Dalších šest majitelů domů uspělo u Evropského soudu kvůli regulaci nájemného

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 10. 2018 15:38
Stát musí zaplatit dalším šesti majitelům domů jeden a půl milionu korun na odškodném a nákladech řízení. Drtivá většina z tisíců postižených majitelů domů ale dlouhé spory vzdala a do konce se jich vydrželo soudit jen několik desítek.
Jan Jošt z Pardubic spolu se svými regulovanými nájemníky před svým domem. Za nezákonnou regulaci nájemného dostane od státu 213 tisíc korun, rozhodl Evropský soud pro lidská práva.
Jan Jošt z Pardubic spolu se svými regulovanými nájemníky před svým domem. Za nezákonnou regulaci nájemného dostane od státu 213 tisíc korun, rozhodl Evropský soud pro lidská práva. | Foto: Marek Pokorný

Štrasburk - Česká republika musí odškodnit dalších šest majitelů nemovitostí v Česku kvůli tomu, jak omezila regulací nájemného jejich vlastnická práva. Rozhodl o tom ve čtvrtek Evropský soud pro lidská práva.

Kromě sumy tří tisíc eur (tedy 78 tisíc korun) soud každému za způsobení nemajetkové újmy přiznal dohromady dalších 27 tisíc eur (700 tisíc korun). Česká republika musí odškodné a k tomu i náklady řízení ve výši dalšího víc než půl milionu korun zaplatit do tří měsíců. Verdikt je pravomocný.

"Soud jednomyslně rozhodl, že došlo k porušení článku 1 protokolu 1 Úmluvy," stojí v usnesení, které soud vydal tento čtvrtek.

Mezi těmi, kteří uspěli, jsou i Jan Jošt z Pardubic či Vladimír Stuchlý z Prahy. Kromě nich jsou to manželé Heldenburgovi, František Kuklík a Oldřich Ráž. Evropský soud spočítal výši odškodnění jako rozdíl mezi tržním a regulovaným nájemným vybíraným v letech 2002 až 2006.

Vše má počátek v červnu 2000, kdy tuzemský Ústavní soud zrušil jako protizákonné vyhlášky, které regulovaly nájemné. Dal přitom tehdy politikům 18 měsíců na nápravu. Ti ale nový zákon, který zavedl postupnou deregulaci, schválili až po šesti letech. Do té doby nebylo možno nájemné vůbec zvyšovat.

Deset let odporu státu

Stát i české soudy se hrazení ušlého nájemného více než deset let vzpíraly, až loni v únoru poprvé zasáhl Evropský soud pro lidská práva, který řekl, že tato praxe je nespravedlivá a v několika konkrétních případech přikázal, aby stát za státní regulaci nájemného mezi roky 2002 a 2006 zaplatil náhradu.

Až poté začaly české soudy majitelům regulovaných bytů a domů dávat zapravdu. Loni v prosinci verdikt potvrdil i velký senát Nejvyššího soudu a po něm i v několika verdiktech Ústavní soud. A letos v dubnu se jako první dočkal odškodného v jednom ze svých několika případů Vladimír Stuchlý z Prahy.

Obvodní soud pro Prahu 1 řekl, že ministerstvo musí kromě rozdílu na nájemném ve výši 157 tisíc uhradit i úroky zhruba ve stejné výši a navíc náklady soudního řízení, které soud spočítal na 219 tisíc. Celkově tak zaplatí více než trojnásobek, než byla původně požadovaná suma. 

Soudit se vydržel zlomek

Skoro dvacetiletý boj je ale nakonec vítězný pro stát. Soudit se vydrželo z tisícovek majitelů regulovaných bytů jen několik málo desítek - ostatní již spory vzdali. "My vyhráli několik jednotlivých bitev, oni celou válku," říká brněnská advokátka Dita Křápková, která před rokem zastupovala tři úspěšné majitele ve Štrasburku.

"Ti, co vydrželi se patnáct let soudit, dosáhli úspěchu, ti, co nevydrželi, mají smůlu a stát se jim směje do očí a říká jim: Měli jste se také vydržet dál soudit. To je pro mě výsledek po patnácti letech souzení," říká advokát Martin Kojan, který zastupuje Vladimíra Stuchlého.

Podle analýzy Patria Finance tratili majitelé domů na regulaci nájemného počátkem tisíciletí dvacet miliard ročně. Soudit se vydrželo do konce jen několik desítek, kterým přiznaly soudy včetně úroků a nákladů řízení jen 8,9 milionu korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy