Prodej L-159 do Iráku nevyšel, vyhráli Korejci

ČTK ČTK
16. 12. 2013 7:35
Zakázku na cvičné stroje získala společnost Korean Aircraft Industries.
L-159
L-159 | Foto: J. Kouba

Praha - Plán na vývoz letounů L-159 do Iráku definitivně zkrachoval, 24 cvičných strojů FA 50 za 1,1 miliardy dolarů (přes 20 miliard korun) tam dodá jihokorejská Korean Aircraft Industries, píšou pondělní Hospodářské noviny.

Kontrakt podle listu koncem minulého týdne podepsal irácký premiér Núrí Málikí a šéf korejského výrobce.

"Během vyjednávání nastaly těžkosti, když se v zahraničních médiích objevily zvěsti, že uspěl letoun české produkce. Jsme ale rádi, že se nám obchod podařilo dotáhnout do konce," uvedl podle HN šéf korejské firmy.

O prodeji strojů z produkce největšího českého výrobce letadel a letecké techniky Aera Vodochody se jednalo několik let, objem zakázky měl být zhruba 19,2 miliardy korun. Česko si od dodávky slibovalo, že výrazně podpoří zdejší letecký průmysl a vytvoří přes 700 pracovních míst.

Loni v říjnu tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) uvedl, že Česká republika se dohodla s Irákem na dodávce 28 letounů L-159.

"S arabskými státy je to vždy velká licitace. Možná že česká strana včetně firmy Aero posléze nebyla nebo nemohla být dostatečně agresivní a zároveň flexibilní při vyjednávání o ceně a offsetovém programu," řekl nyní podle HN Vondra.

Ministr obrany Vlastimil Picek koncem listopadu oznámil, že armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných bitevníků L-159. Americká firma Draken International má zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři na náhradní díly. Cena kontraktu se bude pohybovat od 434 do 516 milionů korun. Záležet bude na vybavení jednotlivých strojů. Vojenské letectvo má celkem 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Celkem 36 strojů je zakonzervováno.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy