Okamura odváděl ze stranické kasy až milion měsíčně

ČTK ČTK
3. 4. 2014 14:43
Předseda podle časopisu straně fakturoval mediální a marketingové činnosti, které nemohl zvládnout.
Hnutí Okamurovi vyplácelo peníze například za aktualizaci webových stránek nebo za práci na volební kampani.
Hnutí Okamurovi vyplácelo peníze například za aktualizaci webových stránek nebo za práci na volební kampani. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura odváděl ze stranické kasy v listopadu a prosinci loňského roku peníze, píše v aktuálním čísle týdeník Reflex.

Okamura podle časopisu hnutí fakturoval mediální a marketingové činnosti, které nemohl zvládnout. Šlo o téměř milion korun měsíčně. Okamura tato tvrzení odmítá a připravuje proti Reflexu právní kroky.

Odklánění peněz bylo podle Reflexu prozrazeno díky výroční finanční zprávě, kterou musí každá politická strana předložit, a pak také postojem externího auditora Jiřího Balouna.

Ten se odmítl pod účetní závěrku podepsat. Namítal, že fakturované činnosti se nesmějí překrývat s činnostmi, které souvisejí s vykonáváním funkce předsedy hnutí.

Podstatná část fakturovaných činností se však překrývala s funkcí předsedy. Hnutí Okamurovi vyplácelo peníze například za aktualizaci webových stránek, tvorbu marketingové strategie pro volební kampaň, jednání s médii či přípravu podkladů pro jednání poslaneckého klubu ohledně projednávaných tisků ve Sněmovně.

Poskytovatelem služeb byl Okamura, objednatelem hnutí Úsvit přímé demokracie.

Okamura prý nemá s hnutím smlouvu

Okamura podle mluvčího Jana Zilvara nemá s hnutím jakoukoli platnou smlouvu, na základě které by mu hnutí vyplácelo peníze. Podle něj již auditor dal k výroční zprávě hnutí výrok bez výhrad.

"Již v minulosti byla smlouva s Tomiem Okamurou na jeho žádost ukončena dohodou, protože ji považoval za nevhodnou, a mediální služby zajišťují jiné subjekty. Všechna plnění byla již v minulosti narovnána a Tomio Okamura výsledně od hnutí nezíská ani korunu," píše hnutí v tiskové zprávě. Okamura služby zajišťoval pouze po organizační stránce, konkrétní činnosti zpracovávalo několik subdodavatelů.

Okamurova strana má oficiálně jen devět členů, za čtyřleté volební období může strana ze státního rozpočtu získat více než 122 milionů korun, píše časopis. Ve stanovách Úsvitu je podle Reflexu nestandardní to, že předseda strany na tajemníkův návrh sám schvaluje rozpočet hnutí.

Podle stanov jde spíše o soukromou firmu než demokratickou politickou stranu. I to Úsvit odmítá a zdůrazňuje, že stanovy byly uznány jako demokratické ministerstvem vnitra.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy