Razie na černé duše: z ČSSD má odejít na 200 lidí

Martina Machová Martina Machová
26. 10. 2010 13:10
Lidový dům udělal inventuru v Litoměřicích, po Paroubkově odchodu bojuje s černými dušemi
Foto: Martina Machová

Litoměřice - Lidový dům má první významný výsledek v tažení proti černým duším své členské základny.

Proti lidem, kteří byli jako členové ČSSD najati, aby svými hlasy pomohli prosadit vůli vlivných straníků, zasáhli na Litoměřicku. Po inventuře členstva tam nyní může brzy ztratit stranickou knížku celých 41 procent sociálních demokratů.

Jedná se přibližně o 200 lidí. Z původních 496 tak zbylo jen 293 straníků. 150 se k prověrce vůbec nedostavilo, dalších 50 buď zaslalo dopis, že již nechtějí být členy, nebo přímo před kontrolory projevili přání ze strany vystoupit. Během šetření našli kontroloři i případy, kdy informace uvedené v přihláškách nekorespondovaly se skutečností.  

Deníku Aktuálně.cz závěr prověrky sdělilo několik na sobě nezávislých zdrojů po jednání krajského vedení socialistů v Ústeckém kraji. Že je kontrola ukončena pak potvrdil i předseda krajské organizace Petr Benda.

Fenomén černých duší se ve straně rozmohl především v posledním roce stranické vlády Jiřího Paroubka. Rozšířil se především právě v Ústeckém kraji, kde Jiří Paroubek kandidoval jako stranický lídr ve volbách do sněmovny.

Slovo předsednictva

Závěry, k nimž na Litoměřicku došli straničtí kontroloři, musí ještě potvrdit předsednictvo ČSSD. Pak se o konci mnoha straníků rozhodne definitivně.

Jedná se převážně o lidi, kteří se vůbec ke kontrole členských legitimací nedostavili a kteří jsou podle členů kontrolního týmu právě takzvanými mrtvými dušemi.

"Z ČSSD nemusí nikdo odejít, ti co se k přeregistraci nedostavili, přestali být členy. Přesné počty neznám, dokud nebude schválena konečná zpráva Ústřední kontrolní komise," řekl Aktuálně.cz Petr Benda.

Vzpomínka na nábor

Prověrku Lidový dům spustil poté, co deník Aktuálně.cz popsal pokus o účelový nábor do stranické buňky přímo v Litoměřicích letos v červnu.

Přímo před restaurací Koliba, kde probíhala členská schůze místních socialistů, mladí lidé popisovali, že jim bylo slibováno 300 korun za vstup do strany nebo účast na rautech či projížďka limuzínou.

Vše se odehrávalo za asistence sociálně demokratického aktivisty Tomáše Horáčka, kterého straníci podezřívají, že nakupuje členy pro krajského předsedu ústecké ČSSD a rodinného přítele expředsedy socialistů Jiřího Paroubka Petra Bendy.

Benda sám nařčení ze spojení s účelovými nábory odmítal, stejně jako Tomáš Horáček a to i poté, co jej novináři v Litoměřicích viděli se štosem vyplněných přihlášek do strany.

V té době již přitom nebyl členem ČSSD. Byl totiž odsouzen za jízdu bez řidičského oprávnění a po nátlaku straníků sám sociální demokracii opustil. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy