První muž Prahy vyhlášen tajemným mutantem z bahna

Pavel Baroch
24. 4. 2009 15:23
Děti Země vyhlásili držitele antiekologické ceny 2008
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka | Foto: Děti Země

Brno - Novým držitelem antiekoliogické ceny Ropák roku se stal Pavel Bém.

Bezmála stočlenná porota vybrala v letošním 17. ročníku ankety pražského primátora za prosazování výstavby mrakodrapů na Pankráci, kterou kritizuje Výbor světového kulturního dědictví UNESCO.

Bémovi "pomohla" k titulu i podpora dálničního okruhu okolo Prahy přes obytné části Suchdola, i když existuje levnější a šetrnější trasa, a prosazování nové ranveje v Ruzyni, kvůli níž budou nadměrným hlukem zasaženy hustě obydlené části Prahy.

Vítězem ankety Zelená perla 2008, která je už čtrnáctým rokem součástí Ropáka, se stal Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje. Cenu si zasloužil za výrok v rozhovoru, v němž obhajoval kácení alejí kvůli dopravním nehodám.

"My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá," řekl Mencl loni v lednu v Českém rozhlase.

Za Bémem skončili na druhém a třetím místě v anketě Ropák roku poslanci Milan Šimonovský a Oldřich Vojíř.

Body za omezování sdružení i likvidaci obcí

Šimonovský v Ropákovi bodoval za to, že se v srpnu 2008 stal spolautorem novely zákona o ochraně přírody a krajiny, podle níž by se žádná občanská sdružení nemohla účastnit stavebních řízení a vyjádřit se tedy ke stavbám nových silnic nebo továren, která mohou zásadně ovlivňovat životní prostředí.

Šimonovského kolega ze sněmovny Vojíř dostal hlasy za vytrvalou snahu prolomit územní limity těžby hnědého uhlí v severozápadních Čechách, takže by obce Horní Jiřetín a Černice byly srovnány se zemí.

Ropácká porota rovněž "ocenila" i Vojířův návrh na novelu energetického zákona, podle něhož by každá elektrárna s minimálním výkonem 100 megawatt byla ve veřejném zájmu, takže by se jejím majitelům snadněji vykupovaly pozemky bez ohledu na původní vlastníky a ochranu životního prostředí.

Neumannovou Ropák za odvoz sněhu minul

Na medailových příčkách se neumístila Kateřina Neumannová, asi nejvíce sledovaná kandidátka na letošní anticenu Ropák roku. Olympijská vítězka se do ankety dostala kvůli nešetrnému odvážení sněhu z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory do běžeckého areálu ve Vesci.

Kateřina si závod zjevně užila. V cíli nebyla ani příliš zadýchaná.
Kateřina si závod zjevně užila. V cíli nebyla ani příliš zadýchaná. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Neumannová se nakonec umístila až na pátém místě, za prezidentem Václavem Klausem, který v Ropákovi boduje prakticky každý rok.

Aspoň jeden ropák v každé vládě

Miroslav Patrik z organizace Děti Země, která anketu Ropák roku organizuje, uvedl, že Spolek krušnohorských ropáků oceňuje kandidaturu Martina Peciny na ministra vnitra v nové Fischerově vládě.

"Protože v každé vládě by měl být aspoň jeden ropák," řekl Aktuálně.cz Patrik. Pecina dostal cenu před několika lety. V současné vládě v demisi je zase Ropákem ministr průmyslu Martin Říman.

Loni se stal Ropákem roku náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, kterého porota vybrala za jeho vyhrožování občanským sdružením, že na ně podá žalobu za zdržování staveb nových silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy