Ruzyně: Tekutiny kupujte v tranzitu

ČTK, Red dom
3. 11. 2006 9:57
Praha - Odhalení plánu teroristického útoku na letadla mezi Británií a USA dopadne od pondělí na Prahu. Na ruzyňském letišti se znovu zpřísní bezpečnostní kontroly.
Letiště Ruzyně v současnosti
Letiště Ruzyně v současnosti | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Odhalení teroristé se podle vyšetřovatelů chystali letos v srpnu zřejmě v letadle smíchat chemikálie přepravované v láhvích od nápojů, a vyrobit tak výbušninu aktivovanou bleskem fotoaparátu. Další teorie předpokládala, že chtěli v láhvi propašovat nitroglycerin a odpálit jej s pomocí MP3 přehrávače.

Cestující na Ruzyni tak budou mít od pondělí zejména omezené možnosti, jak převážet na palubě letadla právě tekutiny a gely.

Přísnější kontroly nařídila Evropská unie.

Nakupujte v tranzitu

Cestující si na palubu letadla budou moci vzít podle nového nařízení unie jen takové tekutiny a gely, které koupili v letištních obchodech až za stanovišti bezpečnostní kontroly.

Infobox

Letadlo přistává na londýnské letiště Heathrow

CO SE STALO V LONDÝNĚ:

Pokud si tekutiny nebo gely koupí v letištních obchodech v prostoru mezi pasovou a bezpečnostní kontrolou, pak je musí mít zabalené v řádně označeném sáčku. Uvnitř sáčku musí být doklad o zaplacení zboží s informací, že ho cestující zakoupil v den letu. Zboží budou do speciálních sáčků s logem letiště balit přímo jeho prodejci.

Omezení se týká také množství tekutin a gelů pro osobní potřebu, které si s sebou mohou cestující na palubu brát. Maximální velikost jednoho balení bude 100 mililitrů a pasažéři je musí mít zabalené v průhledném uzavíratelném sáčku o objemu maximálně jeden litr.

Sáčky budou k dispozici na ruzyňském letišti před odbavovacími přepážkami. Cestující si tak do nich ještě před odbavením budou moci přemístit veškeré tekutiny a gely pro osobní potřebu, například léky, masti nebo kapky.

Ukažte notebooky a svlékněte se

Evropská komise zavádí nově také povinnost, aby cestující vyndali ze zavazadel elektronická zařízení, například notebooky a nechali je samostatně zkontrolovat. 

Cestující si nesmějí vzít na palubu žádná příruční zavazadla, nejnutnější věci, jako jsou pasy, si musí dát do průhledných pytlíků.
Cestující si nesmějí vzít na palubu žádná příruční zavazadla, nejnutnější věci, jako jsou pasy, si musí dát do průhledných pytlíků. | Foto: Reuters

Samostatně se bude prověřovat také svrchní oblečení pasažérů.

Obě tato opatření jsou však už v Ruzyni zavedena, takže nebudou mít žádný vliv na nový systém kontrol.

A menší zavazadla

Předpisy také zavedou limit, jak velká by měla být příruční zavazadla. Ten ale začne platit až od konce března příštího roku.

Nová pravidla jsou jednotná pro všechna letiště EU, platit budou také na Islandu, v Norsku a Švýcarsku.

Mluvčí letiště Veronika Sedláčková řekla, že letiště bude usilovat o to, aby odbavení netrvalo o mnoho déle než dosud, i když bude složitější. "Budeme se snažit, aby lidé byli informováni včas a aby na to byli připraveni," uvedla.

Letiště už o opatřeních informovalo prostřednictvím médií, bude mít připraveny také letáky. Lidé se tak dozvědí, co všechno si nemohou brát do kabiny. Poskytovat informace budou také pracovníci odbavovacích přepážek.

 

Právě se děje

Další zprávy