"Problematická akce, zjitřené emoce." Šéf ústavu pro studium totalit odmítl jít na česko-ruské fórum

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
7. 6. 2018 10:26
Avizovaná účast ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry vzbudila kritiku. Hazdra měl na fóru řešit spolupráci s ruskými archivy.
Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.
Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra. | Foto: DVTV

Praha - Česko-ruské fórum, akce zrozená z iniciativy prezidenta Miloše Zemana, přišlo v den svého konání o jednoho z hlavních účastníků.

Nedorazí na něj Zdeněk Hazdra, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož avizovaná účast vzbudila kritiku některých současných i bývalých zaměstnanců ústavu. Obávali se, že svou přítomností zvýší legitimitu fóra vnímaného kritiky jako nástroj ruské propagandy.

"Bylo to rozhodnutí vedení. Vzhledem ke zjitřeným emocím a tomu, že jsme si od začátku vědomi problematičnosti té akce, se nezúčastní česko-ruského fóra ředitel Zdeněk Hazdra, ale vyšleme tam badatele Adama Hradilka, který se dlouhodobě věnuje ruským archivům, jezdí do Ruska a má rozsáhlé praktické zkušenosti," řekla Aktuálně.cz mluvčí ústavu Darja Čablová.

Politický geograf Michael Romancov, který se v minulosti připojil ke kritikům vzniku fóra, Aktuálně.cz minulý týden řekl, že akce umožní Rusku rozšířit zprávy, že Češi navzdory sankcím s Rusy jednají, a že Rusové budou za případné otevření svých archivů, které jako námět vznáší česká strana, něco chtít.

"Rusko interpretuje minulost způsobem, který je zcela v rozporu s tím, jak jsme se k těm 40 rokům postavili my - a jejich současná státní politika je o jejich interpretaci minulosti opřená," prohlásil Romancov (podrobně jsme se okolnostem vzniku fóra a kritice věnovali zde).

Kritici se také obrátili na radu ústavu, aby zabránila Hazdrovu vystoupení na fóru.

Ústav svou účast původně hájil. Uvedl, že k vystoupení na fóru jej vyzvalo české ministerstvo zahraničí. "Ústav si je vědom rizik, která jsou s konferencí spojena a byla artikulována v otevřeném dopise. Vzhledem k našemu dlouhodobému úsilí o zpřístupňování archivních dokumentů v Rusku jsme se však rozhodli zúčastnit se bloku věnovaného archivům," uvedl minulý týden ústav.

Vystoupení na fóru označil ústav za další z řady pokusů narušit obecnou nepřístupnost ruských archivů. "Nebude-li tento pokus úspěšný, potvrdí se domněnky, že fórum je spíš jen aktem propagandy, avšak ústav jako výzkumná organizace nemůže tento pokus neučinit," stojí na webu ústavu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy