Psychiatr Höschl skončí v čele Národního ústavu duševního zdraví

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2021 12:47
V čele Národního ústavu duševního zdraví skončí psychiatr Cyril Höschl, vedl ho od založení v roce 2015. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po vzájemné domluvě přijal jeho rezignaci, informovalo ministerstvo. Höschl uvedl, že k odchodu směřuje už několik let, ale byl několikrát požádán, aby dokončil některé úkoly. S výměnou ministra jeho krok nesouvisí, řekl.
Foto: Žena

"Důvod byl ten, že já jsem zřejmě nejstarší vůbec ředitel přímo řízené organizace ministerstva zdravotnictví v zemi," řekl jednasedmdesátiletý Höschl. "Je na čase předat manažerské povinnosti té mladší a střední generaci, která není tak ošoupaná," dodal.

Věnovat se bude částečným úvazkům, v ambulanci, ve dvou grantech a také výuce na 3. lékařské fakultě.

"Po mnoha letech vysokého pracovního nasazení při budování špičkového výzkumného a klinického pracoviště v oblasti duševního zdraví by se nyní rád věnoval odborným zájmům a činnostem, které v době budování NÚDZ musely jít do značné míry stranou," sdělilo ministerstvo.

Ústav vznikl transformací z Psychiatrického centra Praha, jehož ředitelem byl Höschl od roku 1990. Zaměřuje se na výzkum v oblasti neurobiologických mechanismů vedoucích k rozvoji nejzávažnějších duševních poruch, jako jsou schizofrenie, deprese, poruchy spánku, závislosti, demence a reakce na stres. Součástí je také vývoj a testování nových diagnostických a léčebných metod.

"Národní ústav duševního zdraví je intenzivně zapojen v procesu reformy péče o duševní zdraví, která je jednou z priorit ministerstva zdravotnictví. Věřím proto, že pan profesor bude aktivity reformy nadále podporovat, byť v jiné pozici a s menší tíhou zodpovědnosti za její úspěšný průběh," uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr Arenberger.

Na pozici ředitele NÚDZ úřad vypíše v nejbližší době výběrové řízení. Do nástupu nového ředitele povede instituci dál Höschl.

Krize mužství v Česku neexistuje, ale chlap jako tvrďák už není marketingově sexy, říká Höschl

Psychická kastrace mužů u nás není taková jako v USA, reklama Gillette mě neuráží, ale může to způsobit nárůst stupidního machistického extremismu | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

VZP odloží vydání sporné onkologické brožury s fotkou premiéra Babiše

VZP odloží vydání sporné onkologické brožury s fotkou premiéra Andreje Babiše, uvedl to Deník N. VZP se tak rozhodla poté, co Babiš ve sněmovně v reakci na kritiku opozice řekl, že publikace může klidně vyjít až po volbách.

„V souvislosti s probíhající diskusí k distribuci brožury zaměřené na onkologickou prevenci, k níž se v memorandu zavázaly všechny zdravotní pojišťovny, VZP zvažuje její odklad, a to po říjnových parlamentních volbách,“ uvedla pojišťovna.

Včera kritizovala opozice premiéra za to, že brožuru zaplatí pojišťovna, i když jde o předvolební materiál premiéra Babiše.

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 28 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy