Ptačí chřipka se poprvé v Česku přenesla do komerčního chovu. U Blatné budou vybíjet 6500 kachen

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2017 20:19
První ohnisko ptačí chřipky v českém komerčním chovu se nachází v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, potvrdili veterináři. Chov 6500 kusů kachen na tamní farmě se bude vybíjet ve čtvrtek. Zatím není jasné, jak se nákaza do uzavřeného chovu dostala. V Česku je již jedenáct ohnisek ptačí chřipky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Veterináři potvrdili první ohnisko ptačí chřipky v českém komerčním chovu. Je na farmě v Řitovízi u Blatné na Strakonicku. Chov 6500 kusů kachen se bude vybíjet ve čtvrtek. Veterináři zatím zjišťují, jak se mohla choroba do uzavřeného chovu dostat. ČTK to ve středu sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Jde o desáté ohnisko v ČR, jedenácté veterináři souběžně oznámili v Libereckém kraji.

Chovatel nahlásil úhyn zhruba 160 kachen v úterý a ve středu. V halovém chovu bez výběhu část zvířat vykazovala klinické příznaky nákazy, uvedl Pejchal. Vyšetření potvrdilo ptačí chřipku H5, dodal. Nyní se dělají epizootologická vyšetření, později bude vydáno nařízení o uzavřeném pásmu, řekl mluvčí.

Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Zatím veterináři vybili přes 13 000 ptáků, ministerstvo zemědělství dostalo první žádost o odškodnění.

Veterináři ve středu také potvrdili jedenácté ohnisko ptačí chřipky v Česku a zároveň první v Libereckém kraji. Jde o malochov drůbeže v Kadeřavci u Turnova na Semilsku. Je v něm zhruba 50 kusů drůbeže. I zde budou ptáci utraceni ve čtvrtek.

Ptačí chřipka je rozšířena v mnoha evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou

V Česku se virus objevil na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. Čtyři ohniska ptačí chřipky jsou nyní v jižních Čechách, čtyři na jižní Moravě a po jednom ve Středočeském a Olomouckém kraji. Úhyny volně žijících ptáků na nemoc byly zaznamenány i v Praze, ve Zlínském, Královéhradeckém nebo Moravskoslezském kraji.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy