Půlmiliarda pro ČKA je v nedohlednu

Sabina Slonková
22. 5. 2006 15:40
Praha - Naděje, že Česká konsolidační agentura získá od podnikatele Miloše Skořepy zpět státní půlmiliardu, se snižuje. Uvnitř: SPECIÁL
Logo České konsolidační agentury
Logo České konsolidační agentury | Foto: http://www.czka.cz

Skořepa měl první splátku poslat právě dnes, peníze ale nedorazily.

Státní zástupitelství navíc neví, zda byl v celé kauze, v níž jsou ohroženy státní stamilióny, vůbec porušen zákon.

Půlmiliarda odešla z účtu dceřiné společnosti České konsolidační agentury loni, stát na to ale přišel až před několika týdny. Příkaz k vyvedení peněz z agentury podepsal její manažer Jan Šik, který řídil dceřinou společnost IMOB. Tvrdil, že chtěl peníze v zahraničí zhodnotit.

Pět set miliónů korun se ale přes prostředníka dostalo do rukou podnikatele Miloše Skořepy, který je obratem investoval do akcií a podílů v zahraničních firmách.

Podnikatel Miloš Skořepa.
Podnikatel Miloš Skořepa. | Foto: Aktuálně.cz

Skořepa před několika dny deníku Aktuálně.cz sdělil, že peníze do pondělí 22. května vrátí. "Jenže se to všechno zkomplikovalo. Dnes peníze nedorazí," sdělil odpoledne Skořepa.

Podnikatel stále trvá na tom, že svůj dluh uznává a vyrovná jej. Kdy přesně to ale bude, už neuvedl: "Řešení bude v krátkodobém horizontu, musím to řešit komplexně i s bankou ve Švýcarsku."

Jaké komplikace nastaly, Skořepa rovněž neupřesnil.

Konsolidační agentura se k jeho závazku, že vše vrátí, i nadále staví zdrženlivě.

"Ještě tu žádné peníze nejsou. Bylo to jednostranné prohlášení pana Skořepy, že peníze pošle, takže nám nezbývá než doufat, že svému slibu dostojí," uvedl mluvčí agentury Jiří Pekárek.

Infobox

NEPOUŽÍVAT

SPECIÁL

Trestný čin? Ještě uvidíme

Konsolidační agentura se s pomocí právníků snaží bez ohledu na Skořepovy sliby vyjednávat o osudu stamiliónů v renomované švýcarské bance UBS, kam peníze doputovaly. Nakolik bude úspěšná, ale v tuto chvíli nelze odhadnout. Skořepa nadto tvrdí, že peníze se na účtu dlouho "neohřály", protože je záhy investoval.

Případ rozplétá i policie a státní zastupitelství. Ani po třech týdnech však úřady nejsou schopny oznámit, zda byl vůbec při transakci porušen zákon a jestli bude někdo obviněn.

"V tuto chvíli to nevíme," sdělil deníku Aktuálně.cz žalobce Zbyněk Podlipný.

Státní zástupce Podlipný už dvakrát vrátil České konsolidační agentuře trestní oznámení a požádal ji, aby je doplnila. "Až trestní oznámení doplní, budeme vědět víc," dodal Podlipný.

Na co přesně úřady čekají, není jasné. Skořepa dnes potvrdil, že ho policie doposud vůbec nekontaktovala.

Agentura přitom propustila manažera Šika a podala na něj trestní oznámení. Současně museli své posty opustit dva členové představenstva ČKA Jiří Jurán a Mojmír Hampl, kteří byli v dozorčí radě společnosti IMOB, z níž peníze zmizely.

Na funkci náměstka ministryně infromatiky rezignoval i Vladimír Hořejší, který dříve působil v představenstvu firmy IMOB. Hořejšího podpis pod zmocněním umožnil manažerovi Janu Šikovi nakládat s penězi firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy