Pro halu zajistím zázemí, řekl Paroubek zlaté bruslařce

Martina Machová Martina Machová
8. 3. 2010 12:00
Šéf ČSSD by směřoval pomoc do stavby infrastruktury
Foto: Jan Langer

Praha - Předseda sociálních demokratů slíbil, že podpoří výstavbu rychlobruslařské haly ve Velkém Oseku u Kolína, pokud jeho strana vyhraje květnové volby do sněmovny.

"Vím, že jsme schopni jak z prostředků státu, tak z prostředků kraje zajistit infrastrukturu, která je potřebná pro výstavbu tohoto zařízení," řekl dnes Paroubek poté, co se setkal s dvojnásobnou olympijskou vítězkou Martinou Sáblíkovou a jejím trenérem.

Současně připustil, že by hala mohla skutečně stát ve Velkém Oseku, což například zpochybňuje další sociální demokrat Jiří Šlégr, který je v případě volebního vítězství socialistů adeptem na post předsedy vládní rady pro sport.

"Nechal jsem si vysvětlit, že se nejedná jen o Osek u Kolína, ale on je to i Osek u Prahy, a on je i kousek u dálnice. Víceúčelová hala, kde by mohlo být sedm až devět sportů, není nezajímavá myšlenka," uvedl Paroubek.

Navzdory danému slibu je podle předsedy ČSSD jedinou nadějí pro stavbu rychlobruslařské haly to, že se do ní zapojí soukromí investoři.

Liberec varuje...

Podobnou formou obecné státní podpory, jakou dal Jiří Paroubek stavbě bruslařské haly, začalo v Česku několik sportovních podniků, které nakonec skončily velkým dluhem.

Jiří Paroubek byl jako ministr pro místní rozvoj například u toho, když stát začal dotovat pořadatelství mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. 

Na akci, jejíž pořádání začalo vládní zárukou, se za Paroubkova premiérování vyšplhal příslib státních dotací za 569 miliónů korun.

Další premiér Mirek Topolánek pak do Liberce v zájmu propagace státu poslal dalších 800 milionů korun na vybudování infrastruktury a pak dalších 259 milionů korun na záchranu organizační části šampionátu - tedy uspořádání závodů.

Jiří Šlégr s Jiřím Paroubkem budou spolu řídit sport, jestli ČSSD vyhraje květnové parlamentní volby
Jiří Šlégr s Jiřím Paroubkem budou spolu řídit sport, jestli ČSSD vyhraje květnové parlamentní volby | Foto: Ludvík Hradilek

Přesto po mistrovství zbyl dluh ve výši 81 milionů korun, který každým dnem narůstá o úroky. Dnes se pohybuje kolem 120 milionů korun.

...stejně jako Sazka Aréna

Z čistě soukromých peněz měla být zaplacena i nová hokejová aréna, která stojí v Praze - Vysočanech. Hlavní investor, společnost Sazka, však dnes kvůli vysokým splátkám půjčky na stavbu haly posílá kriticky málo peněz sportovním svazům. 

Stavba O2 Arény (dříve Sazka Arény) měla stát šest miliard korun, investiční náklady nakonec byly o miliardu vyšší. Reálná cena multifunkční haly stále roste, protože Sazka vydala na krytí stavby dluhopisy, které bude splácet až do roku 2021.

Sanace dluhu za halu tak dlouhodobě odčerpává ze sportu peníze a o dorovnání výpadku žádají svazy opět stát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy