Přišli na Forejta, překvapil je Zeman. Bylo to úžasné, líčí návštěvnice Konopiště

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 9. 2016 14:41
Ač na zámku Konopiště provádí šéf hradního protokolu Jindřich Forejt teprve druhým rokem a velmi zřídka, prohlídky s jeho výkladem se rychle staly vyhledávanými a návštěvníci je oceňují. Při poslední prohlídce je nečekaně překvapila i účast prezidenta Miloše Zemana.
Prezident Miloš Zeman na zámku Konopiště, kde provází vrchní hradní protokolář Jindřich Forejt
Prezident Miloš Zeman na zámku Konopiště, kde provází vrchní hradní protokolář Jindřich Forejt | Foto: Irena Kosíková

Benešov - Necelá třicítka návštěvníků zámku Konopiště u Benešova zažila minulý pátek nečekané překvapení: Po několik minutách se k prohlídce přidal prezident Miloš Zeman. "Průvodce najednou oznámil: Chtěl by se k nám přidat pan prezident a není to dvojník a otevřel dveře," popisuje Irena Kosíková z Libčic nad Vltavou.

Uvedenou prohlídku si Kosíková s rodinou nevybrala náhodou: vedl ji totiž šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt. Přestože provádí na konopišťském zámku teprve druhým rokem, jeho prohlídky jsou už vyhlášené. "Objednávali jsme se už v červenci, ale byli jsme jen náhradníci. Naštěstí se uvolnilo místo," popisuje Kosíková.

Úvodní zmínka o dvojníkovi nebyla náhodná - Forejt tím narážel na film Jára Cimrman ležící, spící, v němž se český génius na Konopišti setkal s dvojníkem následníka trůnu Františkem Ferdinandem d´Este.

Je mu blízký rod Habsburků

"Má k historii hluboký vztah a obrovské znalosti. Zejména jsou mu blízké postavy Františka Ferdinanda a císaře Františka Josefa," uvedla na Forejtovu adresu kastelánka zámku Jana Sedláčková, která se s ním o tom, že bude na Konopišti provádět, domluvila před loňskou sezónou. "Samozřejmě jsem ho přezkoušela, bez toho nebylo možné, aby prováděl. Nemá žádné výhody," uvádí Sedláčková.

Forejt provází jen výjimečně, jak mu čas ve funkci hradního šéfprotokolisty dovolí. Během letošní letní sezóny vedl pouze asi dvacet prohlídek.

A návštěvníci jsou Forejtovým výkladem nadšeni. "Není to takové klasické nalevo vidíte tohle, napravo toto. Vypráví souvislosti a hlavně příběhy," říká Kosíková, kterou zaujalo například to, jak Forejt vyprávěl o vztahu Františka Ferdinanda s Žofií Chotkovou a to, že se vzdal nástupnických práv, aby se s ní mohl oženit.

Nejlepší výklad, jaký jsem kdy zažila

"Byl to nejlepší výklad, jaký jsem kdy zažila," dodává Kosíková, která může srovnávat: o historii se aktivně zajímá a vynechá málokterou vycházku s Pražskou informační službou po památkách.

Spolu se Zemanem přišla i jeho ochranka. A byla mu k ruce: V místnosti mu vždy přistrčila židli, aby si mohl zevrubný výklad poslechnout v sedě. "Snad jednou dvakrát se krátce zeptal na nějaký detail, jinak jako by tam nebyl," popisuje Kosíková, podle níž Zeman ke konci prohlídky s ochrankou opět odešel.

Podle Sedláčkové neprovázely prezidentovu návštěvu žádná zvláštní bezpečnostní opatření. "Bylo to podobné, jako když přijdou jiné významné osobnosti. Ochranka si jen dopředu chtěla projít trasu," uvedla Sedláčková.

Privilegium přijít mimo pořadník

Zeman měl přesto jedno privilegium: Zatímco běžní návštěvníci si musí prohlídku s prezidentovým protokolářem objednat dlouho dopředu, Zeman se ohlásil jen několik dní předem. "Sami jsme ho zvali, dlouho to vypadalo, že nebude mít čas," říká Sedláčková.

Sám Hrad Zemanovu návštěvu příliš nekomentoval. "Pan prezident velmi rád přijal pozvání na tuto prohlídku," řekl pouze mluvčí Jiří Ovčáček a další otázky nechal bez odpovědi.

Kdo by chtěl prohlídku s Forejtem také absolvovat, má již letos smůlu. Prý snad až zase příští rok. Pokud se s ním zámek znovu dohodne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy