Riziko kousnutí klíštětem bude od čtvrtka na maximu

ČTK ČTK
10. 6. 2014 11:13
Klíšťový zánět mozku má v Česku ročně 600 až 1000 lidí. Hygienici radí nevstupovat do lesa a pravidelně si prohlížet tělo.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Riziko kousnutí klíštětem stoupne ve středu na devátý stupeň a od čtvrtka do neděle bude na nejvyšším, desátém stupni.

Hygienici radí použít repelent a nevstupovat do listnatých a smíšených lesů, pravidelně prohlížet tělo a případné klíště odstranit.

Riziko nákazy se různí podle způsobu života. Hygienici také upozorňují, že důležité je nejen správně klíště odstranit, ale také ho pak bezpečně zlikvidovat.

Klíšťata přenášejí klíšťový zánět mozku, ročně ho v Česku má 600 až 1000 lidí, a také boreliózu, s níž se ročně v Česku léčí zhruba 4000 lidí.

Proti klíšťovému zánětu mozku lze očkovat, a to i v sezoně klíšťat, proti borelióze je jediná ochrana - zakousnuté klíště včas odstranit.

Nemoci z klíštěte

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které přenášejí infikovaná klíšťata. Vir napadá mozek a mozkové blány. Klíště se podle stránek www.pozorkliste.cz zpravidla nakazí již ve svém prvním vývojovém stadiu sáním krve od infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se.

Česko je podle údajů VZP dlouhodobě zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Statistiky ukazují vzestupnou tendenci tohoto závažného onemocnění na našem území.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Je to nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v ČR, píše se na webu Borelioza.cz. Borelióza je také naší nejčastější zoonózou (nemocí pocházející ze zvířat). V přírodě jsou rezervoárem borelií zejména drobní hlodavci, ale i větší zvěř, v domácnostech jimi mohou být i psi a kočky.

V rámci prvního stadia nemoci se často objevuje putující zarudnutí s výrazným lemem. K včasným projevům infekce patří i chřipce podobné příznaky jako horečka, bolesti hlavy a končetin, zimnice, únava. V této fázi je nemoc dobře léčitelná antibiotiky. Asi polovině nakažených se bohužel skvrna nevytvoří. Někteří nemocní si ani nevzpomínají na klíště - to může po sání samo odpadnout, aniž by si ho člověk všiml.

Klíště se zakápne dezinfekcí a odstraňuje v gumových rukavicích pinzetou, pak se místo znovu dezinfikuje. Klíště je po vytažení nutno bezpečně zlikvidovat, zamezí se tím dalšímu šíření nákazy.

Nejjednodušší je vhodit ho do záchodové mísy a spláchnout. I když je klíště schopné pod vodou přežít poměrně dlouho, šance, že ze záchodové mísy znovu vyleze, je mizivá.

Další možností je klíště zabalit do papíru a spálit ho, nebo podržet klíště dostatečně dlouhou pinzetou a spálit, ale i v tomto případě je lépe ho nejprve obalit papírem.

Pokud je nutno odstranit více klíšťat najednou, osvědčilo se vložit je do lahvičky naplněné lihem. Líh klíště spolehlivě usmrtí a lahvičku pak lze vyhodit do běžného odpadu.

Zcela nevhodná likvidace je klíště rozmačkat na tvrdé podložce, protože infekční částice se dostanou do prostředí. Přeštípnutí mezi nehty je ještě horší, protože si člověk přenáší infekci přímo na svých rukou.

Pokus usmrtit klíště vložené do plastového sáčku v mikrovlnce může skončit explozí klíštěte a infikováním trouby. Vhodit klíště v plastovém sáčku do odpadkového koše také není řešení, klíště může ze sáčku, a tedy i z koše vylézt a znovu se zakousnout.

 

Právě se děje

Další zprávy