Reportáž: Volby nebudou? To je fuk. Ale růže nám dejte

Petra Sasínová
2. 9. 2009 20:00
Začala předvolební kampaň. Termín voleb je však vážně ohrožen. Lidi v Hlučíně to nezajímalo.
ČSSD zahájila kampaň navzdory ústavní krizi. Lidé se na nic neptali.
ČSSD zahájila kampaň navzdory ústavní krizi. Lidé se na nic neptali. | Foto: Jan Langer

Hlučín - První předvolební mítink politické strany po propuknutí ústavní krize. Na náměstí v Hlučíně v Moravskoslezském kraji stojí oranžový stan ČSSD, přijíždí auto s oranžovými růžemi, pomeranči a mandarinkami.

Lidí není o mnoho více než organizátorů. Drží se v hloučcích ve stínu pod kaštany asi dvacet metrů od tribuny, pod kterou je skoro prázdno.

Největším lákadlem mítinku ve městě s patnáci tisíci obyvateli jsou oranžové růže. Protože přišlo tak lidí málo, někteří si odnášejí celé kytice. A ještě je kradou z kbelíku za stanem, když mladík, jenž je rozdává, odejde pro další balík.

Budou vůbec předčasné volby nebo ne? To téměř nikoho nezajímá. Nikdo se nepozastavuje nad tím, jestli tento mítink není předčasný, jestli to nejsou vyhozené peníze. Neřeší to politici na tribuně ani potenciální voliči.

Nikdo se na nic neptá

"Nikdo se na mne to, co se děje kvůli stížnosti pana Melčáka, od včerejška nezeptal," říká senátor za ČSSD Petr Guziana, který přijel do Hlučína agitovat společně s poslancem Václavem Klučkou. Ohlášený Lubomír Zaorálek nepřijel, neboť řeší v Praze ústavní krizi.

Guziana raději rozdává růže a mandarinky, což lidé evidentně oceňují více, než řeči o programu nebo o tom, kdy vůbec budou volby. Když zve lidi k volbám, nikdo se nepozastaví nad tím, že neřekl, kdy k těm volbám mají přijít.

"Je mi to fuk, jestli budou volby teď, nebo třeba za dva roky. Jsem politikou znechucena. Možná poprvé letos volit nepůjdu," říká padesátiletá Helena z nedalekých Markvartovic, která se zastavila na hlučínském náměstí při projížďce na kole. "Když se předčasné volby zruší, aspoň se ušetří," dodává žena, která se jako jedna z mála nevrhá na růže.

Volební kampaň začala, i když je zřejmé, že volby budou později.
Volební kampaň začala, i když je zřejmé, že volby budou později. | Foto: Jan Langer

Konšelé do Vltavy

Její kamarádka, která přijela na návštěvu z Prahy, je ještě znechucenější. „Pražské konšely by měli naházet do Vltavy," říká.

Mladá matka z chlapečkem v kočárku, která je na náměstí po celou dobu mítinku, vůbec netuší, čím se Česko otřásá. „Já nevím, mne se na nic neptejte," říká.

„Nevím, je mi to jedno. Já se zajímám spíše o sport než o politiku," říká mladý muž s dítětem.

„Politika se mi v poslední době nelíbí. Politici jen hrabou do kapes. Na našem názoru nikomu nezáleží," říká pětatřicetiletá Michaela Janošová. Jestli se volby odsunou ji nezajímá.

Politiky na tribuně střídá hudební produkce. Početná parta mladých lidí s bubny a bubínky v oranžových tričkách a poté skupina Nebratři z Ostravy. Muzikanti se nedočkají potlesku. Jen děti se pohupují do rytmu a tančí s balónky se znakem ČSSD.

Táhněte pryč...

I v Hlučíně se objeví narušitel. Mladý muž evidentně nemůže oranžovou vystát. Když Guziana a Klučka mluví o zdravotnictví a dopravě, křičí z dálky, ať jsou zticha, nemluví nesmysly a hlavně, ať táhnou.  Později se vrátí a křičí ty nejsprostší nadávky, jaké jsou v kraji známy.

Někteří lidé se smějí, jiní jsou pohoršeni. „Co je nejhorší, je krize morálky," řeční bývalá dlouholetá komunistická učitelka Anna Kostková, která snad jako jedna z mála bere mítink vážně a kroutí hlavu nad těmi, kteří stále znovu chodí pro růže.

Když mluví politici, jde až pod tribunu a poslouchá. „Doufám pevně, že volby budou v ohlášeném termínu. Co to je za člověka, ten Miloš Melčák? Je to vůbec možné? Hlavně nesmí vyhrát ODS!" říká.

Pan Arnošt Oulehla se dobře baví. Růže si rád bere. "Dám je na hrob rodičům," vysvětluje sedmapadesátiletý muž. "Snad budou volby co nejdříve. Měly by být," říká.

Vůbec první mítink ČSSD proběhl v úterý v Ostravě-Porubě. Bombastické zahájení kampaně chystá předseda strany Jiří Paroubek na čtvrtek odpoledne před ostravskou radnicí. S herečkou Kateřinou Brožovou i skupinou Elán.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy