Rusnok nahradí Nečase na postu šéfa vědecké rady vlády

Jakub Novák
23. 7. 2013 18:20
Jejím předsedou je ze zákona člen vlády, obvykle se jím stává premiér.
 Jiří Rusnok
 Jiří Rusnok | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Po středečním jednání vlády obsadí Petrem Nečasem opuštěný post šéfa vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace jeho nástupce, šéf kabinetu "odborníků", premiér Jiří Rusnok.

Na post šéfa Rady, rozhodující o tom, kam poputují miliardy pro vědecký výzkum, se bude navrhovat sám - ostatně podobně jako jeho předchůdci.

"Ano, Radu pro výzkum, vývoj a inovace povede pan premiér," konstatuje její první místopředsedkyně Miroslava Kopicová.

Předsedou Rady je ze zákona člen vlády, kterého jmenuje a odvolává kabinet právě na návrh premiéra. V jejím čele se tak díky tomu vystřídali též výzkumu znalý "odborník" jako Mirek Topolánek či současný ministr financí Jan Fischer.

Ke cti jejich nástupce Petra Nečase sloužil alespoň drobný fakt, že absolvoval studium fyziky na Přírodovědecké fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Brně a později působil jako technolog a výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov pod Radhoštěm.

Naproti tomu stávající premiér Jiří Rusnok je výzkumem prakticky nedotčen. Absolvoval na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze, aby následně pracoval v odboru dlouhodobých výhledů na Státní plánovací komisi, Federálním ministerstvu pro strategické plánování, nebo Federálním ministerstvu práce a sociálních věcí.

Ze současných ministrů je členem RVVI - a tedy potenciálním kandidátem na post jejího šéfa - ještě ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. Jeho působení na poli vědy a výzkumu se však setkává s kritikou zejména ze strany akademiků.

Kdo, když ne Rusnok?

"Doc. Cienciala je v první řadě lobbistou Svazu průmyslu a dopravy, který mimochodem ve svém programovém prohlášení prosazuje převedení finančních prostředků na vědu a výzkum pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Ačkoliv tituly a funkce doc. Ciencialy mohou budit dojem, že dotyčný je vědecky erudovaný, není tomu tak...dotyčný nikdy nenapsal žádný odborný článek do některého z evidovaných časopisů, a nemá tudíž ani jedinou citaci. Je pozoruhodné, že nositeli docentského titulu tento fakt vůbec nevadí," citujeme z prohlášení předsednictva občanského sdružení Fórum Věda žije! z letošního května.

Vzhledem ke svým zkušenostem z praktické vědy by tak bylo nasnadě jmenovat ministra školství Dalibora Štyse, který pod vedením exministra Petra Fialy vedl na úřadu odbor vědy a výzkumu. Ten však takové angažmá pro Aktuálně.cz vyloučil.

"Uznaný úzus"

"Premiér jako šéf RVVI je uznaný úzus, o tomto postu jsem proto neuvažoval," uvedl Štys.

Vzhledem k ostatním pracovním povinnostem a vytížení premiéra je faktickou šéfkou Rady již několikátým rokem její místopředsedkyně Kopicová a vzhledem k tomu, že s novým premiérem se nic v tomto ohledu nemění, lze očekávat, že tomu tak bude i nadále.

Legitimita Rady je některými akademiky zpochybňována proto, že Kopicová byla ještě - spolu s místopředsedou Rady exministrem Fialou a řadovým členem Zbyňkem Frolíkem - v listopadu 2011 jmenována do třetího funkčního období v řadě, čímž měl být porušen zákon, podle něhož je členství v Radě možné nejvýše po dvě po sobě následující funkční období. K novému jmenování přitom může dojít až po uplynutí nejméně čtyř let.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy