Reportáž ze zdivočelé země: nejchudšího kraje Česka

Reportáž ze zdivočelé země: nejchudšího kraje Česka
Po odsunu Němců (95% obyvatel) se země zdála zaslíbenou novým osadníkům z mnoha koutů Evropy. Po revoluci se zdá zemí zdivočelou těm, kteří v ní zůstali. Osoblažský výběžek je nejřidčeji osídleným územím ČR s hustotou 29 obyvatel na čtvereční kilometr - a s pohnutou historií. Vítejte...
Paní Vendolská je jednou z posledních pamětnic stěhování volyňských Čechů - reemigrantů z Ukrajiny, kteří sem přišli s rodinami po válce v roce 1947. Bylo jí deset let. Její prarodiče, jako 15 tisíc dalších Čechů, osídlili Volyň koncem 19.stol. Carská vláda slibovala levnou půdu, úlevu na daních, národní školství i samosprávu.
Po čase sílících perzekucí ze strany SSSR (odebírání půdy, zákaz českého jazyka, odvody do gulagů) se volyňští Češi po válce houfně vracejí do vlasti. Byly jim nabídnuty usedlosti vysídlených Němců na Osoblažsku a - půda.
Úrodná zem na "Slezské Hané" je  nadchla. I jali se začít znovu od nuly.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
10. 3. 2011 12:25

Osoblaha - Osoblažský výběžek je těžce zkoušeným pohraničním krajem na severu Moravy.

Před válkou prosperující oblast, po ní nejzničenější území v republice poté, co tudy prošla osvobozenecká fronta. Po odsunu původních německých obyvatel byl kraj osídlen imigranty z různých koutů Evropy, kteří na jejich půdě hospodařili pro nově vzniklé státní statky.

Z krachu kolektivního hospodářství po sametové revoluci se region už nevzpamatoval a nezaměstnanost se tady dlouhodobě pohybuje kolem 30 procent.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy