Připadám si jako pako, říká hospodský po natáčení videa s Babišem o elektronické evidenci tržeb

Martin Ťopek Martin Ťopek
31. 7. 2016 18:46
Do jámy lvové vstoupil majitel Šenku Na Rajské Jiří Šimek, když hned dvakrát kývl na to, že natočí rozhovorové video na téma elektronické evidence tržeb. Pak se ale nestačil divit, co může vzniknout, když se řadový podnikatel dá do služeb politické propagandy.
Hostinský Jiří Šimek se domnívá, že jeho rozhovor s ministrem Babišem byl ministerstvem financí zneužit k propagaci elektronické evidence tržeb. | Video: Martin Ťopek

Praha - Jako první oslovil hospodského Jiřího Šimka prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V několikaminutovém spotu se Šimek o nové daňové povinnosti elektronické evidence tržeb, která má začít platit od 1. prosince, vyjadřoval kriticky a poukazoval na trable, které hospodské čekají.

Vzápětí se mu ale ozvali lidé z ministerstva financí s tím, že ministr Andrej Babiš má zájem se Šimkem natočit stejné video. To, co po sestřihu vzniklo, majitele hospody nemile překvapilo.

Ministr financí Andrej Babiš vyrazil do terénu - osobně si popovídat s majitelem Šenku na Rajské o evidenci tržeb. | Video: Finanční správa ČR

"Mrzí mě, že z druhé reportáže nevyznělo nic z toho, co jsem říkal, nemělo to hlavu ani patu. Vyšel jsem z toho jako pako, abych to řekl slušně," řekl Šimek.

Stejně jako v prvním klipu Šimek uvedl, jak budou kvůli EET krachovat hospody a jak je bude povinný tisk účtenek a jejich odesílání elektronickou cestou na ministerstvo financí zdržovat a finančně zatěžovat.

Jenomže lidé, co nakonec Babišem zveřejněné video zhlédli na internetu, měli z rozhovoru zcela jiný pocit. Ministr financí k rozhovoru dotočil ještě samostatný vstup bez hospodského. "Pan Šimek neměl o elektronické evidenci žádné informace, tak jsem ho navštívil, vysvětlil jsem mu že chápu jeho strach, ale že jsem přesvědčen, že to bude fungovat dobře," říká Babiš v závěru videa. 

"Neříkám, že video bylo účelově sestříhané, ale bylo v něm jenom to, co se hodilo jim. Navíc to bylo sestříhané tak, že moje odpovědi na sebe nenavazovaly, já osobně jsem z toho videa nic nepochopil," komentoval vzniklý klip Šimek.

Redakce Aktuálně.cz nechala majitele také promluvit do videa, tentokrát s minimálním sestřihem. Šimek se v něm netají, že EET považuje za škodlivou pro české podnikatelské prostředí.

Uvedl, že názor na elektronickou evidenci má pořád stejný. "Myslím si, že je to nesmysl. V jiných zemích se to neosvědčilo, přijde mi to jako diskriminace živnostníků, kteří sami nasazují krk a riskují svůj kapitál. Žádná podpora tady není, jenom dostáváme klacky pod nohy,“ řekl majitel Šenku Na Rajské.

Video: Vladimír Dlouhý
 

Právě se děje

Další zprávy