První muž Prahy vyhlášen tajemným mutantem z bahna

Pavel Baroch
24. 4. 2009 15:23
Děti Země vyhlásili držitele antiekologické ceny 2008
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka | Foto: Děti Země

Brno - Novým držitelem antiekoliogické ceny Ropák roku se stal Pavel Bém.

Bezmála stočlenná porota vybrala v letošním 17. ročníku ankety pražského primátora za prosazování výstavby mrakodrapů na Pankráci, kterou kritizuje Výbor světového kulturního dědictví UNESCO.

Bémovi "pomohla" k titulu i podpora dálničního okruhu okolo Prahy přes obytné části Suchdola, i když existuje levnější a šetrnější trasa, a prosazování nové ranveje v Ruzyni, kvůli níž budou nadměrným hlukem zasaženy hustě obydlené části Prahy.

Vítězem ankety Zelená perla 2008, která je už čtrnáctým rokem součástí Ropáka, se stal Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje. Cenu si zasloužil za výrok v rozhovoru, v němž obhajoval kácení alejí kvůli dopravním nehodám.

"My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá," řekl Mencl loni v lednu v Českém rozhlase.

Za Bémem skončili na druhém a třetím místě v anketě Ropák roku poslanci Milan Šimonovský a Oldřich Vojíř.

Body za omezování sdružení i likvidaci obcí

Šimonovský v Ropákovi bodoval za to, že se v srpnu 2008 stal spolautorem novely zákona o ochraně přírody a krajiny, podle níž by se žádná občanská sdružení nemohla účastnit stavebních řízení a vyjádřit se tedy ke stavbám nových silnic nebo továren, která mohou zásadně ovlivňovat životní prostředí.

Šimonovského kolega ze sněmovny Vojíř dostal hlasy za vytrvalou snahu prolomit územní limity těžby hnědého uhlí v severozápadních Čechách, takže by obce Horní Jiřetín a Černice byly srovnány se zemí.

Ropácká porota rovněž "ocenila" i Vojířův návrh na novelu energetického zákona, podle něhož by každá elektrárna s minimálním výkonem 100 megawatt byla ve veřejném zájmu, takže by se jejím majitelům snadněji vykupovaly pozemky bez ohledu na původní vlastníky a ochranu životního prostředí.

Neumannovou Ropák za odvoz sněhu minul

Na medailových příčkách se neumístila Kateřina Neumannová, asi nejvíce sledovaná kandidátka na letošní anticenu Ropák roku. Olympijská vítězka se do ankety dostala kvůli nešetrnému odvážení sněhu z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory do běžeckého areálu ve Vesci.

Kateřina si závod zjevně užila. V cíli nebyla ani příliš zadýchaná.
Kateřina si závod zjevně užila. V cíli nebyla ani příliš zadýchaná. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Neumannová se nakonec umístila až na pátém místě, za prezidentem Václavem Klausem, který v Ropákovi boduje prakticky každý rok.

Aspoň jeden ropák v každé vládě

Miroslav Patrik z organizace Děti Země, která anketu Ropák roku organizuje, uvedl, že Spolek krušnohorských ropáků oceňuje kandidaturu Martina Peciny na ministra vnitra v nové Fischerově vládě.

"Protože v každé vládě by měl být aspoň jeden ropák," řekl Aktuálně.cz Patrik. Pecina dostal cenu před několika lety. V současné vládě v demisi je zase Ropákem ministr průmyslu Martin Říman.

Loni se stal Ropákem roku náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, kterého porota vybrala za jeho vyhrožování občanským sdružením, že na ně podá žalobu za zdržování staveb nových silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy