Živě debata: Ruský útok na Ukrajinu jsme čekali už den před tím, prozradila Čaputová

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 5. 2022 13:49
Před třiceti lety, v létě roku 1992, se v Brně rozhodovalo o rozdělení Československa. Při této příležitosti pořádáme v pondělí 16. května od 18:30 diskusní večer v brněnském Mahenově divadle.
Video: Respekt

Hlavním hostem večera bude slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, se kterou povede rozhovor šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

Druhou debatu, za účasti předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, novináře a spisovatele Martina M. Šimečky, socioložky Zory Bútorové a studentky Karolíny Farské, povedou redaktorky Respektu Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Diskuse se budou odvíjet od konce Československa, tím hlavním tématem však bude budoucnost - spolupráce našich zemí v EU, co se změnilo po začátku ruské války proti Ukrajině i jaké výzvy před naším regionem stojí.

Program

  • 18:30 - oficiální zahájení
  • 18:30-19:45 - prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a Erik Tabery
  • 19:45-20:15 - přestávka
  • 20:15-21:45 - Pavel Rychetský, Zora Bútorová, Karolína Farská a Martin M. Šimečka. Moderují Silvie Lauder a Andrea Procházková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy