reklama
 
 

Riziko napadení stoupá, zjistil Sobotka. Chce zlepšit ochranu svých mailů

6. 1. 2016 17:56
Premiér Bohuslav Sobotka požádá Úřad vlády a ministerstvo vnitra o návrhy konkrétních kroků, které by mu měly do budoucna pomoci ochránit jeho komunikaci před hackerskými útoky. Koncem prosince hackeři napadli Sobotkův twitterový účet, v úterý pak zveřejnili obsah jeho soukromé e-mailové schránky. Bývalý premiér Jiří Paroubek nynějšího předsedu vlády zkritizoval, je podle něj politicky neschopný. Naopak expremiér Mirek Topolánek Sobotku podpořil. Každý má podle něj právo na své soukromí.

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka nejspíš změní svou počítačovou korespondenci. Reaguje tak na útok neznámých hackerů, kteří nejprve napadli jeho twitterový účet a teď se vlomili i do jeho soukromé e-mailové schránky.

„V souvislosti s celkovým zvýšením rizika útoku různého druhu požádám Úřad vlády a ministerstvo vnitra o návrh konkrétního posílení bezpečnostních opatření,“ odpověděl premiér Sobotka na dotaz Hospodářských novin, jestli zpětně vidí nějakou svou chybu v laxním přístupu k bezpečnosti na internetu.

Útoky na premiéra vyšetřuje elitní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Národní bezpečnostní úřad zase prochází premiérovu osobní e-mailovou korespondenci, zda se v ní neobjevily utajované informace.

Stropnický: Poučím se z toho

Někteří další členové vlády přiznali, že soukromé maily rovněž dál využívají, byť ne k pracovním záležitostem. „Mám zabezpečení odpovídající mé funkci, ale teď budu zvažovat, co budu řešit elektronickou komunikací ještě pečlivěji než doposud. To je lekce, kterou si z toho případu odnáším,“ řekl například ministr obrany Martin Stropnický.

K aféře se různě vyjádřili i bývalí premiéři. Jiří Paroubek svého nástupce v čele ČSSD kritizuje: „Nebudu mlžit kolem politické neschopnosti a amatérismu Sobotky a jeho okolí. O politicky intimnějších věcech se přece nekomunikuje po telefonu a už vůbec ne písemně.“

Naopak pochopení má Mirek Topolánek, který Sobotkovi poslal otevřený dopis se sdělením, že i předseda vlády má právo na své soukromí. „Jako bývalý premiér, který má s brutálním zásahem do svého soukromí nezapomenutelnou zkušenost, se tě chci zastat,“ uvedl.

Zveřejněná e-mailová korespondence Sobotky se týká především vládního postoje k uprchlické krizi. Hackeři ji umístili na neonacistickém webu. V pondělí večer hackeři napadli také Sobotkův blog na Aktuálně.cz. Zveřejnili tam rasistické texty s odkazy na xenofobní webové stránky.

autor: Václav Dolejší | 6. 1. 2016 17:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama