Protonové centrum trvá na tom, aby léčbu určovali jeho lidé

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2014 14:49
Pojišťovna naopak chce, aby u každého konkrétního pacienta posoudil a schválil léčbu tým odborníků komplexního onkologického centra.
Protonové centrum (ilustrační foto)
Protonové centrum (ilustrační foto) | Foto: www.ptn.cz

Praha - Protonové centrum připravilo návrh smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), ve kterém trvá na tom, aby léčbu indikovali lékaři tohoto zařízení.

Novinářům to řekli zástupci Protonového centra. Pojišťovna naopak chce, aby u každého konkrétního pacienta posoudil a schválil léčbu tým odborníků komplexního onkologického centra.

Ti mají podle VZP nejlepší přehled o spektru možných léčebných postupů, takže mohou také zvážit, který z těchto postupů je pro jejich pacienta nejvhodnější.

"V zásadě jde o to, aby Protonové centrum mělo stejný status, jako mají zařízení podobného charakteru, například zařízení s gama nožem," prohlásila ředitelka Nadačního fondu pro protonovou terapii Mirka Čejková.

Ředitelka pro strategii a marketing centra Iva Taťounová doplnila, že pokud se o návrhu centra "nebude nějak diskutovat, bohužel budou muset konstatovat, že léčba zůstane pacientům nepřístupná".

Dosavadní návrhy VZP podle Čejkové jen konzervují současný stav. "Skoro to vypadá, že vždy, když VZP přijde s nějakou nabídkou, tak Protonové centrum nastolí novou podmínku," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

"Vzhledem k tomu, že toto soukromé zdravotnické zařízení je zároveň ekonomicky závislé na počtu indikovaných pacientů, je jeho požadavek, aby o tomto počtu samo rozhodovalo, mírně řečeno zvláštní," dodal Tichý

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek v pondělí prohlásil, že pokud Protonové centrum ukončí právní spory s pojišťovnou, nabídne mu VZP na úterní schůzce standardní smlouvu.

Ve smlouvě bude podle něj seznam indikací podle doporučení Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky jako nejvyšší autority v oboru. Nebude tedy vyčíslovat počty pacientů ani celkové náklady, které VZP na tuto léčbu ročně dá.

Mluvčí centra Šulc v pondělí uvedl, že centrum už přes rok nabízí řešení sporu, vyšlo pojišťovně vstříc ve všech směrech, například akceptovalo cenu a dobu trvání kontraktu a nabídlo i stažení arbitráže.

Centrum šetří policie

Případem Protonového centra se od loňska zabývá policie, v listopadu obvinila jednoho člověka. Spor se vede o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, kterou v roce 2006 podepsal tehdejší nucený správce VZP Antonín Pečenka bez schválení správní rady či ministerstva, kde tehdy pracoval.

Zpochybňovaný dokument garantoval centru po dobu 15 let miliardu korun za zhruba 1600 pacientů ročně. V celé ČR jdou na ozařování ročně dvě miliardy, centrum by tak spotřebovalo polovinu všech peněz.

Vede se několik soudních sporů o neplatnosti smlouvy, bylo podáno trestní oznámení na Pečenku. Chystá se také arbitráž ze strany Protonového centra kvůli tomu, že VZP smlouvu nechce naplňovat a právně ji napadá.

Proton Therapy Center je soukromý projekt v areálu Nemocnice Na Bulovce, který využívá pro léčení nádorových onemocnění protonové záření. Jeho vznik si vyžádal náklady ve výši 3,5 miliardy korun. Smlouvu s centrem má ze sedmi pojišťoven pouze Vojenská zdravotní pojišťovna.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

před 1 hodinou

ČR do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów, uvedl ministr životního prostředí Brabec. Ve čtvrtek začne jednání

Zdroj: ČTK
Další zprávy