reklama
 
 

První muž Prahy vyhlášen tajemným mutantem z bahna

24. 4. 2009 15:23
Děti Země vyhlásili držitele antiekologické ceny 2008

Brno - Novým držitelem antiekoliogické ceny Ropák roku se stal Pavel Bém.

Bezmála stočlenná porota vybrala v letošním 17. ročníku ankety pražského primátora za prosazování výstavby mrakodrapů na Pankráci, kterou kritizuje Výbor světového kulturního dědictví UNESCO.

Bémovi "pomohla" k titulu i podpora dálničního okruhu okolo Prahy přes obytné části Suchdola, i když existuje levnější a šetrnější trasa, a prosazování nové ranveje v Ruzyni, kvůli níž budou nadměrným hlukem zasaženy hustě obydlené části Prahy.

Vítězem ankety Zelená perla 2008, která je už čtrnáctým rokem součástí Ropáka, se stal Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje. Cenu si zasloužil za výrok v rozhovoru, v němž obhajoval kácení alejí kvůli dopravním nehodám.

"My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá," řekl Mencl loni v lednu v Českém rozhlase.

Za Bémem skončili na druhém a třetím místě v anketě Ropák roku poslanci Milan Šimonovský a Oldřich Vojíř.

Body za omezování sdružení i likvidaci obcí

Šimonovský v Ropákovi bodoval za to, že se v srpnu 2008 stal spolautorem novely zákona o ochraně přírody a krajiny, podle níž by se žádná občanská sdružení nemohla účastnit stavebních řízení a vyjádřit se tedy ke stavbám nových silnic nebo továren, která mohou zásadně ovlivňovat životní prostředí.

Šimonovského kolega ze sněmovny Vojíř dostal hlasy za vytrvalou snahu prolomit územní limity těžby hnědého uhlí v severozápadních Čechách, takže by obce Horní Jiřetín a Černice byly srovnány se zemí.

Ropácká porota rovněž "ocenila" i Vojířův návrh na novelu energetického zákona, podle něhož by každá elektrárna s minimálním výkonem 100 megawatt byla ve veřejném zájmu, takže by se jejím majitelům snadněji vykupovaly pozemky bez ohledu na původní vlastníky a ochranu životního prostředí.

Neumannovou Ropák za odvoz sněhu minul

Na medailových příčkách se neumístila Kateřina Neumannová, asi nejvíce sledovaná kandidátka na letošní anticenu Ropák roku. Olympijská vítězka se do ankety dostala kvůli nešetrnému odvážení sněhu z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory do běžeckého areálu ve Vesci.

Neumannová se nakonec umístila až na pátém místě, za prezidentem Václavem Klausem, který v Ropákovi boduje prakticky každý rok.

Aspoň jeden ropák v každé vládě

Miroslav Patrik z organizace Děti Země, která anketu Ropák roku organizuje, uvedl, že Spolek krušnohorských ropáků oceňuje kandidaturu Martina Peciny na ministra vnitra v nové Fischerově vládě.

"Protože v každé vládě by měl být aspoň jeden ropák," řekl Aktuálně.cz Patrik. Pecina dostal cenu před několika lety. V současné vládě v demisi je zase Ropákem ministr průmyslu Martin Říman.

Loni se stal Ropákem roku náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, kterého porota vybrala za jeho vyhrožování občanským sdružením, že na ně podá žalobu za zdržování staveb nových silnic a dálnic.

autor: Pavel Baroch | 24. 4. 2009 15:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama