Radnice a Zeman pracují dobře, shodli se lidé v průzkumu. Slušně hodnotí i Sobotku

ČTK ČTK
9. 2. 2016 12:29
Češi loni nejlépe hodnotili práci obecních a městských úřadů, na druhém místě oceňují činnost prezidenta Zemana. Premiér Sobotka a česká vláda si u lidí nepatrně pohoršili. Ukázal to aktuální průzkum společnosti STEM. Tradičně nejhůře lidé hodnotí výsledky privatizace či podmínky života seniorů.
Úředníci, ilustrační foto
Úředníci, ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé za minulý rok nejlépe hodnotí práci obecních a městských úřadů, na druhém místě oceňují činnost prezidenta Miloše Zemana.

Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM jsou lidé poměrně spokojeni s kvalitou zdravotní péče, prací krajských úřadů či premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebo s možností uplatnit své schopnosti. Tradičně nejhůře lidé hodnotí výsledky privatizace či podmínky života seniorů.

Nejvýraznější změnou oproti loňskému roku je vnímání prezidenta. Významně se nyní zvýšil podíl lidí, kteří Zemanovi za jeho práci v roce 2015 udělili na pomyslném vysvědčení jedničku nebo dvojku. "Průměrná známka 2,7 přinesla prezidentovi postavení na pomyslném druhém místě mezi všemi hodnocenými oblastmi," uvedli analytici STEM. Před rokem dostal Zeman průměrnou známku 3,3.

Toto zjištění odpovídá i jinému průzkumu agentury, podle něhož v prosinci 2015 důvěřovalo hlavně státu 53 procent dotázaných, zatímco v lednu minulého roku to bylo 42 procent.

U ostatních oblastí se pohled veřejnosti nijak zásadně nezměnil. Autoři průzkumu nicméně zaznamenali v loňském roce určité rozčarování lidí v oblasti praktické politiky, které se podle nich objevuje pravidelně po odeznění optimismu vyvolaného výsledky voleb.

Hodnocení práce vlády a vnitropolitické situace v zemi se od loňského ledna zhoršilo jen nepatrně, premiér si pohoršil z průměrné známky 2,76 na 2,91. Stále však hodnocení práce předsedy vlády patří k nejlépe hodnoceným oblastem života společnosti, dodali sociologové. Vláda si vysloužila za svou práci známku 3,02 a parlament 3,39.

Emoce mezi Zemanem a Sobotkou vzplály, moudře se nechová ani jeden, Zeman došel k závěru, že už premiéra nepotřebuje, říká Jiří Paroubek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy