Roušky v Chorvatsku potřebovat nebudete. Co ale čekat za novinky a jak se tam dostat?

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
16. 5. 2020 19:27
Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović dnes potvrdil, že země se otevírá turistům. Kdo bude mít zarezervované ubytování, může vjet do země a dojednaný je i hladký průjezd Rakouskem a Slovinskem. Přesto je třeba u Jadranu počítat s několika novinkami. Co si turisté mají vzít s sebou? Jaká omezení se jich budou týkat? A s čím počítat po návratu? Projděte si shrnutí Aktuálně.cz.
Foto: Jakub Plíhal

Letos jen přes Rakousko a Slovinsko

Především lidé ze severu Moravy volí často cestu do Chorvatska přes Slovensko a Maďarsko. To je však pro letošní sezonu zatím tabu. Narazili by už na slovenských hranicích, kam Češi bez speciálního oprávnění nesmí kvůli pandemii koronaviru.

Rekreanti musí přes Rakousko a Slovinsko. Do Rakouska mohou turisté vjet, aniž by se museli prokázat negativním testem. Jižní soused v sobotu oznámil, že od půlnoci ze soboty na neděli otevře všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem a kontroly kvůli koronaviru budou už jen namátkové. S úplným otevřením hranic se počítá ve druhém kroku a mělo by nastat 15. června.

Negativní test nebude třeba ani na rakousko-slovinské hranici. Připravte si však k předložení rezervaci na ubytování v Chorvatsku, protože Slovinci na své území vpustí jen lidi, kteří mají umožněný vstup do některého dalšího státu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy