Projekt 30: Zbytečně se rozkradly stovky miliard korun, tvrdí premiér Andrej Babiš

Domácí Domácí
5. 11. 2019 12:31
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Měli bychom se naučit lépe chápat, že základem demokracie je především tolerance a otevřenost k různým názorům," říká český premiér Andrej Babiš (*1954).
Andrej Babiš na archivním a současném snímku.
Andrej Babiš na archivním a současném snímku. | Foto: Repro foto: Aktuálně.cz, Reuters

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Dojmy mám pouze zprostředkované zahraničními médii, protože jsem v té době byl pracovně v zahraničí. České noviny docházely do Maroka často s týdenním zpožděním. I zprostředkované informace ale mají emoční sílu. Za nejsilnější vzpomínku považuji zpravodajství (britské televize) ITN z Vyšehradské ulice, kde policejní složky brutálně zasahují proti mladým lidem, kteří jim oplácejí nabídkou květin.

Ta emoce symbolu násilí proti kráse a nevinnosti musela uvíznout v paměti každému, kdo ji viděl, byť jen v televizi. Pokračování střetů policie s mladými lidmi na Klárově ještě v pondělí vysílala (britská) stanice BBC. Poprvé jsem si všiml, že proti sobě stojí lidé přibližně stejného věku. Jedni s nadšením a květinami, druzí s bílými přilbami a štíty. To jsou vzpomínky na obrazy, které se mi vždy vybaví.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Jde určitě o úspěch. Máme svobodu, demokracii, tržní ekonomiku, žijeme v bezpečné zemi, ekonomice se daří, veřejné finance jsou v dobrém stavu. Jsme aktivní a sebevědomí členové Evropské unie, naše bezpečnost je garantována v NATO, kde jsme sami spolehlivým partnerem. Kde se dá mluvit o remíze, je průběh transformace.

Zbytečně se rozkradly stovky miliard korun, pod dohledem politiků především z ODS. Rozkradly se banky, investiční fondy a podniky. Regulace finančních trhů přišla o sedm let později, než měla. Politici neměli žádnou vizi pro ekonomiku a promarnili spoustu času a peněz, mohli jsme být už dávno někde jinde. Naši tehdejší političtí lídři pohrdlivě a pyšně odmítli využít zkušenosti úspěšných zemí.

Andrej Babiš na archivním snímku z roku 1981.
Andrej Babiš na archivním snímku z roku 1981. | Foto: Česká televize

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Určitě nejde o vyprázdněná hesla, jde o základní pojmy a principy. Stále se ale musíme učit tyto pojmy žít a prožívat. Svoboda není jenom svoboda slova a projevu, jde třeba i o svobodu podnikání, která je základem tržní ekonomiky. Jde ale i o svobodu založit si vlastní politickou stranu či hnutí, což politici z takzvaných tradičních stran stále nejsou schopni strávit a pochopit. Součástí svobody také je, že politika nemusí být doménou profesionálních politiků, ale může do ní vstoupit i ten, kdo už v životě něco dokázal či vybudoval.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Měli bychom se naučit lépe chápat, že základem demokracie je především tolerance a otevřenost k různým názorům a k různému politickému přesvědčení. Mnoho takzvaných demokratů dnes pořádá na sociálních sítích štvanice na lidi s jiným názorem a jiným politickým přesvědčením či preferencí. Součástí svobody a demokracie je také schopnost přiznat prohru a tolerovat, že politici, které jsem volil, jsou zrovna v opozici.

Mnozí naši politici označují své politické oponenty a konkurenty za zlo a volají si na pomoc ulici a demonstranty. Jenže v demokracii se rozhoduje ve volbách. A když je nevyhraji, musím se polepšit a počkat si na příště. Demonstrovat je jistě svaté demokratické právo, když už se ale ptáte na pravdu a lásku, projevy mnoha demonstrujících jsou velmi nenávistné, agresivní a jejich argumenty vylhané.

Níže naleznete další odpovědi z velké ankety online deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989: 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy