Projekt 30: Zbytečně se rozkradly stovky miliard korun, tvrdí premiér Andrej Babiš

Domácí Domácí
5. 11. 2019 12:31
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Měli bychom se naučit lépe chápat, že základem demokracie je především tolerance a otevřenost k různým názorům," říká český premiér Andrej Babiš (*1954).
Andrej Babiš na archivním a současném snímku.
Andrej Babiš na archivním a současném snímku. | Foto: Repro foto: Aktuálně.cz, Reuters

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Dojmy mám pouze zprostředkované zahraničními médii, protože jsem v té době byl pracovně v zahraničí. České noviny docházely do Maroka často s týdenním zpožděním. I zprostředkované informace ale mají emoční sílu. Za nejsilnější vzpomínku považuji zpravodajství (britské televize) ITN z Vyšehradské ulice, kde policejní složky brutálně zasahují proti mladým lidem, kteří jim oplácejí nabídkou květin.

Ta emoce symbolu násilí proti kráse a nevinnosti musela uvíznout v paměti každému, kdo ji viděl, byť jen v televizi. Pokračování střetů policie s mladými lidmi na Klárově ještě v pondělí vysílala (britská) stanice BBC. Poprvé jsem si všiml, že proti sobě stojí lidé přibližně stejného věku. Jedni s nadšením a květinami, druzí s bílými přilbami a štíty. To jsou vzpomínky na obrazy, které se mi vždy vybaví.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Jde určitě o úspěch. Máme svobodu, demokracii, tržní ekonomiku, žijeme v bezpečné zemi, ekonomice se daří, veřejné finance jsou v dobrém stavu. Jsme aktivní a sebevědomí členové Evropské unie, naše bezpečnost je garantována v NATO, kde jsme sami spolehlivým partnerem. Kde se dá mluvit o remíze, je průběh transformace.

Zbytečně se rozkradly stovky miliard korun, pod dohledem politiků především z ODS. Rozkradly se banky, investiční fondy a podniky. Regulace finančních trhů přišla o sedm let později, než měla. Politici neměli žádnou vizi pro ekonomiku a promarnili spoustu času a peněz, mohli jsme být už dávno někde jinde. Naši tehdejší političtí lídři pohrdlivě a pyšně odmítli využít zkušenosti úspěšných zemí.

Andrej Babiš na archivním snímku z roku 1981.
Andrej Babiš na archivním snímku z roku 1981. | Foto: Česká televize

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Určitě nejde o vyprázdněná hesla, jde o základní pojmy a principy. Stále se ale musíme učit tyto pojmy žít a prožívat. Svoboda není jenom svoboda slova a projevu, jde třeba i o svobodu podnikání, která je základem tržní ekonomiky. Jde ale i o svobodu založit si vlastní politickou stranu či hnutí, což politici z takzvaných tradičních stran stále nejsou schopni strávit a pochopit. Součástí svobody také je, že politika nemusí být doménou profesionálních politiků, ale může do ní vstoupit i ten, kdo už v životě něco dokázal či vybudoval.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Měli bychom se naučit lépe chápat, že základem demokracie je především tolerance a otevřenost k různým názorům a k různému politickému přesvědčení. Mnoho takzvaných demokratů dnes pořádá na sociálních sítích štvanice na lidi s jiným názorem a jiným politickým přesvědčením či preferencí. Součástí svobody a demokracie je také schopnost přiznat prohru a tolerovat, že politici, které jsem volil, jsou zrovna v opozici.

Mnozí naši politici označují své politické oponenty a konkurenty za zlo a volají si na pomoc ulici a demonstranty. Jenže v demokracii se rozhoduje ve volbách. A když je nevyhraji, musím se polepšit a počkat si na příště. Demonstrovat je jistě svaté demokratické právo, když už se ale ptáte na pravdu a lásku, projevy mnoha demonstrujících jsou velmi nenávistné, agresivní a jejich argumenty vylhané.

Níže naleznete další odpovědi z velké ankety online deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989: 

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy