Řidiče člunů půjde pokutovat hned na palubě, kývla Sněmovna

ČTK ČTK
30. 4. 2014 12:22
Dosud musela policie předat celý přestupek plavební správě, Sněmovna ale v prvním čtení podpořila novelu, která pravidlo mění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sněmovna ve středu v prvním čtení podpořila novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která mimo jiné umožní policii trestat na místě řidiče motorových člunů a malých plavidel za spáchané přestupky.

Policie je dosud nemohla pokutovat v blokovém řízení, ale musela řešení přestupků postoupit plavební správě. Ta je dále řešila v rámci správního řízení. Předlohu nyní posoudí sněmovní hospodářský výbor.

Novela současně upravuje podmínky pro půjčovny lodí i pro provozování vodních sportů, například jízdy na vodních skútrech a vodního lyžování. Týká se i podmínek pro fungování přístavů a podobných zařízení.

Půjčovny plavidel jen s povolením

Předloha počítá s tím, že půjčovnu malých plavidel bude možné provozovat jen na povolení Státní plavební správy. K žádosti o povolení bude nutné přikládat půjčovní řád nebo seznam plavidel, která hodlá provozovatel zájemcům půjčovat, i příručka pro jejich uživatele.

Úřad půjčovnu povolí, pokud její umístění nebude ohrožovat plavební provoz v daném místě a pokud plavidla budou vhodná pro půjčování. Za vydání povolení se bude platit 2000 korun.

Změní se pravidla pro vodní lyžování

Státní plavební správa bude moci podle návrhu vymezit vodní plochy pro vodní lyžování a podobné aktivity, pro rychlostní jízdu, skoky na plavidlech a obdobnou akrobacii. Plavební úřad také bude moci určit maximální možný počet plavidel, která se budou smět na dané ploše v jednu chvíli nacházet.

Lyžování bude zakázáno v noci a za snížené viditelnosti. Zakázáno bude i koupání a potápění například v trase přívozu, v přístavech i jejich okolí a všude tam, kde by to ohrozilo bezpečnost plavby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy