reklama
 
 

"Problematická akce, zjitřené emoce." Šéf ústavu pro studium totalit odmítl jít na česko-ruské fórum

7. 6. 2018 10:26
Avizovaná účast ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeňka Hazdry vzbudila kritiku. Hazdra měl na fóru řešit spolupráci s ruskými archivy.

Praha - Česko-ruské fórum, akce zrozená z iniciativy prezidenta Miloše Zemana, přišlo v den svého konání o jednoho z hlavních účastníků.

Nedorazí na něj Zdeněk Hazdra, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož avizovaná účast vzbudila kritiku některých současných i bývalých zaměstnanců ústavu. Obávali se, že svou přítomností zvýší legitimitu fóra vnímaného kritiky jako nástroj ruské propagandy.

"Bylo to rozhodnutí vedení. Vzhledem ke zjitřeným emocím a tomu, že jsme si od začátku vědomi problematičnosti té akce, se nezúčastní česko-ruského fóra ředitel Zdeněk Hazdra, ale vyšleme tam badatele Adama Hradilka, který se dlouhodobě věnuje ruským archivům, jezdí do Ruska a má rozsáhlé praktické zkušenosti," řekla Aktuálně.cz mluvčí ústavu Darja Čablová.

Politický geograf Michael Romancov, který se v minulosti připojil ke kritikům vzniku fóra, Aktuálně.cz minulý týden řekl, že akce umožní Rusku rozšířit zprávy, že Češi navzdory sankcím s Rusy jednají, a že Rusové budou za případné otevření svých archivů, které jako námět vznáší česká strana, něco chtít.

"Rusko interpretuje minulost způsobem, který je zcela v rozporu s tím, jak jsme se k těm 40 rokům postavili my - a jejich současná státní politika je o jejich interpretaci minulosti opřená," prohlásil Romancov (podrobně jsme se okolnostem vzniku fóra a kritice věnovali zde).

Kritici se také obrátili na radu ústavu, aby zabránila Hazdrovu vystoupení na fóru.

Ústav svou účast původně hájil. Uvedl, že k vystoupení na fóru jej vyzvalo české ministerstvo zahraničí. "Ústav si je vědom rizik, která jsou s konferencí spojena a byla artikulována v otevřeném dopise. Vzhledem k našemu dlouhodobému úsilí o zpřístupňování archivních dokumentů v Rusku jsme se však rozhodli zúčastnit se bloku věnovaného archivům," uvedl minulý týden ústav.

Vystoupení na fóru označil ústav za další z řady pokusů narušit obecnou nepřístupnost ruských archivů. "Nebude-li tento pokus úspěšný, potvrdí se domněnky, že fórum je spíš jen aktem propagandy, avšak ústav jako výzkumná organizace nemůže tento pokus neučinit," stojí na webu ústavu.

autor: Jan Wirnitzer | 7. 6. 2018 10:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama