Rath u soudu znovu neuspěl, zbývá mu poslední stížnost

ČTK ČTK
19. 2. 2013 12:35
Ústavní soud odmítl také stížnost stíhaného Martina Jireše
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Poslanec David Rath opět neuspěl. Ústavní soud totiž odmítl již jeho šestou stížnost, která se tentokrát týkala rozhodování o vazbě.

Zamítl také stížnost Martina Jireše, který se do případu zapletl jako představitel firmy Puro-klima.

Stížnost řešil jako soudce zpravodaj Vladimír Kůrka. V odůvodnění odkázal na předcházející usnesení ÚS, podle nichž při uvalení vazby nedošlo k porušení základních práv.

Poslední ze sedmi Rathových stížností má na stole soudkyně Ivana Janů.

Jireš ústavní stížnost proti vazbě podal loni v září, krátce předtím, než opustil vězení. Ústavní soud ani v jeho případě nenašel důvod k zásahu.

"Obecné soudy postupovaly v souladu s platným trestním řádem, se základními zásadami českého trestního řízení a neporušily ani principy plynoucí z předpisů nejvyšší právní síly," napsali soudci v usnesení.

Rath v sérii ústavních stížností opakovaně kritizoval trvající vazbu, zajištění majetku, případně postup Poslanecké sněmovny, která povolila jeho stíhání. Soud mu ani jednou nevyhověl.

Se stížnostmi neuspěli ani další obvinění v téže korupční kauze - Kateřina Pancová, Petr Kott a Pavel Drážďanský.

Policie loni obvinila tehdejšího středočeského hejtmana Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku.

Policisté ho zadrželi s krabicí, v níž byly peníze. Podle vyšetřovatelů šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Peníze mu údajně předali Kott s Pancovou.

Počátkem září sněmovna vydala Ratha ke stíhání také kvůli dalším údajným úplatkům. Případ by se podle dostupných informací již brzy mohl dostat k soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy