Kouřimská radnice zakázala důchodkyni psát do obecních novin. Za vlastní peníze začala vydávat své

Jan Menšík Lukáš Prchal Jan Menšík, Lukáš Prchal
17. 12. 2017 19:06
Město letos dostalo kvůli omezování svobody projevu anticenu Zavřeno, kterou uděluje organizace Otevřená společnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kouřim - Marie Dvořáková se celý život věnovala zahraničnímu obchodu v oblastech střední a jihovýchodní Asie, kde také žila. Již v důchodu a po smrti svého bratra se před 11 lety přestěhovala do Kouřimi, kde spravuje rodinný majetek.

Nesouhlasí s fungováním tamní radnice a často upozorňuje na problémové zakázky či rozhodnutí tamních radních, zejména starostky Kouřimi Zuzany Čihákové. Když jí byla odepřena možnost vyjadřovat se v radničním Kouřimském zpravodaji, začala vydávat své noviny, kde dle svých slov uvádí informace na pravou míru.

"V Kouřimi má moje rodina staleté kořeny, takže jsem se s odchodem do penze musela v podstatě vrátit do rodného sídla a spravovat rodinný majetek," objasnila Marie Dvořáková své rozhodnutí přestěhovat se z Prahy do malého města ve Středočeském kraji.

"Jako každý člověk jsem zvyklá na určitá pravidla, v Kouřimi žádná taková neexistují. Začala jsem se domáhat informací a doptávat na to, proč se vše dělá zrovna takhle, když v jiných městech je praxe úplně jiná," vysvětluje Dvořáková, proč se stala "městskou potížistkou", za kterou ji radnice v rámci své obhajoby již dříve označila.

Starostka Kouřimi Zuzana Čiháková společně s dalšími radními na výzvy k poskytnutí informací podle Dvořákové reagovala opožděnými a nedostatečnými odpověďmi.

"V případě reálně vyslovených dotazů se mi vždy dostalo demagogických odpovědí, nejen negativních, ale vysloveně demagogických. To vedlo k tomu, že jsem se čím dál víc snažila dopídit se podstaty věci a vygradovalo to až ve spory mezi mnou a radnicí, které trvají už 11 let," shrnula Dvořáková.

Starostka na dotazy Aktuálně.cz odmítla odpovědět. "Já se k tomu asi nebudu vůbec vyjadřovat, protože je to složitá tematika," řekla Čiháková a avizovala, že na písemné dotazy také neodpoví.

Nemožnost projevit názor v radničním zpravodaji vedl Dvořákovou k vydání několika čísel soukromého doplňkového zpravodaje, kde popisuje úskalí městské politiky a upozorňuje na praktiky starostky a dalších radních.

"O loňských Vánocích jsem na stránkách města objevila informaci o továrně, která v Kouřimi plánovala vyrábět asfalt, tedy by se výrazně zhoršila kvalita ovzduší a znečištění. Chtěla jsem znát stanovisko radnice. Odpověděli mi nějaký nesmysl, takže jsem se rozhodla, že napíšu článek do radničního zpravodaje, ale odmítli mi ho vydat. Takže jsem se rozhodla vydat své doplňkové noviny, kde o tom budu občany Kouřimi informovat. To byl ten první moment, kdy jsem vylezla v podstatě z ulity, abych nebojovala sama a zapojila i další lidi," popsala své pohnutky Dvořáková.

Výtisky doplňkových novin dostali do schránek téměř všichni občané města. Dvořákovou první číslo zpravodaje přišlo na bezmála devět tisíc korun, druhé číslo o pět tisíc korun víc. "Peníze v tom nehrají roli, říkám, že jsem se spravedlivě naštvala a hlavní roli hrála potřeba informovat občany o dění na radnici," uzavírá Dvořáková.

V reakci na vznik soukromých novin se proti Dvořákové ohradili kouřimští radní. "Radnice vydala prohlášení, že s popisovanými kauzami nemají nic společného a já jsem ta, která dělá problémy. Že zbytečně kalím vodu a není to vůbec pravda," dodala seniorka.

Občanskou zbraní v boji proti netransparentnosti veřejné správy je zákon 106 o svobodném přístupu k informacím, který upravuje také svobodu projevů. Právě tento zákon byl pro Dvořákovou "objevem Ameriky", jak sama říká. Po jeho odhalení zavalila město žádostmi o informace.

Zatím poslední žádost o poskytnutí informací skončila u soudu, kam Dvořáková podala stížnost na rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje, když se domáhala informací týkajících se schválené dohody o splácení dluhu mezi neplatičem nájmu a městem Kouřim.

"Bytová komise neexistuje a ty byty se rozdávají podle zásluh, stejně je to s výši nájmu," tvrdí Dvořáková. V případě této stížnosti měl muž platit měsíční nájem ve výši 974 korun.

"Aktuálně se jedná o řízení vedené u Krajského soudu v Praze, kde se klientka podanou správní žalobou domáhá zrušení rozhodnutí o odmítnutí její žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím a aby bylo městu Kouřim nařízeno požadovanou informaci poskytnout," potvrdil advokát Dvořákové Ondrej Štefánik z kanceláře Adkins Legal.

Právě kvůli cenzuře v radničním zpravodaji dostalo město Kouřim letos anticenu Zavřeno, kterou uděluje organizace Otevřená společnost, jež se zaměřuje na kontrolu poskytování informací.

"Vydávání je třeba upravit. Ve zpravodaji se nevyskytují žádné alternativní názory, ač existují. Redakce nemusela převzít celé články, mohla ale o kritických názorech nějakou formou informovat," vysvětlila organizace na svém webu.

Starostka se k anticeně odmítla vyjádřit. "Nebudu k tomu hovořit. Já nemám problém poskytnout veškeré informace, nemám s tím problém, ale nebudu řešit, jestli dostalo město zavřeno či otevřeno a proč tomu tak je," ukončila diskusi Čiháková při zmínce o anticeně.

 

Právě se děje

Další zprávy