reklama
 
 

Průkazy vydané do roku 1994 dnes končí

31. 12. 2005 1:45
Praha - Pokud váš občanský průkaz nese v kolonce "datum vydání" jakýkoli údaj starší 31. 12. 1994, pak dnes uhodil jeho poslední den.

Právě poslední prosinec roku 2005 je totiž dnem, kdy těmto průkazům končí platnost. Vzhledem k tomu, že lhůta pro vydání nového průkazu je 30 dní, možnost požádat si o jeho výměnu vypršela již 30. listopadu.

Do EU už jen s novým průkazem

Zítřkem počínaje zároveň končí možnost cestovat do zemí Evropské unie na staré občanské průkazy, které neobsahují strojově čitelné údaje.

"Starý průkaz půjde použít jen při cestách na Slovensko a v rámci malého pohraničního styku s Polskem," potvrdila mluvčí cizinecké a pohraniční policie Klára Krejčí.

Lidem kteří z České republiky vycestovali před 1. lednem, umožní policisté na hranicích návrat se všemi druhy platných občanských průkazů a samozřejmě i na cestovní pas.

Nové průkazy se začaly vydávat už v červenci 2000. Jsou vyráběny tak, aby maximálně snížily riziko případného padělání či pozměňování. Oproti starým průkazům mají takzvanou strojově čitelnou zónu a počítačově tištěnou fotografii držitele.

Strojově čitelný kód například urychluje odbavování lidí na hraničních přechodech. Lépe a rychleji má také odhalit osoby podezřelé z teroristické či jiné trestné činnosti.

Výměna se netýká nejstarších dokladů

Všechny občanské průkazy bez strojově čitelných údajů pozbývají platnost postupně do 31. prosince 2008. Lhůty, ve kterých jsou lidé povinni si průkazy vyměnit, stanovilo ministerstvo podle data jejich vydání.

Tak například průkazům vydaným do 31. prosince 1996 skončí platnost 31. prosince 2006. Průkazy vydané do 31. prosince 1998 platí do 31. prosince 2007 a doklady vydané do 31. prosince 2003 končí 31. prosince 2008.

Ve všech případech musí lidé o vydání nového občanského průkazu požádat nejpozději do 30. listopadu.

Výměna se netýká občanů, kteří se narodili před 1. lednem 1936. Ti mohou do konce života používat dosavadní občanské průkazy, pokud v nich není vyznačena doba platnosti. Nebudou jimi ale moct nahradit cestovní pas při návštěvách zemí Evropské unie.

Pasy s čipem? Za půl roku

Nové občanské průkazy vydané od srpna 2000 již nepodléhají výměně a platí po dobu v nich uvedenou.

Od srpna příštího roku plánuje ministerstvo vydávat také nové cestovní pasy s elektronickým čipem s elektronickým záznamem obličeje vlastníka. Od podzimu 2008 má čip obsahovat i záznam otisku prstů.

Doklady s biometrickou identifikací majitele mají zvýšit bezpečnost států před kriminálními delikventy a nelegální migrací.#reklama

autor: Redakce DOM, ČTK | 31. 12. 2005 1:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama