Rozhlas má problém. Vymáhal poplatky

Zdeněk Mihalco
12. 10. 2006 16:20
Praha - Postup Českého rozhlasu při vymáhání koncesionářských poplatků prověřuje Úřad na ochranu osobních údajů. Podezřívá jej z porušení zákona.

Český rozhlas rozeslal v polovině září výzvy k placení koncesionářských poplatků zhruba tři čtvrtě milionu lidí, kteří podle srovnání rozhlasové databáze informací ze sdruženého inkasa plateb obyvatelstva (SIPO) neplatí konsesionářské poplatky.

Desítky stížností

Dopis pobouřil stovky z nich. Mnozí podali stížnost Úřadu na ochranu osobních údajů. Český rozhlas totiž využil databáze osobních údajů, které vlastní dodavatelé elektřiny.

Úřad prověřuje čtyři desítky stížností. "Vzhledem k závěrům šetření je důvodné podezření, že mohlo dojít k porušení zákona," sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. "Zahájili jsme kontrolu, a konkrétní výsledky zatím nemáme k dispozici."

Mluvčí Českého rozhlasu Ladislav Pavlík tvrdí, že postupovali zcela v souladu se zákonem. Připustil nicméně, že dopis obdrželi i lidé, kteří poplatky poctivě platí.

Uvedené situaci se Český rozhlas nemohl vyhnout, neboť nedisponuje a ani nemůže disponovat příslušnými informacemi, kterými by jednoznačně rozpoznal fyzické osoby představující jednotlivé domácnosti, píše se v prohlášení Českého rozhlasu.

Sporný zákon

Úřad na ochranu osobních údajů poukazoval na sporné znění zákona o rozhlasových a televizních poplatcích už při jeho projednávání ve sněmovně.

Foto: Jiří Kropáček

Upozornil tehdy, "že je prolamován zákaz sdružovat osobní údaje pořízené pro různorodé účely", a argumentoval faktem, že čerpání informací o poplatnících z databáze dodavatele elektřiny, určené pro zcela jiný účel, "není v souladu s požadavky kladenými na řádné zpracování osobních údajů a jejich ochranu."

Vyplňovat musí všichni

Dopis Českého rozhlasu přikazuje vyplnit přiložený formulář a odevzdat jej na poštovní přepážce i obyvatelům, kteří přijímač nevlastní.

Pokuta lidem, kteří neodpoví, nehrozí. Rozhlas je však bude považovat za neplatiče a poplatky od nich bude dále vymáhat.

Pokud poplatník vyplní zaslanou výzvu nepravdivě, hrozí mu podle zákona pokuta 5 tisíc korun.

Miliony pro rozhlas

Český rozhlas získal díky vymahačské kampani nejméně 100 tisíc nových plátců koncesionářských poplatků. Měsíčně tak obohatí svůj rozpočet o přibližně 4,5 milionu korun.

"Akce stále probíhá. V těchto dnech zpracováváme další odpovědi domácností na výzvu k platbě a počet nových poplatníků bude růst," řekl mluvčí rozhlasu Pavlík. Podle něj rozhlas investuje získané peníze do technického i programového rozvoje.

Výše rozhlasového poplatku pro domácnost je zákonem stanovena na 45 korun za každý kalendářní měsíc. Za domácnost jej platí pouze jeden člen domácnosti. Vlastník je povinen přijímač přihlásit do patnácti dnů.

V současné době Český rozhlas dotuje celkem 2,840 milionu domácností.

 

Právě se děje

Další zprávy