Riziko kousnutí klíštětem bude od čtvrtka na maximu

ČTK ČTK
10. 6. 2014 11:13
Klíšťový zánět mozku má v Česku ročně 600 až 1000 lidí. Hygienici radí nevstupovat do lesa a pravidelně si prohlížet tělo.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Riziko kousnutí klíštětem stoupne ve středu na devátý stupeň a od čtvrtka do neděle bude na nejvyšším, desátém stupni.

Hygienici radí použít repelent a nevstupovat do listnatých a smíšených lesů, pravidelně prohlížet tělo a případné klíště odstranit.

Riziko nákazy se různí podle způsobu života. Hygienici také upozorňují, že důležité je nejen správně klíště odstranit, ale také ho pak bezpečně zlikvidovat.

Klíšťata přenášejí klíšťový zánět mozku, ročně ho v Česku má 600 až 1000 lidí, a také boreliózu, s níž se ročně v Česku léčí zhruba 4000 lidí.

Proti klíšťovému zánětu mozku lze očkovat, a to i v sezoně klíšťat, proti borelióze je jediná ochrana - zakousnuté klíště včas odstranit.

Nemoci z klíštěte

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které přenášejí infikovaná klíšťata. Vir napadá mozek a mozkové blány. Klíště se podle stránek www.pozorkliste.cz zpravidla nakazí již ve svém prvním vývojovém stadiu sáním krve od infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se.

Česko je podle údajů VZP dlouhodobě zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Statistiky ukazují vzestupnou tendenci tohoto závažného onemocnění na našem území.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Je to nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v ČR, píše se na webu Borelioza.cz. Borelióza je také naší nejčastější zoonózou (nemocí pocházející ze zvířat). V přírodě jsou rezervoárem borelií zejména drobní hlodavci, ale i větší zvěř, v domácnostech jimi mohou být i psi a kočky.

V rámci prvního stadia nemoci se často objevuje putující zarudnutí s výrazným lemem. K včasným projevům infekce patří i chřipce podobné příznaky jako horečka, bolesti hlavy a končetin, zimnice, únava. V této fázi je nemoc dobře léčitelná antibiotiky. Asi polovině nakažených se bohužel skvrna nevytvoří. Někteří nemocní si ani nevzpomínají na klíště - to může po sání samo odpadnout, aniž by si ho člověk všiml.

Klíště se zakápne dezinfekcí a odstraňuje v gumových rukavicích pinzetou, pak se místo znovu dezinfikuje. Klíště je po vytažení nutno bezpečně zlikvidovat, zamezí se tím dalšímu šíření nákazy.

Nejjednodušší je vhodit ho do záchodové mísy a spláchnout. I když je klíště schopné pod vodou přežít poměrně dlouho, šance, že ze záchodové mísy znovu vyleze, je mizivá.

Další možností je klíště zabalit do papíru a spálit ho, nebo podržet klíště dostatečně dlouhou pinzetou a spálit, ale i v tomto případě je lépe ho nejprve obalit papírem.

Pokud je nutno odstranit více klíšťat najednou, osvědčilo se vložit je do lahvičky naplněné lihem. Líh klíště spolehlivě usmrtí a lahvičku pak lze vyhodit do běžného odpadu.

Zcela nevhodná likvidace je klíště rozmačkat na tvrdé podložce, protože infekční částice se dostanou do prostředí. Přeštípnutí mezi nehty je ještě horší, protože si člověk přenáší infekci přímo na svých rukou.

Pokus usmrtit klíště vložené do plastového sáčku v mikrovlnce může skončit explozí klíštěte a infikováním trouby. Vhodit klíště v plastovém sáčku do odpadkového koše také není řešení, klíště může ze sáčku, a tedy i z koše vylézt a znovu se zakousnout.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy