První muž Prahy vyhlášen tajemným mutantem z bahna

Pavel Baroch
24. 4. 2009 15:23
Děti Země vyhlásili držitele antiekologické ceny 2008
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka | Foto: Děti Země

Brno - Novým držitelem antiekoliogické ceny Ropák roku se stal Pavel Bém.

Bezmála stočlenná porota vybrala v letošním 17. ročníku ankety pražského primátora za prosazování výstavby mrakodrapů na Pankráci, kterou kritizuje Výbor světového kulturního dědictví UNESCO.

Bémovi "pomohla" k titulu i podpora dálničního okruhu okolo Prahy přes obytné části Suchdola, i když existuje levnější a šetrnější trasa, a prosazování nové ranveje v Ruzyni, kvůli níž budou nadměrným hlukem zasaženy hustě obydlené části Prahy.

Vítězem ankety Zelená perla 2008, která je už čtrnáctým rokem součástí Ropáka, se stal Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje. Cenu si zasloužil za výrok v rozhovoru, v němž obhajoval kácení alejí kvůli dopravním nehodám.

"My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá," řekl Mencl loni v lednu v Českém rozhlase.

Za Bémem skončili na druhém a třetím místě v anketě Ropák roku poslanci Milan Šimonovský a Oldřich Vojíř.

Body za omezování sdružení i likvidaci obcí

Šimonovský v Ropákovi bodoval za to, že se v srpnu 2008 stal spolautorem novely zákona o ochraně přírody a krajiny, podle níž by se žádná občanská sdružení nemohla účastnit stavebních řízení a vyjádřit se tedy ke stavbám nových silnic nebo továren, která mohou zásadně ovlivňovat životní prostředí.

Šimonovského kolega ze sněmovny Vojíř dostal hlasy za vytrvalou snahu prolomit územní limity těžby hnědého uhlí v severozápadních Čechách, takže by obce Horní Jiřetín a Černice byly srovnány se zemí.

Ropácká porota rovněž "ocenila" i Vojířův návrh na novelu energetického zákona, podle něhož by každá elektrárna s minimálním výkonem 100 megawatt byla ve veřejném zájmu, takže by se jejím majitelům snadněji vykupovaly pozemky bez ohledu na původní vlastníky a ochranu životního prostředí.

Neumannovou Ropák za odvoz sněhu minul

Na medailových příčkách se neumístila Kateřina Neumannová, asi nejvíce sledovaná kandidátka na letošní anticenu Ropák roku. Olympijská vítězka se do ankety dostala kvůli nešetrnému odvážení sněhu z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory do běžeckého areálu ve Vesci.

Kateřina si závod zjevně užila. V cíli nebyla ani příliš zadýchaná.
Kateřina si závod zjevně užila. V cíli nebyla ani příliš zadýchaná. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Neumannová se nakonec umístila až na pátém místě, za prezidentem Václavem Klausem, který v Ropákovi boduje prakticky každý rok.

Aspoň jeden ropák v každé vládě

Miroslav Patrik z organizace Děti Země, která anketu Ropák roku organizuje, uvedl, že Spolek krušnohorských ropáků oceňuje kandidaturu Martina Peciny na ministra vnitra v nové Fischerově vládě.

"Protože v každé vládě by měl být aspoň jeden ropák," řekl Aktuálně.cz Patrik. Pecina dostal cenu před několika lety. V současné vládě v demisi je zase Ropákem ministr průmyslu Martin Říman.

Loni se stal Ropákem roku náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, kterého porota vybrala za jeho vyhrožování občanským sdružením, že na ně podá žalobu za zdržování staveb nových silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy