prořezáváme každý den," uvedl pracovník společnosti Karel Nusl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy