reklama
 
 

Radioaktivita z Japonska už je nad ČR, zdraví neohrozí

25. 3. 2011 15:46
Podobné množství radiace naměřily úřady také ve Švédsku, Finsku či v Polsku

Praha - Státní úřad radiační ochrany v pátek na území České republiky naměřil první radioaktivní částice zanesené z Japonska.

Informaci potvrdil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Podle něj naměřené množství nebude mít žádný vliv na zdraví lidí.

Podobné množství radiace naměřily úřady také ve Švédsku, Finsku, Polsku a Bulharsku.

Odborníci velmi omezené množství radioaktivních prvků kvůli problémům japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 v české atmosféře předpokládali. Částice byly do Česka zaneseny pohybem vzdušných mas přes oceán nad evropský kontinent.

SÚJB informoval, že nejde o "radioaktivní mrak", ale "o stopová množství radioaktivních látek unášená kolem země výškovým prouděním vzduchu, a to v takovém množství, že pokud budou vůbec u nás zaznamenána, pak na hranici citlivosti těch nejmodernějších přístrojů".

Pro srovnání, v době po Černobylské havárii byly tyto hodnoty měřené na území ČR zhruba desettisíckrát vyšší a ani ty nevedly k přímému ohrožení zdraví, konstatoval úřad.

"Nadále nedoporučujeme užít stabilní jód, není pro to žádný důvod," ujišťují odborníci.

Problémy jaderné elektrárny Fukušima 1 v Japonsku před dvěma týdny způsobilo ničivé zemětřesení a vlna tsunami. Okolí elektrárny do vzdálenosti několika kilometrů bylo evakuováno, když do ovzduší začalo unikat omezené množství radiace. Japonští technici se snaží krizi v elektrárně zastavit.

 

autor: ČTK | 25. 3. 2011 15:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama