Přijetí eura s volbami souvisí, bránil se Zahradil online

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 20. 5. 2014 11:16
Jan Zahradil odpovídal v online rozhovoru na otázky čtenářů Aktuálně.cz.
Online rozhovor - Jan Zahradil
Rozhovor skončil
10:00
Přečíst si rozhovor

Praha – Proč si ODS vybrala odmítnutí eura jako hlavní téma předvolební kampaně v provolbách? "Euro, jeho přijetí či nepřijetí, je významným evropským tématem, které si zaslouží pozornost zejména před volbami, kdy se veřejnost o EU zajímá," uvedl lídr kandidátky ODS Jan Zahradil v online rozhovoru s čtenáři Aktuálně.cz.

Často zazněl dotaz, proč si toto téma ODS vybrala, když europoslanci mají na rozhodování o euru malý vliv. "Evropský parlament by se vztahem ČR k euru musel zabývat v případě, že by se pro nás podařilo vyjednat výjimku z přístupové smlouvy, o což usilujeme. Takže ta souvislost je zřejmá," vysvětluje Zahradil.

A proč vlastně ODS tolik brojí proti přijetí evropské měny? "Stačí se podívat na Slovensko, tam se růst HDP po vstupu do eurozóny dokonce zpomalil. S tvrzením, že budeme někde "na ocase" zásadně nesouhlasím. Velká Británie, Dánsko, Švédsko také nemají euro - a jsou snad "na ocase"? Měli bychom už opustit onu šplhounskou mentalitu, že vždy a za každou cenu musíme být u všeho, co se v EU děje," dodává lídr kandidátky ODS.

Online rozhovor - Jan Zahradil

Rozhovor skončil
20. 5. 2014
Ptá se: Lenka P.

Pane Zahradile, vzpomínáte si ještě na poslední parlamentní volby? Pokud mě paměť neklame, byla ODS dosud vždy jak pro EU, tak pro euro – a to je můj dotaz: je to tak?
A jen dodám: ODS jsou pro mě takoví eurovlezdoprdelkové, omlouvám se za ten termín. Proto mě irituje, jak jste převlíkli kabát a když nyní vidím vaše velké bilbordy proti euru. Budu, jako i minule, volit Svobodné. Na převlíkače kabátů a stranu, která vyprodukovala lidi typu Nečas a Nagyová, zvědavá nejsem, v tomhle směru bylo dost experimentů.

Odpovídá: Jan Zahradil

Jsme pro členství v EU, nikoliv pro členství v eurozóně. Nicméně mě těší, že některé jiné strany - Svobodní např. - začaly v posledních letech opisovat z nešeho původního evropského programu a inspirovat se jím. Je to dobré znamení, že kritické hodnocení evropské integrace, s nímž jsme přišli jako první, už není tabu.

20. 5. 2014
Ptá se: Monika

Pane Zahradile, stejně nám přijetí eura v nejbližších letech nehrozí, tak proč tohle téma vytahujete?

Odpovídá: Jan Zahradil

Protože vláda hodlá dělat během příštích let nevratné kroky směrem k euru a v tom je jí zapotřebí zabránit.

20. 5. 2014
Ptá se: Jana

Vážený pane Zahradile,

Všude se teď píše, že se vaše konzervativní frakce rozpadne nebo že oslabí, jak to vypadá?

Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jan Zahradil

Ani se nerozpadne, ani neoslabí, ale naopak. Na tyto "prognózy" jsme zvyklí, objevovaly se už po našem založení. Prorokovali nám tehdy, že se rozpadneme to tří měsíců, pak do roka, nestalo se tak. Nestane se tak ani nyní.

20. 5. 2014
Ptá se: Jiří KLír

Protože jste na otázku tohoto pořadu “Proč ODS nechce euro?” už jindy odpověděl, tedy že to bylo „účelové, potřebovali jste něčím zaujmout”), zeptám se Vás, proč volit ODS, tedy Vás, lídra kandidátky, když se léta chováte amorálně, počínaje tím, když jste, s Klausem a KSČM jako jediní, ŠPINILI a POMLOUVALI poslaneckého kolegu, Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, o jejichž osvobození z Castrova vězení usiloval celý svobodný svět, od papeže až po Kongres USA? I když jste je po jejich osvobození jim a Pithartovi, který se v Havaně snažil je vysvobodit, nakonec museli omluvit, zamlčel jste, že Eleonor Rooseveltovou založené Freedom Forum, které je na Kubu vyslalo, Vám stáží v Kongresu USA nastartovalo lukrativní kariéru “expert ODS na zahraniční politiku”. Máte vůbec nějaké skrupule?

Odpovídá: Jan Zahradil

Volit mě můžete třeba proto, že jsem za 10 let v EP dokázal něco vybudovat, vytvořil jsem konzervativní frakci, nebál se plavat proti hlavnímu proudu, symbolizovanému evropskými lidovci a socialisty, prosadil v EP úsporná opatření a pracoval na vytvoření politického zázemí pro reformní proud v EP.
Pana Pilipa jsem kritizoval a kritizovat budu nadále, pokud si to zaslouží - tento bývalý politik opravdu není mým šálkem čaje. Pokud jde o spolupráci s americkými institucemi, jsem rád, že se naší frakci podařilo navázat intenzivní spolupráci s republikány, s National Republican Congress a International Republican Institute, protože jsme stoupenci transatlantické spolupráce.

20. 5. 2014
Ptá se: Pavel Dvořák

Vážený pane Zahradile,

proč Vaše strana postavila svou kampaň na zachování koruny, když jste při vstupu do EU nevyjednali výjimku z přijetí eura jako mají ve Velké Británii a v Dánsku? A stejně tak když jste protlačovali plán na příjetí eura v roce 2015 (informace jsou například na http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/688728)? Proč jsou z vás najednou „euroskeptici“, když jste předtím deset let provozovali prounijní politiku?

Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jan Zahradil

Za prvé, Nečasova vláda nepodnikala žádné nevratné kroky směrem k euru ani se k tomu nezavázala v programovém prohlášení, jako tato vláda. Proto v té době výjimka nebyla třeba. Dnes je situace jiná, je třeba zabránit vládě v nevratných krocích směrem k euru a tlak na vládu je proto nezbytný.
Za druhé, doporučuji si vámi citovaný zdroj řádně prostudovat a nemást veřejnost nepravdivými údaji. Nikde se tam nepraví nic o závazném záměru ODS přijmout euro v roce 2015 - jde o rozhovor s bývalým ministrem Kocourkem, který v něm maximálně tlumočil svůj osobní názor.
O EU říkáme 10 let totéž, držíme jednu linii a k termínu "euroskepticismus" se nijak zvlašt' nehlásíme - je nám bližší termín "eurorealismus".

20. 5. 2014
Ptá se: Mára

Jste pro legalizaci marihuany? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jan Zahradil

Nikoliv pro legalizaci, ale v každém případě pro dekriminalizaci.

20. 5. 2014
Ptá se: Zdeněk

Dobrý den,
minulý týden jste na "VIP chatu" m.j. konstatoval, že přijetí eura přinese inflaci, znehodnocení úspor a dalších státem garantovaných příjmů (důchody). Proč takto oblbujete národ? Inflace v eurozóně je blízká inflaci v ČR, navíc ČNB se snaží inflaci zvýšit. Opatření ČNB, kdy intervencemi znehodnotila kurs Kč způsobila to, že došlo např. k devalvaci důchodů a růstu cen dovozů. Slovensko, které bylo před přijetím eura ve všech ekonomických ukazatelích pozadu nás po přijetí eura dohání mílovými kroky a v některých ukazatelích nás již předběhlo. Strašení eurem byste měl vypustit, navíc europarlament, do kterého kandidujete, o této věci vůbec nerozhoduje!!!

Odpovídá: Jan Zahradil

Doporučuji si prostudovat ekonomický vývoj na Slovensku v reálnyćh číslech, ne se řídit mediálními titulky. Hospodářský růst, stejně jako příliv investic, byl na Slovensku nejvyšší PŘED přijetím eura. Po jeho přijetí se zpomalil. Navíc solidní ekonomický vývoj na Slovensku nezařídilo euro, ale reformní politika slovenských vlád v letech 1998-2006. Že přijetí eura vedlo nejen na Slovensku k růstu spotřebitelských cen je neoddiskutovatelným faktem. Je třeba euro trochu "demytizovat", ne věřit všemu, co proevropský tisk, think-tanky a politici vypustí do světa.

20. 5. 2014
Ptá se: Milan Kasimir

Dobrý den. V EP jste již značně dlouhou dobu. Přestal jste byt vnímán jako aktivní hráč ceske politické scény. Proč jste se rozhodl odmítnout jako relativně nezkompromitovana tvar pomoci ODS v těžké době v domácím prostředí a hrnete se Misto toho opět do EP, kam politik zapadne jak kamen do vody a pet let o něm neni slyšet?? A dotaz s tím související. Kde bydlí vase rodina? V Bruselu a ma na Brusel nastaveny život (děti školy, manželka zaměstnání atp.)?

Odpovídá: Jan Zahradil

Moje rodina zůstala v ČR, nikdy mě ani nenapadlo je tahat do Bruselu. Svou odpovědnost za budoucnost ODS jsem jasně vyjádřil svou kandidaturou na 1. místopředsedu ODS a odpovědnost za výsledek eurovoleb je toho součástí.

20. 5. 2014
Ptá se: Kar

Proč odmítáte euro ? Podle studii je prokázáno, že přijmutím eura by se zvýšil ekonomický růst (cca. od 0,6 do 1,2 % HDP). Navíc, když budeme dělat problémy s eurem budeme v EU ,,na ocase".

Odpovídá: Jan Zahradil

Podle jakých "studií", mohu-li se zeptat ? Ekonomických studií existuje celá řada. Jiné studie zase uvádějí, že ekonomický růst zvýšilo pouhé členství v EU a že vstup do eurozóny na to již nebude mít vliv. Stačí se podívat na Slovensko, tam se růst HDP po vstupu do eurozóny dokonce zpomalil. S tvrzením, že budeme někde "na ocase" zásadně nesouhlasím. Velká Británie, Dánsko, Śvédsko také nemají euro - a jsou snad "na ocase" ? Měli bychom už opustit onu šplhounskou mentalitu, že vždy a za každou cenu musíme být u všeho, co se v EU děje.

20. 5. 2014
Ptá se: Navrátilová K.

Váš volební trik s "Nechcete euro", ke kterému jste, podle Vašich slov, utekli "aby jste v kampani zaujali", ikdyž EP ani náhodou o zavedení eura nerozhoduje, je dalším důkazem toho, že nejste ani "novou" ani "tou pravou" stranou, kterou slušní lidé mohou volit.

A vy, jako staronový místopředseda, s "opravdu novou", teď Fialovou ODS jste dokázali svoji neupřímnost, licoměrnost, intrikánství a setrvávání ve starých a škodlivých kolejích tím, že jste si k sobě přizvali neskutečného demagoga, Václava Klause mladšího, který jako utžený z řetězu nestydatě špiní a lže o protikandidátovi Zemana a přitom - jako jeho matka, teď velvyslankyně na Slovensku - "nic neví" o tom, že jeho děda byl prominentním úředníkem Slovenského štátu, partnerem Gestapa, který sepisoval židovský majetek aby bylo z čeho Říši hradit náklady na transporty do koncentráku.

To jste si s Klausem mladším doopravdy k "nové" ODS pomohli?

Odpovídá: Jan Zahradil

Především se mýlíte, že EP nemá s eurem nic společného. V případě, že by se nám podařilo vyjednat výjimku pro ČR z povinnosti přijmout euro (o což usilujeme), stal by se EP konzultačním místem pro souhlas s takovým opatřením. Pokud jde o tým odborných mluvčích ODS, pan Klaus jr. se stal jeho členem na základě výběru předsedy ODS P. Fialy a byl pověřem oblastí školství a vzdělávání. Jeho odbrnou erudici v této oblasti jako dlouholetého ředitele úspěšného soukromého gymnázia nezpochybňují ani jeho političtí oponenti.

20. 5. 2014
Ptá se: Karel Korda

Proč je Vaším hlavním tématem Ne Euro, když víme že jeho přijetí je zatím v nedohlednu. To je pro Vás ten nejdůležitější hlavní problém?

Odpovídá: Jan Zahradil

Odpovím ještě jednou. Vláda hodlá činit nevratné kroky směrem k přijetí eura v ČR již během tohoto volebního období. Proto je třeba jí v tom zabránit.

20. 5. 2014
Ptá se: Jan Skalický

Dobrý den,
ODS si v roce 2010, tedy v době, kdy již bylo známo, že projekt Eura je katastrofa, stanovila cíl přijetí Eura v roce 2015. Nyní ODS tvrdí, že přijetí Eura odmítá. Které z těchto prohlášení ODS je myšleno vážně a které slouží nebo sloužilo jen jako podvod na voliče?

Odpovídá: Jan Zahradil

Předpokládám, že citujete bývalého ministra Kocourka, jehož výroky z roku 2010 se objevily v posledních dnech na serveru našich politických konkurentů. Především to nebylo stanovisko ODS, za druhé bývalá (Nečasova) vláda nečinila žádné kroky k přijetí eura v ČR. ODS nikdy neprosazovala přijetí eura v ČR v roce 2015, naopak celostátní kongres ODS dvakrát deklaroval, že o euru v ČR požaduje referendum. Držíme tedy stále stejnou linii.

20. 5. 2014
Ptá se: Ing. František Kocián

Dobrý den, pane Zahradile, jsem dlouhodobý volič ODS, ale nyní s vámi končím. V roce 2010 jste nám slibovali, že EURO budeme mít do roku 2015. Svůj slib jste nedodrželi a ještě teď jste zcela obrátili... A já se ptám proč nedodržujete své volební sliby?

Odpovídá: Jan Zahradil

Nemáte pravdu. Odpovím na tuto námitku dnes již potřetí, s trpělivostí sobě vlastní. Předpokládám, že citujete bývalého ministra Kocourka, jehož výroky z roku 2010 se objevily v posledních dnech na serveru našich politických konkurentů. Především to nebylo stanovisko ODS, za druhé bývalá (Nečasova) vláda nečinila žádné kroky k přijetí eura v ČR. ODS nikdy neprosazovala přijetí eura v ČR v roce 2015, naopak celostátní kongres ODS dvakrát deklaroval, že o euru v ČR požaduje referendum. Držíme tedy stále stejnou linii.

20. 5. 2014
Ptá se: Vladimír

Pane Zahradil kdy přestanete poučovat lidi co by měli. Vy to opravdu necítite že nikdo normálni dneska nemuže volit ODS, už jste opravdu tak odtržený od reality normálniho života. To co jste napáchali nepujde už spravit.

Odpovídá: Jan Zahradil

ODS byla trvalou součástí politického života v ČR posledních 20 let a já nepochybuji, že jí bude i nadále. Liberálně-konzervativní stranu s realistickým pohledem na EU česká politická scéna potřebuje. Žádná jiná taková strana než ODS tady dnes není.

20. 5. 2014
Ptá se: Petr

Jak je mozne, ze slovenska ekonomika s eurem roste a jde dopredu?
Jak je mozne, ze nase ekonomika v obdobi krize na tom byla v ramci Eurozony velmi spatne, prestoze mame nasi korunu a ne euro?

Odpovídá: Jan Zahradil

Slovenská ekonomika nerostla díky euru, ale díky dobré reformní politice slovenských vlád v letech 1998-2006, které položily základ ekonomickému úspěchu. Naopak se dá prokázat, že po přijetí eura se jak ekonomický růst, tak příliv investic na Slovensko zpomalil.

Vážení čtenáři, moje hodina uplynula - děkuji vám za všechny dotazy, které jsem se pokusil zodpovědět co nejlépe. Nezapomeňte přijít k volbám, máme volební číslo 20. Nashledanou.

20. 5. 2014
Ptá se: \\\\\\\\\\\\GIORMANI \\\\\\\\\\\\\\\\GIROLAMO

Pane Zahradile, jak se Vám žije v bytě, který jste tzv. získal "privatizací" na Praze 6 Bubenči za necelých 450 000 Kč? Je to méně nežli jeden Váš plat europoslance. Nechtěl byste o této, dle mého organizované zlodějně vyprávět mladým rodinám, které se na rozdíl od Vás museli zadlužit na dlouhá desetiletí? Jen tak dál. Drzost je přeci matkou úspěchu, že.

Odpovídá: Jan Zahradil

Vážený pane, dost si zakládám na svém čistém štítě, na tom, že jsem v politice nic podvodně nezprivatizoval ani nevytuneloval ani neukradl, ani mě nikdy neřídil žádný kmotr. Nejsem ani bohatým restituentem či spekulantem s nemovitostmi. Proto je vaše snaha mě dehonestovat právě na tomto poli poměrně trapná. Pokud jde o tuto privatizaci, byl to naprosto standardní případ, kterých proběhly v ČR statisíce, kdy obce podle zákona nabídly nájemcům odkup obecních bytů při hromadné privatizaci. Byl jsem jedním z nich, bez protekce či nějakých "extrabuřtů". To je celé.

20. 5. 2014
Ptá se: Jan Schwaiz

Můžete mi prosím říct, proč ODS finančně podporuje českou muslimskou obec? Chcete muslimskou Evropu?

Odpovídá: Jan Zahradil

Jak jste na to přišel ? Źádnou takovou organizaci ani žádnou jinou náboženskou obec nepodporujeme. Proč bychom to dělali ?

 

Právě se děje

Další zprávy