Řidiče člunů půjde pokutovat hned na palubě, kývla Sněmovna

ČTK ČTK
30. 4. 2014 12:22
Dosud musela policie předat celý přestupek plavební správě, Sněmovna ale v prvním čtení podpořila novelu, která pravidlo mění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sněmovna ve středu v prvním čtení podpořila novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která mimo jiné umožní policii trestat na místě řidiče motorových člunů a malých plavidel za spáchané přestupky.

Policie je dosud nemohla pokutovat v blokovém řízení, ale musela řešení přestupků postoupit plavební správě. Ta je dále řešila v rámci správního řízení. Předlohu nyní posoudí sněmovní hospodářský výbor.

Novela současně upravuje podmínky pro půjčovny lodí i pro provozování vodních sportů, například jízdy na vodních skútrech a vodního lyžování. Týká se i podmínek pro fungování přístavů a podobných zařízení.

Půjčovny plavidel jen s povolením

Předloha počítá s tím, že půjčovnu malých plavidel bude možné provozovat jen na povolení Státní plavební správy. K žádosti o povolení bude nutné přikládat půjčovní řád nebo seznam plavidel, která hodlá provozovatel zájemcům půjčovat, i příručka pro jejich uživatele.

Úřad půjčovnu povolí, pokud její umístění nebude ohrožovat plavební provoz v daném místě a pokud plavidla budou vhodná pro půjčování. Za vydání povolení se bude platit 2000 korun.

Změní se pravidla pro vodní lyžování

Státní plavební správa bude moci podle návrhu vymezit vodní plochy pro vodní lyžování a podobné aktivity, pro rychlostní jízdu, skoky na plavidlech a obdobnou akrobacii. Plavební úřad také bude moci určit maximální možný počet plavidel, která se budou smět na dané ploše v jednu chvíli nacházet.

Lyžování bude zakázáno v noci a za snížené viditelnosti. Zakázáno bude i koupání a potápění například v trase přívozu, v přístavech i jejich okolí a všude tam, kde by to ohrozilo bezpečnost plavby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy