Rada hrozí Nově pokutou za záznam Klausovy ochranky

Simona Holecová
28. 11. 2012 8:15
Podle radních se dopustila vážného porušení zásad objektivity a vyváženosti
Policie zatýká Pavla Vondrouše, který 28. září 2012 střílel na prezidenta Klause.
Policie zatýká Pavla Vondrouše, který 28. září 2012 střílel na prezidenta Klause. | Foto: Reuters

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s provozovatelem televize Nova. A to kvůli odvysílanému záznamu, který měl zachycovat komunikaci ochranky prezidenta Václava Klause poté, co na něj v Chrastavě zaútočil Pavel Vondrouš z airsoftové pistole.

Podle serveru Mediář, který o správním řízení informoval jako první, mají radní za to, že stanice porušila zákon. Záznam odvysílaný 30. září v Televizních novinách v reportáži Ladislava Hrušky mají za podvrh.

"Provozovatel zveřejnil obsah údajného rozhovoru mezi členy prezidentovy ochranky, který měl být veden v okamžiku útoku na prezidenta Klause, aniž by si adekvátně ověřil autenticitu tohoto záznamu. Provozovatel tak uvedl informace o průběhu ochrany prezidenta v okamžiku útoku, které byly neověřené a nepravdivé, jelikož záznam rozhovoru byl zfalšovaný," citoval Mediář z prohlášení rady.

Radní dále uvedli: "Jelikož provozovatel odvysílal neověřené a nepravdivé informace, dopustil se tak vážného porušení zásad objektivity a vyváženosti."

Televizi, která zatím nepotvrdila, že by o správním řízení věděla, hrozí podle serveru pokuta od 5 tisíc do 2,5 milionu korun.

Reportáží, kterou Nova odvysílala, se ihned začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). A dospěla k závěru, že jde s největší pravděpodobností o podvrh.

Podle vyšetřovatelů radiokomunikace probíhala na uzavřeném kanálu, jehož provoz nelze nelegálně odposlouchávat. "Na zveřejněných záběrech je také slyšet komunikace jednoho z členů ochranky, která není součástí údajných přepisů," uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová. "Navíc - ke zveřejněné relaci mezi hlídkou Obvodního oddělení Chrastava a ochranou prezidenta republiky nemohlo tímto způsobem dojít, neboť tyto složky mezi sebou radiové spojení neměly," dodala.

Nova tehdy reagovala prohlášením, že hovory považuje za reálné.

 

Právě se děje

Další zprávy