Burian je znovu ředitelem ND, na příkaz Rusnoka

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
2. 8. 2013 12:48
Premiér o tom rozhodl na ranní schůzce s ministrem kultury Balvínem
Ministr kultury Jiří Balvín před premiérskou kanceláří, kde mu právě Jiří Rusnok nařídil, vrátit ředitele Národního divadla do funkce.
Ministr kultury Jiří Balvín před premiérskou kanceláří, kde mu právě Jiří Rusnok nařídil, vrátit ředitele Národního divadla do funkce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Jiří Rusnok nařídil Jiřímu Balvínovi, aby vrátil Jana Buriana do vedení Národního divadla. Ten následně jeho příkaz uposlechl a krátce po poledni jej ředitelem znovu jmenoval. Burian potvrdil, že do funkce nastoupí, má ale podmínky.

Předseda vlády to ministrovi kultury přikázal na páteční ranní schůzce, jak řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Národní divadlo je vyřešeno. Deset minut před vámi odešel pan ministr Balvín a na můj příkaz bude pan ředitel Burian zpátky instalován do funkce," řekl doslova premiér Rusnok.

"Ano, pan Burian se dnes vrátí do úřadu," potvrdil následně tuto informaci Aktuálně.cz sám Balvín.

Naivní romantik Balvín?

Svůj příkaz ministrovi odůvodnil premiér takto: "Pan ministr měl poněkud naivní romantickou představu, že by bylo dobře, aby byly funkce v kultuře obsazovány otevřeným výběrovým řízením. Ale jak se ukazuje, kulturní fronta toho nežádá. Kulturní fronta žádá toho, aby z jejich středu se vždycky vybral jeden, předem určený zájemce, nejlepší osoba, a tak toho budou mít."

Balvín pak na přání předsedy vlády veřejně reagoval v prohlášení. "Snažil jsem se nastavit běžné trendy při obsazování vrcholných manažerských funkcí i v oblasti kultury, tedy provést výběr na základě výsledků veřejného výběrového řízení. Odvoláním pana docenta Buriana v den jeho jmenování jsem chtěl zabránit krokům a změnám, které by mohly být nevratné," uvedl ministr kultury.

Balvín odvolal Buriana ve čtvrtek, tedy v den, kdy nastupoval do funkce. Reakcí na to bylo hromadné podávání výpovědí ze stran herců i členů vedení.

Už den před odvoláním argumentoval ministr kultury tím, že nebylo vypsáno řádné výběrové řízení a byla ustavena jen "jakási komise".

"Stalo se něco, co se tímto způsobem stát nemělo," řekl později před novináři Rusnok. Balvínovým rozhodnutím byla podle premiérových slov důvěra v něj "nalomena" a ministr kultury tak dostal jakousi "žlutou kartu, za kterou se ale ještě nevylučuje".

Rusnok: Kultura? Žádný pupek světa

"Já žádný problém s panem Burianem nemám, ten ještě nic nepokazil, naštěstí, tak ať se v té funkci předvede. Takže pan Burian bude dnes, předpokládám, nebo v pondělí zpátky do funkce instalován," uzavřel záležitost premiér Rusnok.

Zároveň ukázal, jaký význam pro jeho kabinet kultura má. "Není to žádný pupek světa České republiky, abychom se tím tak zásadně zabývali," konstatoval před novináři.

Páteční "pohlavek" ze strany premiéra také zřejmě ovlivní Balvínovy další kroky v případě nového ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Ten měl být, podle zjištění deníku Insider, také v brzké době odvolán. Doposud však k tomu ale nedošlo - a podle všeho zatím ani nedojde.

"Odvolání pana Fajta mi podsouváte vy. Já jsem řekl, že se s ním poprvé sejdu - případně ještě dnes, ale bude záležet na tom, kolik bude času - a budeme diskutovat koncepci dalšího fungování Národní galerie, která zatím neexistuje," řekl Balvín pro Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy