Razie na černé duše: z ČSSD má odejít na 200 lidí

Martina Machová Martina Machová
26. 10. 2010 13:10
Lidový dům udělal inventuru v Litoměřicích, po Paroubkově odchodu bojuje s černými dušemi
Foto: Martina Machová

Litoměřice - Lidový dům má první významný výsledek v tažení proti černým duším své členské základny.

Proti lidem, kteří byli jako členové ČSSD najati, aby svými hlasy pomohli prosadit vůli vlivných straníků, zasáhli na Litoměřicku. Po inventuře členstva tam nyní může brzy ztratit stranickou knížku celých 41 procent sociálních demokratů.

Jedná se přibližně o 200 lidí. Z původních 496 tak zbylo jen 293 straníků. 150 se k prověrce vůbec nedostavilo, dalších 50 buď zaslalo dopis, že již nechtějí být členy, nebo přímo před kontrolory projevili přání ze strany vystoupit. Během šetření našli kontroloři i případy, kdy informace uvedené v přihláškách nekorespondovaly se skutečností.  

Deníku Aktuálně.cz závěr prověrky sdělilo několik na sobě nezávislých zdrojů po jednání krajského vedení socialistů v Ústeckém kraji. Že je kontrola ukončena pak potvrdil i předseda krajské organizace Petr Benda.

Fenomén černých duší se ve straně rozmohl především v posledním roce stranické vlády Jiřího Paroubka. Rozšířil se především právě v Ústeckém kraji, kde Jiří Paroubek kandidoval jako stranický lídr ve volbách do sněmovny.

Slovo předsednictva

Závěry, k nimž na Litoměřicku došli straničtí kontroloři, musí ještě potvrdit předsednictvo ČSSD. Pak se o konci mnoha straníků rozhodne definitivně.

Jedná se převážně o lidi, kteří se vůbec ke kontrole členských legitimací nedostavili a kteří jsou podle členů kontrolního týmu právě takzvanými mrtvými dušemi.

"Z ČSSD nemusí nikdo odejít, ti co se k přeregistraci nedostavili, přestali být členy. Přesné počty neznám, dokud nebude schválena konečná zpráva Ústřední kontrolní komise," řekl Aktuálně.cz Petr Benda.

Vzpomínka na nábor

Prověrku Lidový dům spustil poté, co deník Aktuálně.cz popsal pokus o účelový nábor do stranické buňky přímo v Litoměřicích letos v červnu.

Přímo před restaurací Koliba, kde probíhala členská schůze místních socialistů, mladí lidé popisovali, že jim bylo slibováno 300 korun za vstup do strany nebo účast na rautech či projížďka limuzínou.

Vše se odehrávalo za asistence sociálně demokratického aktivisty Tomáše Horáčka, kterého straníci podezřívají, že nakupuje členy pro krajského předsedu ústecké ČSSD a rodinného přítele expředsedy socialistů Jiřího Paroubka Petra Bendy.

Benda sám nařčení ze spojení s účelovými nábory odmítal, stejně jako Tomáš Horáček a to i poté, co jej novináři v Litoměřicích viděli se štosem vyplněných přihlášek do strany.

V té době již přitom nebyl členem ČSSD. Byl totiž odsouzen za jízdu bez řidičského oprávnění a po nátlaku straníků sám sociální demokracii opustil. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 5 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy