Ptačí oblast u Ostravy míří do Bruselu

Pavel Baroch
17. 8. 2006 13:30
Ostrava - Občanská sdružení si stěžují v Bruselu, že úřady chtějí změnšit ptačí oblast v Dolní Lutyni. Ta je součástí evropské soustavy Natura 2000.

Ekologickému sdružení Arnika a České společnosti ornitologické vadí, že ptačí oblast má být kvůli plánované výstavbě strategické průmyslové zóny o téměř polovinu menší, než by měla vypadat podle odborných ornotologických kritérií.

Sdružení se obává, že zmenšením ptačí oblasti, která je součástí evroské soustavy chráněných území Natura 2000, bude ohrožen dravec moták pochop.

"Podle evropské směrnice o ptácích musí být jediným hlediskem pro vymezení systému Natura 2000 odborná kritéria. Ptačí oblast v Dolní Lutyni má být ale účelově změnšena kvůli plánům na stavbu průmyslové zóny," říká Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Ministerstvo chce dravce chránit jinde

Ministerstvo životního prostředí, které právě dokončilo návrh na změnšení ptačí oblasti, ovšem tvrdí, že moták pochop bude dostatečně chráněn v jiné ptačí oblasti na Českolipsku.

To se ovšem nevládním organizacím nelíbí.

"Ptačí oblast na Českolipsku rozhodně motákovi nesposkytuje dostatečnou ochranu. Součástí ptačí oblasti jsou totiž pouze hnízdiště, nikoli však území, kde loví potravu. Pokud nebude moták pochop chráněn také na severní Moravě, může to dlouhodobě negativně ovlivnit jeho populaci na národní úrovni," upozorňuje Tomáš Brinke z České společnosti ornitologické.

Dodal, že cílem evropské směrnice je právě stabilizovat počty ohožených druhů.

Evropská komise kompromis neodmítá

Ladislav Miko, někdejší náměstek ministra životního prostředí, který dnes vede Ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise, před časem naznačil, že by byl přístupný kompromisu. Tedy: Zmenšení ptačí oblasti na Ostravsku.

Foto: Aktuálně.cz

"Zatím jsem ale žádný konkrétní návrh nedostal," dodal Miko.

O konečné podobě ptačí oblasti by v nejbližší době měla jednat vláda. Nakonec se ale může rozhodnodnout, že nevyhlásí žádnou ptačí oblast.

Proti jejímu vzniku se totiž postavil například Moravskoslezský kraj, pro něhož je na prvním místě plánovaná průmyslová zóna. Nová rezervace se nezamlouvá ani ministerstvu průmyslu.

Pokud by ovšem vláda nevyhlásila ptačí oblast ani v její menší podobě, hrozily by Česku nejspíš sankce od Evropského soudního dvora, které mohou dosáhnout výše až sta tisíc eur denně. 

Všechny členské země, které se kvůli soustavě Natura 2000 soudily s Evropským soudním dvorem, své spory prohrály.

V Bruselu už leží více stížností

Nevládní organizace si kvůli ptačí rezervaci na severní Moravě stěžovaly v Bruselu už v lednu 2005. Tehdy totiž český kabinet zcela odmítl vyhlásit ptačí oblast v Dolní Lutyni. Ministerstvo životního prostředí proto připravilo menší variantu chráněného území a hodlá ji znovu předložit vládě.

V Bruselu už leží i stížnosti dalších ekologických organizací. Těm se například nelíbí, že plánovaná silnice z Olomouce do Břeclavi má protnout také ptačí rezervaci.

V historicky první stížnosti pro Brusel napadla ekologická hnutí výstavbu plavebního kanálu na Labi u Přelouče.

V Bruselu si ale nestěžují jenom ochránci přírody. Komise musí řešit stížnosti z Česka na výběrové řízení související s výběrem mýtného, na neprůhledné určování cen léků, na autorské poplatky za televize na hotelových pokojích či na nákup nových transportérů.

 

Právě se děje

Další zprávy